hei. mulla on masennuksen takia univaikeuksia joihin olen saanut tenoxia 20 mg. nyt kysyisin mikä on vielä terveellinen määrä niitä ottaa kun uni ei tule kahdellakaan lääkkellä. olen jostain kuullut että jos sitä liikaa ottaa se ohentaisi verta? miten paljon te muut olette sitä ottanut?
tenox
ilman unta
163574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei oikeestaan ole mitään hyötyä ottaa enempää kuin 2 x 20 mg. Jos niillä ei uni tule, niin ehkä kannattaa vaihtaa lääkettä. Ainakin mulle lääkäri sanoi, että näin on ...
Siitä, että Tenox ohentais verta, en ole koskaan kuullut ... tuntuu jotenkin aika oudolle ... ei liene totta ... en tiijä
verta ohenna. Tenox on yksi bentzoista.
vaihda tenoxi levozineihin tai dormicum 15mg, saat nukuttua koko yön rauhassa eikä ole aamulla pökkyräinen olo. myös insomin vois olla sulle sopiva jos unihäiriöt johtuu masiksesta. mulla masennus aiheutti uneliaisuutta, halusin vain nukkua ja olin onnellisin juuri nukahtamis hetkellä. tenoxeilla ei voi tappaa itseä tai vahingoittaa elimiä alle 10 kpl määrällä, joskus itse otin pillerikännit 15 kpl tennareita. tenox sopii niille jotka on iltasin levottomia tai rauhattomia ja siitä johtuen ei tule uni mutta masennuksesta johtuva unettomuus johtuu yleensä siitä että mieli ei halua laittaa nukkuman ja siksi tenox ei ole sun tapauksessa sopivin. juttele lekurin kans.
Otahan, alkuperäinen kysyjä, unettomuutesi hoitavan lääkärin kanssa puheeksi.
Mitä pitkäaikaiseen unilääkkeiden käyttöön tulee, olisi tällöin tärkeää, ettei lääkeannokset olisi jatkuvasti taipuvaisia nousemaan. Ennemmin pitää pysähtyä miettimään, mikä lääkitys ylipäätään puoltaa paikkaansa ja voisiko unettomuuteen olla jokin itsessään hoidettavissa oleva syykin. Edellä kerrottiinkin jo siitä, että Tenoxin annoksen nostaminen yli hoitoannoksen ei ole ratkaisu.
Täällä palstalla toki ei voi kuin kehottaa sinua ottamaan unettomuus esille hoitavan lääkärin kanssa. Onko Tenox ainut lääkkeesi nyt, tai onko aikaisemmin unettomuuteen kokeiltu jotain muuta? Onko unettomuus enemmän vaikeutta nukahtaa, vai yöllistä heräilyä tai aamuyön unettomuutta? Liittyykö unettomuuteen esimerkiksi masennusta tai ahdistuneisuutta? Onko jotakin elimellisiä syitä syytä huomioida? Ja ennen kaikkea: mistä pitkittyvä unettomuutesi johtuu? Muun muassa nämä seikat voivat vaikuttaa (lääke)hoidon suunnitteluun ja valintaan.
Edellisessä viestissä tuli jo esille esimerkiksi Levozin, joka joissakin tilanteissa toimii hyvin - joko yksin tai varsinaisen unilääkkeen kanssa yhdessä käytettynä. Ei kannata tosin säikähtää, jos Levozinin käytön jälkeen varsinkin alussa on päiväväsymystä. Annos pyritään pitämään pienenä unettomuuden hoidossa.
Levozinin sijaan jokin väsyttävä masennuslääke pienellä annoksella on usein käytetty vaihtoehto - jälleen joko yksin, tai yhdessä jonkin unilääkkeen kanssa käytettynä. Tämä puoltaa paikkaansa erityisesti silloin milloin kyseessä on masennukseen liittyvä unettomuus. Tällöin tosin annos olisi kai syytä nostaa masennuksenhoitoannokselle; unettomuuteen saattaa riittää pienempi annos. Mirtatsapiini, doksepiini jne. ovat mahdollisia.
Mitä Dormicumiin tulee, sitä ei onneksi nykyään enää kovin paljon "jouduta" käyttämään, kun on parempiakin lääkkeitä. Dormicum on hyvin lyhytvaikutteinen bentso, joka aiheuttaa herkästi paitsi aamuyön unettomuutta, myös muistamattomuutta jne. Tätä lääkärit eivät kovin ahkeraan nykyisin tapaa kirjoittaakaan.
Uuden polven unilääkkeistä sen sijaan esimerkiksi tsolpideemi tai tsopikloni ovat varsin varteenotettavia. Kokemukseni mukaan sanoisin, että osa saa tsolpideemilla paremmin unenpäästä kiinni kuin tsopiklonilla - olkoonkin, että tsolpideemin vaikutusaika on hieman tsopiklonia lyhyempi.
Kuitenkin taas lyhyesti: keskustele hoitavan lääkärisi kanssa, ja hae uniongelmaasi apua.
Itellä unilääkitys öisin Tenox 20mg/2kpl ja Levozin 50mg/1kpl..ja toimii kuin tauti ;)
Nukun sellaset 12 tuntia yhteen putkeen heräämättä (tai en ainakaan muista että olisisn herännyt..), aamulla olo on rauhallinen ja levännyt, tosin hieman tokkurainen, mutta se on pieni hinta hyvistä unista :)
Määrää ei kannata lisätä, jos kaksikaan ei auta. Isompi määrä voi jopa piristää.
Itse koisasin pari viikkoa 1kpl/ilta, mutta päivät olin aivan pöllämystynyt ja nuutunut. Ei sovi minulle, ja ei varmaan sinullekaan, tosin eri syistä.
Ja uni maittaa.
Tenoxia voi ottaa rauhassa 30 mg, muttei sen enempää. Myös toleranssi kasvaa pirun nopeasti, eli kahden viikon päästä 20 mg ei enää tunnu missään, joten koita pitää Tenox-kuurisi mahdollisimman lyhyenä.
Jospa valvominen olisi se parhain unilääke.
Ei kukaan ole kuollut tietääkseni valvomiseen kyllä uni tule kun viikon valvoo,raskastahan se on mutta vielä raskaammaksi tulee kun alkaa kemiaa käyttää.
tenox ei ohenna verta silloinhan se olisi hyvä verenohennuslääke. Bentsot kuten tenox heikentää kuulemma ja rappeuttaa lihaksistoa pitempään vedettynä
otan ite tenoxia 3-4*20mg ja uni tulee, mutta välillä otan promazinia ja harvemmin levozinia, koska mulle ainakin tekee niin tokkuraisen olon vaikka ottaisi vaan 50mg... Tiedän ettei tennaria kannattaisi käyttää isolla määrällä,mutta itse käytän.
miten vaikuttaa 1/2 tenoksia seuraavan aamun verikokeiden tuloksiin
Mulla Tenox ohensi mulk****kua. Ennen oli 7 cm paksu, nyt 7,5 cm.
Oma lääkärini on määräillyt säännöllisesti Dormicumia ja ei siis valittamista.
"Kannattaako" ottaa 4 tnx 2×20mg norm? Muutama, 3 rivartill olisi päälle myös heitettettävä sekä 1mh sbx. Ehkä 0.2 mdma...
Mietteitä. Pitäis saada ilta venymään
Jos kokeilisit Imovanea.
Dormicumia on vaikea saada ja jos saa sitäkin pienen määrän. Tenoxit on ok. Mutta totta kai niihin tole tulee niin kuin yleensä lääkkeisiin. Kannattaisi yrittää olla ilman ja tiedän helpommin sanottu kuin tehty mutta itsekullekin jotka nukahtamis/unilääkkeitä käyttää yrittää pitää taukoa. Tehoaa sen jälkeen taas hyvin.