Olen 33-vuotias ja aloitin uudestaan e-pillerit (Yasmin) 4 vuoden tauon jälkeen (tuli ero ja alkoi uusi suhde, en vielä halua lapsia..) nyt on yksi liuska takana ja kaikki muuten ihan jees, mutta tän väliviikon aikana limakalvot kuivahti TÄYSIN. Siis aivan järkyttävän tuntuset, olen lätrännyt kaiken maailman rasvojen kanssa ja ostin apteekista yhden tutun ehdottamana estrogeenivoidetta jota sivelin eilen sitten ja tuntui aluksi ainakin kirvelevän, mutta josko auttaisi...
Onko muilla vastaavaa kokemusta, onkohan tää taas vaan kehon totuttautumista ja voi mennä muutaman liuskan jälkeen ohi, vai onkohan tää merkki siitä ettei Yasmin tai pillerit ylipäätään enää sovi...?!
Niin ja vinkkejä otetaan tietysti vastaan siitä mikä on noihin kuiviin/arkoihin limakalvoihin auttaneet...itellä käytössä sekä Aco:n rasva sekä Ceridalin Intim-öljy...
Onko muilla vastaavaa kokemusta, onkohan tää taas vaan kehon totuttautumista ja voi mennä muutaman liuskan jälkeen ohi, vai onkohan tää merkki siitä ettei Yasmin tai pillerit ylipäätään enää sovi...?!
Niin ja vinkkejä otetaan tietysti vastaan siitä mikä on noihin kuiviin/arkoihin limakalvoihin auttaneet...itellä käytössä sekä Aco:n rasva sekä Ceridalin Intim-öljy...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei! Mä söin yasmin pillereitä n. vuoden. mulla kuivui kans aivan täysin limakalvot. odotin vaan että jospa se ajan kans helpottais, mut niin ei käynyt. Sitten sain yks päivä aikaiseksi, ja kävin e-neuvolassa, ja selitin asian, niin ne kirjoitti mulle ehkäisy laastarin reseptin, ja nyt oon käyttäny sitä pari kuukautta. Eron olen huomannut, nyt seksin harrastaminen on mahdollista ilman mitään liukastetta! =) Poikakaverikin jo luuli että siinä on vika, ku mulla ei paikat enää kostunu, mut nyt sekin asia on kunnossa! =D. Mulla ainakin helpotti paljon ku jätin ne pillerit pois.
Siis kuivuu eikä pelkästään alapään limakalvot vaan sitten ihan kaikki, silmät, iho... Mutta ei ole ihan jatkuva ongelma, ilmenee vain jossain vaiheessa liuskaa, eikä edes joka kuukausi. Välillä sitten on "märkä" jatkuvasti, tiedä näistä =D.
Odottele nyt vielä sen parin liuskan verran, että jospa tasoittuisi, rasvaile (ceridalia gyne suositteli minullekin, auttaa ihan hyvin) ja muista juoda paljon, yasminit kun poistavat nestettä...
Älä odottele, vaan jätä pillerit pois. Muutoin paranemiseen saattaa mennä todella pitkään. Itse sain yhdyntäkivut riesakseni, jotka hävisivät vasta e-pillerit lopetettuani. Siihen meni monta kuukautta.
Käytin kyseistä e-pilleriä, minkä aikana kärsin useista migreenikohtauksista. Vaikutti minuun siis tuolla tavoin. Heti kun vaihdoin merkkiä, kohtaukset vähenivät huimasti!Limakalvojen kuivuutta oli myös, joskin ei häiritsevässä määrin. Suosittelen merkin vaihtamista. En ole juurikaan kuullut kovin positiivisia kommentteja Yasmin e-pillereistä mm.eräs tuttavani sai veritulpan käytettyään ko.pillereitä...