mitäs mieltä ootte

mitäs mieltä ootte tonnikalasta aika hyvä proteiinin lähe yhes purkis 30g protskuu eikä maksa ku 90centtii
9377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Erinomainen proteiinin lähde kun puhutaan "oikeasta" ruuasta. Kätevä ottaa mukaan sellaisenaan ja syödä tai sitten kokkailla siitä vaikka mitä.

30g/0,90€ ei toki kestä vertailua halvimpiin herakonsentraatteihin (esim. UFS Whey) joka maksaa noin 0,38€ jos otetaan 30g proteiinia.

Äänestä

Kyllähän sitä tonnikalaa saa jopa 29 senttiä/purkki, kun tietää mistä ostaa eikä vaadi mitään gourmentfilettä.

Äänestä
  • jos tykkää jyrsiä suomuja ja ruotoja sekä aivoja ja silmiä purkista niin mikä jottei...

    Äänestä

  • sdflhk kirjoitti:

    jos tykkää jyrsiä suomuja ja ruotoja sekä aivoja ja silmiä purkista niin mikä jottei...

    Näin on, kyllä se on pakko ostaa paloina, hiutaleet on jotain aivan kamalaa.

    Äänestä

  • sdflhk kirjoitti:

    jos tykkää jyrsiä suomuja ja ruotoja sekä aivoja ja silmiä purkista niin mikä jottei...

    Vilkas mielikuvitus tulee kalliiksi!

    En tosin valita, pienen kysynnän ansiostahan ne hiutaleet halpoja ovat. Kiitos vain tulonsiirrosta!

    Äänestä

vertailla erimerkkejä.
On aika isoja eroja proteiinipitoisuuksissa.
esim. rainbow hiutaleina vedessä 27g/100g ja Rainbow vaalea tonnikala paloina öljyssä 29g/100g.
Eli purkista saa lähes 40g prodee...
Kaikkia en muista, mutta joku x-tra? tonnikalassa on se 20g/100g..

Äänestä
  • Jotain aivan käsittämätöntä...

    Äänestä

Tonnikalassa on ainakin nykyään jotain ihmiselle haitallisia aineita. Ei kannattaisi ainakaan joka päivä syödä. Ihan vain vinkkinä.

Äänestä
  • just oli tutkimus jonka mukaan kalan edut pieksee sen haitat joten sitä voi huoletta syödä joka päivä, myös tunaa. (ja ei, purkeista EI liukene alumiinia tunaan toisin kuin urbaanilegenda väittää)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............... kirjoitti:

mitäs mieltä ootte tonnikalasta aika hyvä proteiinin lähe yhes purkis 30g protskuu eikä maksa ku 90centtii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu