Israel tunnustaa Messiaan

http://www.onkosetotta.net/main.php?avattu=mita_raamattu_sanoo&aihe=2_9&font=pieni

Lopun aikoina Israelin uljas kansa polvistuu kristittyjen tavoin kumartamaan Kristusta, armorikasta Vapahtajaamme.

Palestiinalaisista raamattu ei mainitse mitään. Eli luultavasti he palavat silloin helvetin liekeissä. Terroristeilla ei ole asiaa Jumalan tuhatvuotiseen valtakuntaan.
13459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

kyllä sä varmaan niihinkin uskot

Äänestä

Kristillinen fundamentalismi ei ole kehittyneissä teollisuusmaissa mikään vaaraton marginaali-ilmiö. Rikkaita suosiva republikaaninen puolue alkoi saada köyhien yhdysvaltalaisten ääniä ryhtymällä myötäilemään äärikristittyjä. Tällä kentällä voimakkain ja vaikutusvaltaisin ryhmittymä on dispensationalistit eli kristityt sionistit. He uskovat Jumalan tempaavan heidät taivaaseen heti, kun Israel saa haltuunsa kaikki juutalaisten muinoin asuttamat alueet ja kun Jerusalemin temppeli rakennetaan uudestaan. Me muut ihmiset sen sijaan jäämme kärsimään maapallolle Lähi-idästä alkavan hirvittävän sodan kourissa. Kaikkivaltias Jumala ei jostain syystä onnistu toteuttamaan tätä suunnitelmaansa yksin tai ainakaan kyllin nopeasti. Avuksi on täytynyt valjastaa Bushin hallinto, jolle ajatus Jumalan suunnitelmien toteuttamisesta tuo varmaan helpotusta vaikeita ja julmia mutta taloudelle niin tärkeitä päätöksiä tehtäessä. Näille äärikristityille yli sadan tuhannen ihmisen tappaminen Irakissa ja miljoonien tappaminen Iranissa ja muissa tulevissa sodissa ei ilmeisesti merkitse mitään sen rinnalla, että todellisuus saadaan paremmin sopimaan heidän rankkaan Raamatun tulkintaansa.

http://www.tammilehto.info/iranydin.htm

menee jo ihan pelleilyksi tää toisto, samoista asioista avataan uudellen ja uudelleen samanlaisia viestejä, naurettavaa, Suomijuntit ovat jollain tavalla aika tyhmiä, papukaijoja...

Äänestä
  • Avauksia tulee näköjään, mutta onneksi kymmentä avausta kohden on yksi viisas vastaaja kuten sinä.

    Äänestä

Satukirjan sanomiset ovat vain teitä typeryksiä varten, eivät selväjärkisiä varten.

Äänestä

Arvoisa J-Julistaja.

Ylihuomenna taas Suomen kirkoissa papit saarnaavat huivipäämummoille (kaikki kunnia heille) siitä kuinka Israel on ylistämisen arvoinen.

Tosiasiassa Israel on säälittävä roistovaltio joka murhaa joka päivä syyttömiä ihmisiä, jopa sylilapsia.

Hyi hyi ja HYI Israelille.

Äänestä

Eipä tuo satukirja puhu kiinalaisista, intialaisista , eskimoista...

Mitähän ihmettä oikein horiset?

Äänestä
  • Muut ku juutalaiset on pakana-kansoja, joilla on mahdollisuus pelastua Jeesuksen sovitustyön kautta. Kuten myös juutalaiset tulevat ottamaan vielä Jeesuksen Messiaakseen.

    Äänestä

  • Lardza kirjoitti:

    Muut ku juutalaiset on pakana-kansoja, joilla on mahdollisuus pelastua Jeesuksen sovitustyön kautta. Kuten myös juutalaiset tulevat ottamaan vielä Jeesuksen Messiaakseen.

    Uskonnoista seuraa ikävän paljon kuolemaa.

    Äänestä

Toivotaan, että Israelin kansa pommittaa nämä muslimit helvettiin! Turha kansa sinne joutaakin miettimään tekosiaan!

Äänestä

On jotensakin pelottavaa, että joukossamme on ihmisiä, jotka pälättävät kuin robotit vanhoja asioita niistä mitään ymmärtämättä. Kuitenkin TÄNÄ PÄIVÄNÄ tapahtuu asioita, joiden mieltäminen vaatisi ihan tämän päivän ymmärrystä ei mekaanista pälätystä. Ei sellaiseen "ihmiseen" saa edes kontaktia.

Äänestä

Eipä taida raamatussasi olla erityisiä mainintoja suomalaisistakaan! Siis: helvetin tuleen kaikki suomalaiset ja sinä lipunkantajana ensimmäisenä! Amen!

Äänestä

Uskonnot ovat harhaa. Väitän että ihminen on kirjoittanut sekä Raamatun että Koraanin joten niihin ei ole uskominen.

Jumala voi olla olemassa, mutta uskominen ihmisten kirjoittamiin satuihin on harhaa.

Äänestä
  • kirjoittanut raamatun ja jeesuskin oli vain ihminen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


J_Julistaja kirjoitti:

http://www.onkosetotta.net/main.php?avattu=mita_raamattu_sanoo&aihe=2_9&font=pieni

Lopun aikoina Israelin uljas kansa polvistuu kristittyjen tavoin kumartamaan Kristusta, armorikasta Vapahtajaamme.

Palestiinalaisista raamattu ei mainitse mitään. Eli luultavasti he palavat silloin helvetin liekeissä. Terroristeilla ei ole asiaa Jumalan tuhatvuotiseen valtakuntaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu