Auttakaa! Optipar+vieroitusoireet

Olen todella pahassa pulassa...Lopetin optipar lääkityksen monen vuoden jälkeen, lähinnä siksi että en halua viettää loppuelämääni lääkehuurussa ja haluaisin tulla raskaaksi.
Mutta mitäs nyt sitten - teen kuolemaa vieroitusoireiden kourissa...Voiko tämä enää olla normaalia???
Kävelen pitkin seiniä kun huimaa niin pahasti, päätä särkee, fyysisesti paha olo, ripulia, en halua syödä, en voi nukkua ja jos nukahdan, hirvittävät painajaiset täräyttävät hereille, hikoilen kuin saunassa, mutta silti paleltaa, keho saa "sähköshokkeja", kauhea vapina, sekavat ajatukset....Lista on loputon! :´(
Voisiko joku kertoa kuinka kauan tämä kestää???
Missä vaiheessa sairaalaan, jos ei mene ohi??
Teen todella kuolemaa ja tuntuu että elämä loppuu tähän. Kertokaa minulle omia kokemuksianne optiparin/seroxatin lopettamisesta!!!
1310617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

ja lopettanut sitä kertalaakista?!! Vähennys tulee tehdä asteittain, lääkärin ja asiakkaan suunnitteleman aikataulun mukaisesti!!
Kerro nyt millä annoksella, miten kauan ja MITEN lopetit sen, asteittain vai kerralla.
Jos viimeksi mainitulla tavalla niin kääntyisin pikimmiten lääkäriun puoleen saamaan apua vieroitusoireisiin.

Äänestä
  • Tiedän varsin hyvin että se lääke olisi pitänyt lopettaa asteittain, mutta eihän täällä s*****:n helsingissä saa edes aikaa lääkäriin vaikka ois kuinka hätä!!! No, lääke on nyt kuitenkin lopetettu ja itse siitä saan kärsiä, haluaisin nyt vain jotain lohtua että miten tästä selvitään ja kuinka kauan tämä helvetti kestää!!?? Alan olla jo aika lopussa. Eikä vieroitusoireisiin ole mitään lääkkeitä, ne vaan yleensä pitää kestää. Enkä ole ensimmäinen joka lopettaa nämä lääkkeet kertalaakista.

    Äänestä

  • Apua hädässä! kirjoitti:

    Tiedän varsin hyvin että se lääke olisi pitänyt lopettaa asteittain, mutta eihän täällä s*****:n helsingissä saa edes aikaa lääkäriin vaikka ois kuinka hätä!!! No, lääke on nyt kuitenkin lopetettu ja itse siitä saan kärsiä, haluaisin nyt vain jotain lohtua että miten tästä selvitään ja kuinka kauan tämä helvetti kestää!!?? Alan olla jo aika lopussa. Eikä vieroitusoireisiin ole mitään lääkkeitä, ne vaan yleensä pitää kestää. Enkä ole ensimmäinen joka lopettaa nämä lääkkeet kertalaakista.

    Helsingissä jos missä lääkärin nimenomaan pääseekin,itse käyn kun apua tarvitsen Munkkivuoressa sijaitsevalla lääkäriasemalla, on avoinna 24t/vrk, avopoli, ei ajanvarausta.
    Näin toimii moni lääkäriasema,joita tosiaan on vähän joka nurkan takana nimenomaan Helsingissä.
    Miksiköhän lopetit sitten lääkkeen kertalaakista jos kerran TIEDÄT että se lopetetaan asteittain?

    Tuossa arvioidaan noiden vieroitusoireiden kestoa, kyllä niissä saattaa mennä triplatenkin tuo aika helposti.

    Äänestä

  • Lääkäri suosittelee usein liian nopeaa vieroitusaikataulua. HÄNELLÄ tulisi olla riittävä asiantuntemus, mihin potilaan tulisi voida luottaa. Itse luotin lääkärin ohjeistukseen ja nyt kärsin raskaasti.

    Äänestä

Kyllä saa varautua 6-8 viikkoon ennen kuin helpottaa. Riippuen annostuksesta, joka on ollut. Itse olen lopettanut Zoloftin 100 mg omapäisesti kerralla ja olot oli kyllä melkoisia, sekä fyysiset oireet just samat, kuin edellä. Lopettamisen jälkeen täytyy varautua siihen, että oireet palaavat johon lääke on määrätty. Tämä on tietysti itsestään selvää, mutta sanonpahan vain. Jos masennus ollut syynä, niin ei kai kovin huolta uusimisesta, mutta muut syyt on sellaisia, joita ei voi niin vain unohtaa.

Äänestä
  • Mulle määrättiin Optiparia aluperin ihan keskivaikeaan masennukseen, ei ole ollut mitään muita juttuja. Annosmäärä ollut 20 mg vuorokaudessa. Aina aamuisin tuntuu että vähän helpottaa mutta iltaan mennessä ollaankin menossa hirteen...
    Ihanaa että täällä saa vähän tukea, se helpottaa.

    Äänestä

  • Apua hädässä! kirjoitti:

    Mulle määrättiin Optiparia aluperin ihan keskivaikeaan masennukseen, ei ole ollut mitään muita juttuja. Annosmäärä ollut 20 mg vuorokaudessa. Aina aamuisin tuntuu että vähän helpottaa mutta iltaan mennessä ollaankin menossa hirteen...
    Ihanaa että täällä saa vähän tukea, se helpottaa.

    Mulle tuli kanssa tolkuttomat viekkarit kun lopettelin zyprexaa aikanaan; oli vapinaa, masennusta, huono olo, univaikeuksia, kylmää hikeä, lihakset kramppas ym ym.
    Puhuin lääkärille asiasta, ja se kirjotti 2mg Ipsatol respan. Kun otin ensimmäisen napin, loppu kaikki oireet kuin seinään. Tosin mulle tuli Ipsatolista vähän "hölmö" olo, mutta mielummin sen kestää.
    Söin sitä noin pari kuukautta, tarvittaessa, ja kun lopetin niitten syömisen, huomasin ilokseni että kaikki viekkarit oli poissa.
    Kannattaa ainakin koikeilla, mulle tepsi.

    Äänestä

  • Zimmu kirjoitti:

    Mulle tuli kanssa tolkuttomat viekkarit kun lopettelin zyprexaa aikanaan; oli vapinaa, masennusta, huono olo, univaikeuksia, kylmää hikeä, lihakset kramppas ym ym.
    Puhuin lääkärille asiasta, ja se kirjotti 2mg Ipsatol respan. Kun otin ensimmäisen napin, loppu kaikki oireet kuin seinään. Tosin mulle tuli Ipsatolista vähän "hölmö" olo, mutta mielummin sen kestää.
    Söin sitä noin pari kuukautta, tarvittaessa, ja kun lopetin niitten syömisen, huomasin ilokseni että kaikki viekkarit oli poissa.
    Kannattaa ainakin koikeilla, mulle tepsi.

    vierottautua psykoosilääkkeestä kuin antidepressiivistä.
    Ipsatolin pääindikaatio on Parkinsonin tauti....toki muitakin indikaatioita löytyy, kuin myöskin haittavaikutuksia.
    Ap:n ongelmana on se,että hän on lopettanut lääkityksen liian yhtäkkisesti.
    Hänen vieroitusoireitansa voisi helpottaa esim. matala annos jotain bentzoa,lyhyeksi aikaa,tasaamaan vieroitusoireita.

    Äänestä

  • Zimmu kirjoitti:

    Mulle tuli kanssa tolkuttomat viekkarit kun lopettelin zyprexaa aikanaan; oli vapinaa, masennusta, huono olo, univaikeuksia, kylmää hikeä, lihakset kramppas ym ym.
    Puhuin lääkärille asiasta, ja se kirjotti 2mg Ipsatol respan. Kun otin ensimmäisen napin, loppu kaikki oireet kuin seinään. Tosin mulle tuli Ipsatolista vähän "hölmö" olo, mutta mielummin sen kestää.
    Söin sitä noin pari kuukautta, tarvittaessa, ja kun lopetin niitten syömisen, huomasin ilokseni että kaikki viekkarit oli poissa.
    Kannattaa ainakin koikeilla, mulle tepsi.

    Olen itse ottanut opamoxia tarvittaessa ihan pahimpiin oireisiin, mutta voisinpa tosiaan kysyä tuota Ipsatolia. Kiitos kun kerroit! Nyt alkaa olla aina välillä parempi olo, mutta se kyllä häipyy hyvin äkkiä. Nyt on enemmänkin koko ajan tippalinssissä, eli itkettää vaikka olis tarkotus nauraa...Ja epätodellinen olo seuraa mukana kaikkialle, mutta parempaan päin ollaan menossa.

    Äänestä

No hei älkää valittako, yks just Xanoreista vieroitus HELVETTIÄ!

Äänestä
  • No evil... Xanax, live on!

    Äänestä

Täysin normaalia ainakin kun kyseessä on Optipar. Oma vieroituskokemukseni ko. myrkystä traumatisoi minut pahasti ja tappoi tunnekokemukseni kokonaan. Optipar-lääkittynä olet korvamerkitty Saatanalle.

Äänestä

Optipar 40 mg on kemiallista kaasuvalotusta pahimmillaan. Siinäpä vasta valmiste, joka ei ole enää tästä maailmasta vaan helvetin syvimmistä syövereistä. Toiset voivat siitä ehkä päästä suhteellisen helposti eroon. Jos et kuulu näihin onnekkaisiin, varaudu vieroittautuessasi elämäsi pahimpaan rökitykseen. Huonoimmassa tapauksessa, olitpa kuinka vahva tahansa, jäät taistelussa takuulla toiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua hädässä! kirjoitti:

Olen todella pahassa pulassa...Lopetin optipar lääkityksen monen vuoden jälkeen, lähinnä siksi että en halua viettää loppuelämääni lääkehuurussa ja haluaisin tulla raskaaksi.
Mutta mitäs nyt sitten - teen kuolemaa vieroitusoireiden kourissa...Voiko tämä enää olla normaalia???
Kävelen pitkin seiniä kun huimaa niin pahasti, päätä särkee, fyysisesti paha olo, ripulia, en halua syödä, en voi nukkua ja jos nukahdan, hirvittävät painajaiset täräyttävät hereille, hikoilen kuin saunassa, mutta silti paleltaa, keho saa "sähköshokkeja", kauhea vapina, sekavat ajatukset....Lista on loputon! :´(
Voisiko joku kertoa kuinka kauan tämä kestää???
Missä vaiheessa sairaalaan, jos ei mene ohi??
Teen todella kuolemaa ja tuntuu että elämä loppuu tähän. Kertokaa minulle omia kokemuksianne optiparin/seroxatin lopettamisesta!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu