Mulla on sellanen ongelma (?), että vaikka kuinka vääntäisin rautaa missä asennossa vaan ja kuin kovaa vaan, niin ei tunnu seuraavana päivänä missään.
Rääkkitreeni pyöräilyssä ei aiheuta mitään kipuja seuraavana päivänä. Aivan übermaksimaalinen jalkaprässi ei saa jalkoja jumiutumaan seuraavana päivänä. Kädetkään ei mee tilttiin.
Tietysti onhan se tavallaan helpompaa, ku ei tarvi olla jumissa, mut kun luulis sen nyt olevan vähintäänkin luonnollista.
Onko tää joku lahja Luojalta vai onko tää ongelma?
Rääkkitreeni pyöräilyssä ei aiheuta mitään kipuja seuraavana päivänä. Aivan übermaksimaalinen jalkaprässi ei saa jalkoja jumiutumaan seuraavana päivänä. Kädetkään ei mee tilttiin.
Tietysti onhan se tavallaan helpompaa, ku ei tarvi olla jumissa, mut kun luulis sen nyt olevan vähintäänkin luonnollista.
Onko tää joku lahja Luojalta vai onko tää ongelma?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kehittyäkseen lihaksen ei tarvitse tulle välttämättä kipeäksi. Kokeileppa uudenlaista tyyliä: mavea,kyykkyä ja penkkiä voimatyyliin tai sitten sun on siirryttävä erikoistekniikoihin kuten volyymisarjat ja sitä rataa..
supista ja silleen
sulla on niin mitättömät "lihakset" ettei ole mitään mikä vois kipeytyä
kokeillu pudotussarjoja? toimii mulla lihasten kipeyttäjänä ihan kiitettävästi.
Ja vielä habaajkin löytyy... Mä rakastan sua Femme79-1!
no jopas päivä piristyi! :D
Paljon femme nostat penkistä? Entäs maasta? Pyllistyksestä?
penkkiä en o pahemmin tehny, maastanostosta en o enkkoja kokeillu...kai se semmonen 100 menis jos oikeen yrittäs. Pyllistys? Woot?
olet varmaan vahvempi kuin palstan keskiverto kirjoittaja...ja vielä nättikin :)
kyl sä nyt enemmän saat ku 100 :) podekin saa kuulemma tuon satasen.
podella onkin filettä!!! :D Jaa-a, kyykkään yleensä noin 75 kilolla sarjoja mutta kai sitä enemmänkin menis.
Voi olla sellanenkin ongelma, että voimat ei riitä lihaksen kunnolliseen rasittamiseen, eli puhutaan sellasesta junnaamisesta. Siis tavallaan pikkuhiljaa jumiudutaan johonki tiettyihin rautoihin ja eteenpäin ei pääse vaikka kuinka vääntäs. Tommosessa tilanteessa pitää kokeilla jotain radikaalimpaa. Osittain tuo voi johtua sittä, että edellisestä treenistä ei ole kunnolla palauduttu ja siitä syystä voimataso ei ole maksimissa.
Monet kehoäijätkin esim. Ari Kokkonen tekee aina välillä voimajaksoja, jolloin treenataan isommilla painoilla ja keskitytään voimanhankintaan. Kun sarjapainoihin näin saa parannusta, niin kehitys on parempaa. Toki tämä sun juttu voi johtua monesta muustakin, mutta tässä on yks näkökulma.
Itellä nimittäin oli yhteenaikaan sama juttu, että reenasin täysillä eikä missään tuntunu treenipäivän jälkeen, eikä myöskään kehitystä tuollon tullu.. oli tosin ravintopuolellakin sillon puutteita. Sitä mieltä kuiteski oon, että jos voimaa on kunnolla, niin kyllä ne lihat saa kipeiksi ts. potentiaalia on KOVAAN treeniin.
Tämä kaveri kirjoittaa täyttä asiaa. Olen hengessä mukana! :D
Periodisointia treeneihisi. Moni joka haluaa massaa, vääntää ja vääntää niitä pakkotoistoja/kymppejä, apuliikkeitä. Jos tämmöinen treenaaja (näitä on paljon) treenaisi vaikka 4 viikkoa voimaa, vaihtaisi ne apuliikkeet muihin liikkeisiin ja tekisi ne vaikka kevyemmin, niin varmasti tulisi paikat kipeiksi! Jos saat voimaa niin lihas kasvaa myös varmasti! Tommonen pumppaus harjoittelu on sika helppoa. Siinä luulee treenaavansa kovaa. Jos koittaa enkkoja neljän-kahdeksan viikon välein vaikka kolmosissa, vitosissa tai kaseissa niin kroppa joutuu paljon kovemmalle kun jos pumppaat 3x8 tai 4x10!