Tein kaupat

käytetystä autosta yksityishenkilön kanssa. Mitäs sitten? Ajattelin siirtää entisen autoni vakuutuksen tuohon ja jättää entisen autoni seisontavakuutukseen siksi aikaa, kun saan sen myytyä. Vai miten tässä tulisi toimia.
51266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Entistä autoa ei välttämättä kannata laittaa seisontavakuutukseen. Sen myyminen nimittäin voi olla aika vaikeaa, koska ostajakandidaatti ei pysty sitä koeajamaan. Itse en ainakaan ostaisi autoa jota ei voi koejaa...

Jos auto on seisonnassa, siitä ei voi ottaa kuin kylmät tyypit. Ei paljon ostajan mieltä lämmitä.

Äänestä
  • Ilmoita vain seisontaan ja sitten kun tulee todellinen ostaja, ilmoitat vain vakuutusyhtiöön että tämän päivän on auto ajossa. Näin myös vältyt turhilta koeajoilta. Jokainen fiksu ostaja ymmärtää asian varsinkin kun vielä etukäteen selvität sen ostajakandidaatille. Saat yhden päivän vakuutusmaksun, mutta jos kärähdät liikenteessä seisontavakuutetulla autolla, korvaat mahdolliset vahingot itse ja saat vakuutusmaksut kymmenkertaisena seisonta-ajalta, ilman bonusvaikutusta. Muista että minimi seisonta-aika on yksi kuukausi, lyhyemmältä ajalta tulee normaali lasku.

    Äänestä

  • vakuutusmies kirjoitti:

    Ilmoita vain seisontaan ja sitten kun tulee todellinen ostaja, ilmoitat vain vakuutusyhtiöön että tämän päivän on auto ajossa. Näin myös vältyt turhilta koeajoilta. Jokainen fiksu ostaja ymmärtää asian varsinkin kun vielä etukäteen selvität sen ostajakandidaatille. Saat yhden päivän vakuutusmaksun, mutta jos kärähdät liikenteessä seisontavakuutetulla autolla, korvaat mahdolliset vahingot itse ja saat vakuutusmaksut kymmenkertaisena seisonta-ajalta, ilman bonusvaikutusta. Muista että minimi seisonta-aika on yksi kuukausi, lyhyemmältä ajalta tulee normaali lasku.

    Onko tuo tosiaan totta? Miksi vakuutusyhtiössä ei koskaan kerrota että näin voi tehdä? Laittaisin mielelläni auton seisontavakuutukseen, muutenkin kallista pitää kahta autoa yhtä aikaa.

    Äänestä

  • kallista lystiä kirjoitti:

    Onko tuo tosiaan totta? Miksi vakuutusyhtiössä ei koskaan kerrota että näin voi tehdä? Laittaisin mielelläni auton seisontavakuutukseen, muutenkin kallista pitää kahta autoa yhtä aikaa.

    Ei ihan noin yksinkertaista, pointti on se 30 päivää, eli jos seisotat autoasi 25 päivää ja otat vaikka vain päiväksi ajoon nollautuvat seisontapäivät ja maksat 25 päivästä täyden maksun ja ajopäivän jälkeen alkaa taas uudet seisontapäivät ja niitä pitää olla se 30 ennenkuin selviät maksutta.

    Äänestä

Onnen kauppaa on ostaa auto, sekä myydä entinen. Jos olet saanut hyvän auton, olet onnekas. Jos taas saat entisen pian myytyä, olet onnenpekka. Toivotan siis onnea. Itse kauppasin entistä aikani, vaikka se oli uudesta asti minulla, ei tulosta kuukauteen. Tuo vakuutusmiehen idis on ihan hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lauantaina kirjoitti:

käytetystä autosta yksityishenkilön kanssa. Mitäs sitten? Ajattelin siirtää entisen autoni vakuutuksen tuohon ja jättää entisen autoni seisontavakuutukseen siksi aikaa, kun saan sen myytyä. Vai miten tässä tulisi toimia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu