Mikä Lada kannattaa ostaa kesäautoksi, mahdollisimman huoltovapaa. Tarkoitus ajaa sillä korkein 6-12kk ja sitten romuttamolle. Hinta saisi olla noin 300-700€.
Mitä malleja kannattaa katsoa, perintein lada, vai samara?
Mikä lada kestävin?
12
3208
Vastaukset 12
- latailija
ettet pilaisi yhtään parempikuntoista OIKEAA ladaa
- jepe
Ei ladaa kannata ostaa se on paska osta japsi ennemmin.Usko jo vaihat jarrupaloja vähä väliin..ja muuta hommaa,etenkin kun on noin vanha ja bensaa menee eikä tehoja ,nippa nappa ohi pääsee.
- need
Höpö Höpö.Mulla ajettu 91tkm samoilla paloilla, ja vien vielä leimalle.Kun samara on kunnossa,niin kuin yleensä ne hyvänä pidetään,kulku puoli on myös kunnossa.Motarilla joku riisimuki yritti vasemmalta
ohi, vitoselta jouduin vaihtaan neloselle,ja monoo
sillai olikin 175 taulussa.
- ihmeen väliä
kestävyydellä on, jos vuoden päästä romikseen?
Samara.
Niitä löytää vielä suht hyväkuntoisia halvalla.- nimittäin
ostin kerran jo "suomalaisen" auton, pääsin sillä himaan (2km), menin näyttämään sukulaisille, auto ei enää käynnistynyt, korjaukset maksoivat enemmän kuin itse auto.
- kilpiin
Hae Tampereelta varikon huutokaupasta UAZ. Siinä vasta kesäauto!
http://www.mil.fi/laitokset/pvmatl/kuljetusvarikko.dsp- joku vaan
Mitenkä ajattelit sen saavasi siviilirekisteriin?
Ne myytävät yksilöt ovat jo liian "uusia" jolloin joudut muuttamaan ohjauksen, rattiputken, jarrut ja käytännössä moottorin länsimaisen versioon.
Nykyisin siviili kilvillä olevat uaz:it ovat jotain 80 luvun alun malleja, ja tällä hetkellä varikolla myytävät yksilöt 92-98 malleja. Jotta katsastusmies sen suostuu sen hyväksymään, on sen läpäistävä sen ensirekisteröinti vuoden vaatimustaso... siinä on muuten enemmän kuin paljon työtä, ja muista että autosta saa vaihtaa VAIN 49.9% osista ilman ajoneuvovero seuraamuksia.
- Ladailia65
Joko sähköisellä ruiskulla varustettu lada, tai sitten ihan peruskaasutinversio ilman kattia on hyvä.
Samara tai takatuuuppari,makuasia aika pitkälle
Ladaa ei tarvitse eikä saa käytettynä romuttamoon viedä, varmasti menee ehjänä kaupaksi n.20 euron hintaan, ja enempikin saa. - enzika
paras on lada 2106, tehty 6 min yli 9, on 1600 koneella ja kestää toverilta toiselle...
- ehdottomasti
Lada 1200L siis se nappisilmäinen peruslaappana. Ei saa ajamalla paskaksi, kestääääääääää.........
- hyvin pidetty kestää vielä ...
Itsellä -90 samara 5 ov (aj. 86 000 km); ruosteeton - ei myynnissä - kerran "eräs" ostaja tarjosi max 300 € - toisena vaihtoehtona tarjosi : vie kaatopaikalle kun kieltäydyin tarjouksesta.
Nyt tarjoaa ainakin Delta-auto Kemissä siitä 2000€ vaihdossa uuteen (väliraha n. 9000 €).
Tuo summa menettelisi, mutta kun se uusi ei ole "sen parempi" - joten mitä suotta vaihtamaan.
Varmaan ne vanhat 1200 mallin perusLadat olivat lujimpia, mutta ne taitaa olla jo trokattu Venäjälle tai sitten muutoin jätetty heitteille kun "ei ole enää kehdattu niillä ajaa kun naapurikin osti toyotan, vw:n, volvon tai mersun. Vaan kukaan ei kehuskele sillä,paljonko rahaa meni taivaan tuuliin kun sen "uuden auton ajoi liikkeen pihasta ulos". - ladisti
1200l Kestävin lada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134732Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197690Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!24632Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99614- 61609
- 42554
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515