Ihan uteliaissuuttani kysyn. mua kutsuttiin koulussa, noin 100vuotta sitten siruksi, joten siitä tää nimimerkki.
mistä keksitte nimimerkkinne?
siru
21516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
No mä vaan keksin tän ihan säkäl... =)
hyvä kysymys sillä mä en edes muista mistä mä tän keksin joten tähän ei ainakaan mitään ikimuistoista liity...
Mä muistan et mä oon jollakin entisel paikkakunnan kavereil nähny sellasen sähköpostin jossa oli joku Zippo_87 tai -86 tai jotain sellast tiedätkö sellast henkilöö...???
jos sä ootkin kuuma pakkaus, tai sitten sulla välähtää.. tai molempia :))
Huh, katsoin noita teidän otsikoita ja kerkesin säikähtää että utelenko liikaa.. etiketin vastaista toimintaa :)
Tiedän että se on sytkärimerkki mutten millään muista (huuhaan naiset sekoittaneet pääni) miksi otin sen nikiksi. En tiedä zippo_87, en ole niin nuori tai vanha. Kuuma pakkaus??? Haluatko ottaa selvää, mulla on puhelinnumerosi... ;) Mulla välähtää yhtä paljon kuin sammuneella kynttilällä...
kun niin moni nainen on sulaa vahaa käsissäsi, vai johtuneeko tuo nusuttelutaidoistasi :))
musta tuntuu ennemminkin että mä olen naisten käsissä sulaa vahaa ;) Mut nyt mä poistun vähäksi aikaa, palaan ehkä myöhemmin :) *lämmin ajatus sinne pohjoisen suuntaan* :)
niin sinnekkin.. "kaappaa Zipon kunnon rutistukseen".. ja nyt joudun itekkin poistuun jos saisin nuo viikarit talttuun untenmaille :)
sain puhelun äitiltäni äsken.. on ihana kuulla toisen ääntä kun näkee vaan muutaman kerran vuodessa.. mut joulunaikaan ajellaan sinne!
huh, olipas mahtava rutistus :) Toivottavasti operaatio viikareiden nukutus onnistui yli odotusten ja nyt ihailet tähtiä ja nautit illasta täysillä? Totta, se on upeaa kun tärkeä ihminen soittaa pitkästä aikaa ja toivottavasti sait nyt jo kunnon joulufiiliksen :) Elämä on nauttimista varten, ei riitelyä... :)
Humppa = eräänlainen tanssi ja
Lulla = pienehkö vene. Eli suomeksi käännettynä tanssiva pieni vene tai taitaa kuulostaa enempi joltain intiaani nimeltä. Keksin tämän vuosikausien ajattelun jälkeen, aiemmin nimimerkkini oli höpöhöpö joka taas juontaa juurensa aiempaan elämääni jolloin puhun silkka potaskaa. Nykyisin olen täysintyystin rehellinen ihminen.
*WirnWirn*
lulla tarkoita kehtoa? ainakin jossainpäin Suomea?
eli voisit olla tanssiva kehtokin.. voisit tulla nukuttaan mun pikkuneidin.. nukku päikkärit myöhään ja sitä ei nyt saa millään nukkuun.. huutaa vaan jos vie sänkyyn, joten se istuu tyytyväisenä tietsikkapöydän alahyllyllä (levyaseman eessä) ja mutustelee pienillä hampaillaan leipää :)
ja mä oon vakavasti otettava ihminen... ;)
saattaapi se olla niinkin, mutta humppaaminen ja lasten nukuttelu ei käy yksiin. Eli siis humppalullailen täällä yksin ja lapseni ovat turvallisesti joko sylissä tai tekemässä jotain kivaa. Mulla muuten ON sellainen nukkuma syli että unihäiriöiset lapsukaiset on saanut siinä unen, aika monen monta kertaa. Ja se siitä. Nyt en enään aio aukoa isoa mutta karvaista päätäni ASIALLISESTI täällä. Huuhaailen muuten mielelläni aina kun pääsen vapaaksi. *wirnwirn*
sain viikarit nukkuun.. pippuripihvit, muussi (pussi kylläkin) ja cocacolaa.. :)
oli "pakko" paistaa etteivät vanhene :)))))
Lapset sen keksivät ja hauskaa piisasi kunnes kerroin heille perinnöllisyystieteen tosiasioita. Ryntäsivät peilin ääreen epätoivoisina.
Ku naurattaa....Toi on sitä arkirealismia perhaimmillaan, naurattaa ihan oikeasti *halitukset ja hihitykset*
Olen aina ollut hieman salaperäinen ihminen. Kun päätin ruveta kirjoittelemaan tälle palstalle,päätin,että nimimerkin täytyy olla minun itseni näköinen. Sacred realm on mystinen nimimerkki,jota ei välttämättä pysty tulkitsemaan oikein. Henkilö,joka kertoo vain puolet totuudesta,olen minä..
..eli Sacred realm
Nimimerkistäsi tulee väistämättä mieleen Moody Bluesin jollain älppärillä oleva raita "On a threshold of a dream". Eikä muuten kuin siksi, että määrätyt englannin kielen sanat tuntuvat sopivan toistensa seuraan erityisen hyvin.
*näkee sielunsa silmillä usvaisia pilviä, joiden takana pyhitetty valtakunta viisaasti hymyilee*
Ehkä se tulee tuolta harrastusten kautta ja vähä ammatinkin. Kas pidän laulamisesta ja musiikin kuuntelusta ja sitten kerään solanaceae-heimon kasveja :) Ja jos minulla olisi koira, niin antaisin sen nimeksi sola. Harkitsin sitä jossain vaiheessa jopa lapsen nimeksi! Tai siis tytölle Solandra ja pojalle sitten jotain vastaavaa... Ja latinakin on hauska kieli. Sitäpaitsi olen luonteeltani aika solisti ja siis solanistikko ;)
i'm just like an animal
Jaa...Otin tuon nimimerkin käyttöön aikoja sitten!
Syyt siihen miksi moinen: No flag(lippu)...eikä mikään tiketti, tuli vastaan vuosia sitten eräässä kirjassa. Kirjan nimi oli The Stand(Tukikohta)julkaistu 1978....vuonna jona synnyin ja kirjailija Stephen Kingin kautta näin sai alkunsa samalla myös hahmo Flag ( kaveri joka liikkuu varjoissa, on salaperäinen jne...eräänlainen kulkija )Myöhemmin Flag on ollut mukana mm. The Eyes Of The Dragon kirjassa ja Musta Tornisarjassa....mustiinpukeutuneena miehenä! Nappasin nimen(huomaa lainasin) koska tykästyin hahmon mystiikkaan ja olemukseen! Mielenkiintoinen kaveri joka ilmestyy aina yllättäen ja häärää taustalla...monesti seuraten muiden toimia!