Raha

Nainen työssä

Aina on ollut puhetta siitä, miten naiset haikailevat rikkaiden miesten perään. Itse seurustelen miehen kanssa jonka ainoa tulon lähde on työkkärin peruspäiväraha. Enkä voisi enempää häntä rakastaa :)

Onko rahalla mielestäsi merkitystä parin valinnassa?

7

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos on mielettömän

      rakastunut. Lähes samantyyppinen tilanne täällä kun mies on opiskelija

    • Jihuuu

      Miestähän minä rakastan, en rahaa. Rahalla saa vaan maallista mammonaa ja minä arvostan eniten muita asioita.

    • Tässä raha-asiassa jostain syystä yksittäiset vastaukset ja tilastot eivät kohtaa. Lähes jokainen sanoo, ettei rahalla ole rakkauden kanssa mitään tekemistä. Kuitenkin tilastojen mukaan varakkain 10% miehistä on 2 kertaa useammin naimisissa kuin köyhin 10%.

      Ehkä kyse onkin siitä, ettei rahalla ole mitään merkitystä rakkauden roihahtamisen kanssa, mutta sillä on suuri merkitys rakkauden ikkunasta uloslentämisen kanssa?

    • Milla Magilla

      Olen itse hyvin toimeentuleva nainen ja en todellakaan ottas itselleni vähävaraista miestä. En tarkoita, että hänen täytyy olla joku Jussi Salonoja...mutta kuitenkin hyvin toimeentuleva.

      Jos ottaisin esim. työttömän ja tykkään matkustella, niin eihän sillä ois koskaan fyrkkaa lähtee mihinkään...ja mä en todellakaan ala maksamaan toisen matkoja omasta pussista. Mihellä pitää olla varaa samoihin asioihin kuin itselläni.

      En siis etsi itselleni elättäjää, vaan tasavertaista kumppania.

      • Hese

        kun hyvin ansaitseva miehesi joutuu työttömäksi ,tai hänen firmansa menee konkurssiin? Mitäs jos SINÄ joudut työttömäksi?


    • ja paljon

      en olisi voinut ajatellakaan ottavani köyhää tai pienituloista vaimoa. mitä siitä tulisi kun minulla on miljoonia euroja ja vaimo siinä elelee siivellä, on se hänellekin hieman turvaton olo jos sattuu vaikka ISON riidan päätteeksi tulemaan ero. toinen siinä jää puille paljailla ja toinen jatkaa elämää kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan....
      on se varmaan jennilläkin kivaa pyydellä kimiltä rahaa, ja lisäksi kaikki vielä vittuilee että jalkoja levittämällä sitä ollaan päästy rahoihin käsiksi....ja niinhän on jenni tehnytkin, ajatelkaa siinäkin avioliitossa rahasuhteita kimillä 50m€ ja jennillä ei mitään!!!....kivaa!!!???

    • Onko rahalla mielestäsi merkitystä parin valinnassa?

      - Minulle sillä on. Kumpikaan ääripää ei saa kannatusta minulta, tietoisesti olen pyrkinyt välttämään täysin kouluttautumattomia työttömiä single naisia sekä kultalusikka syntyneitä isin pikku mussukoita.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      540
      4645
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3721
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2352
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      482
      2221
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1555
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      116
      1524
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      69
      1340
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      70
      1323
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe