Jotenkin tuntuu hyvältä, kun palstan keskustelussa aletaan ottaa kantaa muuhunkin, kuin toisen maailmansodan syihin ja seurauksiin.
Sen ajan ihmiset tekivät sen ajan virheet.
Täysin syyttömiä ei oltu kummallakaan puolen rajaa.
Karjalaiset toki kokivat tapahtumien johdosta sen "katkerimman osan" joutuessaan luopumaan kotiseudustaan.
Me "nykypolvet" tosin emme ole voineet vaikuttaa noihin 1917 - 1945 tapahtumiin mitenkään siitä yksinkertaisesta syystä, että suurin osa meistä on silloin ollut vielä suunnitteluvaiheessa, jos sitäkään.
Kehittämällä keskinäistä kanssakäymistä, lisäämällä suvaitsevaisuutta ja riisumalla ennakkoluulojamme Karjala palautuu.
Sen ajan ihmiset tekivät sen ajan virheet.
Täysin syyttömiä ei oltu kummallakaan puolen rajaa.
Karjalaiset toki kokivat tapahtumien johdosta sen "katkerimman osan" joutuessaan luopumaan kotiseudustaan.
Me "nykypolvet" tosin emme ole voineet vaikuttaa noihin 1917 - 1945 tapahtumiin mitenkään siitä yksinkertaisesta syystä, että suurin osa meistä on silloin ollut vielä suunnitteluvaiheessa, jos sitäkään.
Kehittämällä keskinäistä kanssakäymistä, lisäämällä suvaitsevaisuutta ja riisumalla ennakkoluulojamme Karjala palautuu.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Olen karjalaisen jälkeläinen, eikä minulla ole mitään siteitä koko alueeseen. Olen syntynyt 10 vuotta sodan päättymisen jälkeen, tiesin kyllä että isä oli Karjalaisia, mutta asiasta ei sen enempää puhuttu. En muuttaisi sinne, vaikka saisin sieltä isäni maapläntin ilmaiseksi. Meistä karjalaisten jälkeläisistä on varmaan suurin osa sellaisia, joille asia on yhdentekevä tai joiden mielestä rajat saavat jäädä nykyisellee. Mitä itua olisi haalia lisää maa-alueita, kun nykyistäkään ei saada asutettua, väki valuu kasvukeskuksiin ja maaseutu autioituu.
"Mitä itua olisi haalia lisää maa-alueita, kun nykyistäkään ei saada asutettua, väki valuu kasvukeskuksiin ja maaseutu autioituu."
Ei se ole lisämaata, vaan meiltä ryöstettyä.
Annetaan sitten asumattomat alueetkin pois.
"Ei se ole lisämaata, vaan meiltä ryöstettyä"
Se on lisämaata kaikille jotka ovat syntyneet sen jälkeen kun se Suomesta irrotettiin.
"Annetaan sitten asumattomat alueetkin pois. "
Miksi?
"Se on lisämaata kaikille jotka ovat syntyneet sen jälkeen kun se Suomesta irrotettiin."
Mutta ei Suomen 1917-18 tunnustetulle valtiolle. Vaan se olisi jälleen palautettua maata.
"Miksi?"
Jos kerran "asumattomalla korvella" ei mitään tee, kuten täällä väitetään.
"Mutta ei Suomen 1917-18 tunnustetulle valtiolle. Vaan se olisi jälleen palautettua maata. "
Jo kahteen kertaan pois luovutettua. Nykyrajoilla on täysi lainvoima ja alueen lisäys lailliseen alueeseen on aina lisäys, oli kyseessä täysin uutta aluetta tai sellaista joka on joskus ennenkin alueeseen kuulunut.
"Jos kerran "asumattomalla korvella" ei mitään tee, kuten täällä väitetään."
Tokihan Suomi omilla asumattomilla korvillaan jotain tekee. Suomen alue on jakamaton, älä siis jakele sitä muualle.
"Jo kahteen kertaan pois luovutettua. Nykyrajoilla on täysi lainvoima ja alueen lisäys lailliseen alueeseen on aina lisäys, oli kyseessä täysin uutta aluetta tai sellaista joka on joskus ennenkin alueeseen kuulunut."
Lisämaa on yleensä sellainen alue, joka ei ole koskaan maahan kuulunut, vaan otetaan ikaankuin "lisäksi". Karjala EI sitä ole. Siitäkään syystä, että se on ollut kiinteä osa suomalaisuutta ja Suomea. Suur-Suomen Itä Karjalan osat olisivat olleet lisämaata.
"Lisämaa on yleensä sellainen alue, joka ei ole koskaan maahan kuulunut, vaan otetaan ikaankuin "lisäksi". Karjala EI sitä ole. "
Karjalasta luopumisen jälkeen syntyneille alue ei ole koskaan kuulunut. Ei yleensä vaan koskaan. Suomeen se on kuulunut, mutta se on jo historiaa. Suomen historiaa, ei näiden Karjalasta luopumisen jälkeen syntyneiden elävien ihmisten menneisyyttä. Heille se olisi lisämaata. Lisäys näkyisi konkreettisesti kaikkialla heidän elämässään.
"Karjalasta luopumisen jälkeen syntyneille alue ei ole koskaan kuulunut. Ei yleensä vaan koskaan. Suomeen se on kuulunut, mutta se on jo historiaa. Suomen historiaa, ei näiden Karjalasta luopumisen jälkeen syntyneiden elävien ihmisten menneisyyttä. Heille se olisi lisämaata. Lisäys näkyisi konkreettisesti kaikkialla heidän elämässään."
Puhuinkin Suomesta valtiona.
"Puhuinkin Suomesta valtiona. "
Vai niin. Luulin tuon "meiltä" tarkoittavan suomalaisia, eli ihmisiä. Sinä puhut itsestäsi monikossa valtiona.
Tähän minä vastasin, eikä tuossa valtiosta puhuta vaan "meistä":
"Ei se ole lisämaata, vaan meiltä ryöstettyä"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000800&posting=22000000018315897
Eihän teistä nimimerkittömistä säheltäjistä synny keskusteluissa kuin sotkua kun johdonmukaisuus viestiketjuissa joutuu romukoppaan.
Älä ota asioita niin vakavasti. Eikä kaikki ole "säheltäjiä", huolimatta siitä, että eivät ole täysin samaa mieltä asioista sinun kanssasi. Sinun armoton oikeassa olemisen tarpeesi on usesti kuumentanut sinut solvausasteelle, kun perustelut eivät sinulle riitä. Et voi millään olla joka asiassa oikeassa.
"Et voi millään olla joka asiassa oikeassa. "
Totta. En aina pysy kärryillä kuka nimimerkitön mitäkin viestiketjuun kirjoittaa, mutta sellainen sotkeminenhan "teillä" on tarkoituskin. Voi sitten syytellä Nimierkkiä virheistä kun "enhän minä sellaista ole kirjoittanutkaan"...
Pitäisikö minun vihdoin ja viimein lopettaa "teille" nimimerkittömille vastaileminen?
Et todellakaan malta pysyä poissa Karjala-keskustelusta.
kuulun juuri niihin ikäluokkiin, joille nimenomaan rajan taakse jäänut osa Karjalaa ei ole koskaan ollut Suomea. Miellän alueen lisäalueeksi, joka tulisi kalliiksi. Enkä missään tapauksessa haluaisi osallistua kustannuksiin, jotka aiheutuisivat alueen rakentamisesta kokonaan uudelleen.
valtion. Valtiota ei mielestäni ole ilman asukkaita. Kuinka suuri osa maamme kansalaisista on syntynyt sotien jälkeen? Varmaan jostain löytyy tilasto tästäkin ja nämä ovat sitä osaa kansastajoille siis Karjala ei ole koskaan ollut Suomea. Kun katselen Hesarin kuolinilmoituksia sunnuntaisin, katson aina myös syntymäpaikan ja varsin moni on syntynyt alueella, joka ei enää ole osa maatamme. Heidän jälkeläisilleen ja varsinkin jälkeläisten jälkeläisilleen asia on jo vieras.
sataprosenttisesti. Aamen vielä päälle!
Olipa liikuttavaa perseennuolemista, Aamen!
Synnyin aikana, jolloin Porkkala oli N:liiton hallussa. Vaadin ehdottomasti että se palautetaan takaisin Venäjän hallintaan, koska se ei minun syntyessäni ollut Suomen hallussa.
Miten Karjala saadaan takaisin pelkällä positiivisella mielellä?
Ei Karjalaa saada takaisin pelkällä positiivisella mielellä. Kyllä se rauhanomaisia tekojakin vaatii.
- Mutta parempi on positiivinen, kuin negatiivinen mieli!