MIttee ootta mieltä kyseisestä transulaattorista, onko hyvä?
MItä ite ajanu, niin viihtyvyys ohjaamossa ja muukin oleskelu on ~10 pistettä. VARSINKI mankka, se on tosi hyvä, kyllä jytää aika hyvin vakiostereoiks.
Konepuolikin ihan hyvä pakettiautoks. -vääntää pienillä kieroksillakin.
MItä ite ajanu, niin viihtyvyys ohjaamossa ja muukin oleskelu on ~10 pistettä. VARSINKI mankka, se on tosi hyvä, kyllä jytää aika hyvin vakiostereoiks.
Konepuolikin ihan hyvä pakettiautoks. -vääntää pienillä kieroksillakin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Huvittaa Transuissa se iät ja ajat pysynyt moottorin pärisevä soundi,noissa uusissakin se on tunnistettavissa :)
oma mielipiteeni ko.pirssistä on miinus merkkinen,ihmeellisen kankean tuntuinen ollut Transu aina.
Eikä tämä uusi tee poikkeusta,parannusta kyllä mutta silti...
Vertaan siis VW:n transportteriin ja LT:hen,uusiin sellaisiin.
Duunissa moiset pelit ja joskus ollut vähänaikaa Fordeja vuokralla lisäksi,vaikka tuo LT pitkänä/korkeana on aika iso niin silti on näppärämmän tuntuinen ajella.
Kumpaakaan merkkiä en aja siviilissä joten mistään kotiinpäin vedosta ei ole kyse.
Minä maksan oman autoni kulut (n. 50 tkm/v ~ 10 ke/v), siksi autovalinnassa on "kotiinpäin vetoa". Autoni on -97 Transit (100L td) 9h bussi. Ostin sen reilu vuosi sitten 160 tkm ajettuna (wolkkariliikkeestä). Vastaava transportteri olisi ollut 50 - 100 % kalliimpi. Olin myös tyytyväinen edellisen transittini (vm-89, ajoin 250t - 480t mittarilukemavälin) kokonaistaloudellisuuteen. Lisäksi transit sopii minun käyttööni paremmin koska se on tilavampi.
Aiemmin fordilla oli myös varsin kilpailukykyiset varaosahinnat mutta mielestäni transitin varaosat ovat kallistuneet reilusti (100 % ???) viimeisten viiden vuoden aikana.
Transitti on varmaan jäykempi ja meluisampi kuin vastaava transportteri, mutta kehittyy myös koko ajan. Uudesta mallista minulla ei ole kokemusta, joten sikäli kirjoitukseni on off topic.
Talousasioissa vedän kotiinpäin, se sallittaneen?
Autojen suhteen en vedä kotiinpäin minkään automerkin suhteen, koska en omista yhtään autotehdasta enkä edes niiden osakkeita.