Kumman ottaisit?

Kumman ottaisit mielummin?

1. Arvostetun merkkiauton jota naapurit kadehtii, mutta jossa on ylihintaa laatuun nähden ja ärsyttäviä vikoja. Muuthan noita vikoja ja ylihintaa ei tiedä, mutta itseäsi se satunnaisesti ärsyttää ja mietityttää. Varsinkin joskus aamuyön tunteina kun satut heräämään.

vai

2. Ongelmattoman ja hyvin toimivan tavis-auton jota kuitenkin ei arvosteta merkkinä ja josta työkaverit satunnaisesti naljailee? Perhe ja itse olet tyytyväinen, mutta välillä ottaa pattiin kun joutuu puolustelemaan ostosta muiden ennakkoluuloille.
181163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

vai mitä?

Äänestä

Eipä kyllä autoa valitessani käynyt mielessäkään miettiä mitä muut siitä olisivat mieltä. Itsehän minä sillä ajan... Vaimon mielipidettä kysyin, se kun siinä vieressä (ja joskus puikoissakin) istuu aika paljon... :)

Äänestä

JOMPI KUMPI KYLLÄ TOI KAKKONEN SE OIS JA SEN TAKIA KOSKA OIS UPEETA AJAA 200.0000 KM JA ÖISIN 300.0000 KM < SITTEN KUN VAIMO HANKKISI AJOKORTIN SE OLISI OPEL VECTRA JA MULLA KUN OLISI KORTTI NIIN AJOPELEJÄNI OLISIVAT MM SIERRA.VECTRA.740.940.850.MERCEDES E JA LADOISTA 2107

Äänestä

sen takii tavisauto et ei herätä kadetta, ei kolhita nii herkästi ja saa tosiaa ajaa rauhassa ilman jatkuvaa kisayllytystä valoissa. on kokemusta sellasesta ku alla oli meneväksi tuunattu bemari.

Äänestä
  • CRUISINGAUTOKSI PORSCHE 996 JA PORSCHE 911 JA MITSUBISHI LANCER EVOLUTION.FORD ESCORT COSWORTH
    KÄYTTÖPELIKSI MERCEDES E 55 AMG JA MERCEDES S 600 JA JAGUAR VALKOINEN JOSSA OIS TYYLIÄ SITTEN MAZDA MP5 TAI TOYOTAN JOLLA NÄÄ MISSIT AJAA JA PORSCHE SE OIS SELLAINEN VALKOINEN 911 JOSSA OIS TYYLIÄ JA BALLIA.VENÄLÄISISTÄ LADAN JOSSA OIS VENÄLÄISTÄ LUXUSTA JA SITTE JOKU 60-70 LUKUJEN MERCEDES 280 SE 3.5 SELLAINEN KLASSIKKO JA SITTE JOKU VALKOINEN PORSCHE 911 JOSSA ALLA VIRITETTY KONE JOLLA KÄVISIN SAKSASSA KOKELEMASSA AUTOBAHNIA..MERCEDES 350 SLC COUPE JOLLA AJELISIN RUOTSISSA TUKHOLMASTA AINA MALMÖÖN SAAKKA..PORSCHE 996 JOLLA LIIKKUISIMME MINÄ JA UPEA TYTTÖYSTÄVÄNI JA JOKA OLISI TODELLA KAUNIS.JA SITTE FERRARI TESTAROSA.F40 JA F 365 JOLLA OIS KIVAA OLLA SELLAINEN KATTOKAA TOTA TOI ON AIKA NAMU ÄIJÄ..TYÖKALUINA OIS UPEETA AJAA MERSUA JA SITTE HOPEANVÄRISTÄ PORSCHEA 911 TAI 996 JA KUKA TIES JOS OIS JOSSAIN TV-SARJASSA SE POLIISI TAI KONNA AJELISI AINA MERSULLA JA HÄMÄRISSÄ KUJA KOHTAUKSISSA LADALLA JA TOYOTALLA.60-LUVUN KLASSIKOISTA PORSCHE 911 TAI 50-LUVUN KLASSIKOISTA PORSCHE 356..JA MYÖS JOKU FARMARI OLIS KANSSA NÄTTI JOKU MUSTA MITSUBISHI LANCER SELLAINEN JOTA TSIIGASIN INNOLLA HESA MOTORSHOWSSA.MYÖS OPEL OMEGAKIN OIS AIKA NAMU PELI AUTONA JA MONIEN TYTTÖJEN KESKELLÄ..OLISIMME
    TYTTÖYSTÄVÄNI KANSSA AIKAMOINEN PARISKUNTA JA MINÄ OLISIN AIKA KOVA JAMPPA AINA UTSJOKEA JA TAMPERETTA MYÖTEN PORSCHELLA 996 JA 911 VALKOINEN.MYÖS 70-LUVUN MK2 KORIMALLIN ESCORT OLISI RAUTAA KANSSA JOLLA SAIS AJELLA MM PALJON

    Äänestä

Miksi sitten pitäisi ostaa jotain ylihinnoiteltua toimimatonta roskaa tai menneitten synkkien vuosikymmenien painolastilla varustettua häpeälliseksi koettavaa kamaa.

Kun markkinoilta toki löytyy arvostettu merkkiauto (arvostetuin brändi automerkeistä) jota naapurit kadehtii ja joka on ongelmaton ja hyvin toimiva.

Äänestä
  • Muistuttaisin keskustelijoita, että tämä ei ole sallittu vaihtoehto vaan vaihtoehtoja on vain 1 ja 2. Merkkeinä voi olla vaikka X ja Y, tarkoilla merkeillä ei sinänsä ole väliä.

    Itsellä on kokemusta molemmista tapauksista.

    Äänestä

  • arvostetuin automerkki on? tojotahan oli vain arvokkain markkina-arvoltaan.

    Äänestä

Mitä epäluotettaavaa ritsaa naapurit kadehtis?
Missä oikein asut?
En jaksa muutenkaan lähteä kyselee mistä olisivat kateellisia!
Jos jollain on kallis pikkuvikanen kosla, säälin kyyneleet sumentaa silmät!
Itsellä on prendikäs ja luotettava katiska. muutama kadehtii sitä.
Suurin osa katsoo ylpeänä, onhan järkikaveri autonhankinnoissa.
Niistä on kiva olla järkimiehen naapureina.. Vähän, kuin lentäjän poika!

Äänestä
  • omakehu haiskahtaa :D

    Äänestä

  • dödöä kirjoitti:

    omakehu haiskahtaa :D

    Huipujätkä on huipujätkä autonkin ostossa. Luuserit panee eurot ylihintasiin isovika/rikki ritsoihin! Mielikuvat voi olla kalliita!

    Äänestä

En ottaisi kumpaakaan.

1. Mitä järkeä on ostaa ylihintainen vikapesäke?

2. Ostan auton, joka miellyttää minua. Minun ei tarvitse perustella valintojani tutuille tai naapureille.

Äänestä

valinnassa vaikuttaa eniten se mihen itse mieltyy. jos suinkin uskaltaa ostaa sen mihen eniten tykästyy niin ei paljoa vaikuta mitä muut on mieltä

Äänestä

Viittaa siihen että asut jollakin pikkupaikkakunnalla, kun siellä naapurit toistensa tekemiset tietää ja niitä kyttää.

Mä oon asunut täällä stadissa kohta 50v eikä täällä edes tunneta naapureita, saati että mentäis niiltä kyselemään mitä ne toisten autoista meinaa.

Äänestä
  • ja kuvauksesta päätellen myös ne "työkaverit" tarkoittavat sitä esson paarin nurkkapöydän kaljarinkiä.

    Muualla maassa ei joku tavallinen kalliimpikaan ajokki jaksa ketään kiinnostaa saati sitten että jotain vekselivetoista tuontimersua joku jaksaisi kadehtia.

    Äänestä

En tiedä missä ihmeen salihousu-vyölaukku-yhteisössä asut mutta melkoista junttiporukkaa saa naapurustossa asua jos tavan tuotantoautot aiheuttavat naapurustossa jotain ihailevia katseita ja kateutta. "Ooo, naapurilla on oiken varkkuvolvo pihalla...aaaahhhh...eiku sellainenhan onkin joka pihalla..."

Kyseessä on siis mitä ilmeisimmin Aston Martin tai Jaguar jolloin ylihinta laatuun nähden ja pikkuviatkin sopivat kuvaukseen. Mikään tavallinen Audi tai taksimersu ei kenenkään kulmia ole kohotellut ainakaan isoissa kaupungeissa enää 1980-luvun jälkeen.

Ottaisin siis sittenkin sen varastopunaisen corollan joka oli nähtävästi kakkosvaihtoehtona.

Äänestä

Sopiva yhdistelmä on ostaa arvostettu, luotettava ja hyvin arvonsa pitävä auto jossa on kaikki ominaisuudet kohdallaan. Samaan johtopäätökseen on päätynyt suurin osa suomalaisistakin auton ostajista.

Äänestä

autoja ole.

Itse ostin ongelmattoman arvostetun merkkiauton. Hintaeroa oli meluisaan ja laaduttomaan tavisautoon paljon mutta laatueroa oli vielä enemmän. Lapsiakaan ei kiusata koulussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosi tapaus kirjoitti:

Kumman ottaisit mielummin?

1. Arvostetun merkkiauton jota naapurit kadehtii, mutta jossa on ylihintaa laatuun nähden ja ärsyttäviä vikoja. Muuthan noita vikoja ja ylihintaa ei tiedä, mutta itseäsi se satunnaisesti ärsyttää ja mietityttää. Varsinkin joskus aamuyön tunteina kun satut heräämään.

vai

2. Ongelmattoman ja hyvin toimivan tavis-auton jota kuitenkin ei arvosteta merkkinä ja josta työkaverit satunnaisesti naljailee? Perhe ja itse olet tyytyväinen, mutta välillä ottaa pattiin kun joutuu puolustelemaan ostosta muiden ennakkoluuloille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu