Miksi täällä pitää olla tällainen palsta erikseen aatteelle joka yksinkertaisesti on kuoollut jo aikoja sitten neuvostovalla ja vaikka kummitteleekin nyt kaiken maailman pohjoiskoreoiden hahmoissa, miksi pitää lietsoa kommareita vinkumaan aatteesta joka ei vaan yksinkertaisesti toimi!!?? Prkl, maialman pas.kin aate, ei voi muuta sanoa. Mihin tarvitaan yhtiskunnan tukea tai sossunpalveluita kun on omat kädet vapaina mihin vaan?? Suomi on tosiaan kommaristinen maa ja ruotsi vielä enemmän, kohta käy niin että amerikka on ainoa maa jossa vielä on arvot kohdallaan, mutta sielläkin ne jo puuttuvat esim. irakin asioihin minä kerkeävcät, ikään kuin se niille kuuluisi jos jollain toisella maalla on sota. Pitäkää vaan kiinni omasta hyvinvoinnistanne ja eläkää omillanne, kukaan ei teitä kuitenkaan voi pelastaa kuin ne omat kädet. Ja mitäs työstäkään enää silloin kun pesämuna on jo kohdallaan? Minä olen tehnyt kaikkeni itseni eteen ja nyt minulla on kaikki mitä toivon, mutta ihminen ei ole koskaan täysinäinen... Vielä on varaa parantaa.
Kommunistin kakaroille
Porvarijooseppi
4211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mielestäni kommunismi aatteena on juuri nyt ajankohtaisempi kuin koskaan aikasemmin. kuollut aate se siis ei todellakaan ole. kuollut aate on fasismi. ja jos olisit edes asiaan pikkasen perehtynyt niin tietäisit varmaankin toki että et voi ruveta mollaamaan kommunismia aatteena ottaen esimerkiksi pohjois-korean, koska mehän tiedämme että kommunismi toimii vain ja ainoastaan silloin kun se on maailmanlaajuista. ja usa ei ole arvoja nähnytkään.
Tuossapa olikin viesti, josta voidaan helposti päätellä kirjoittajan ikä ja henkinen kapasiteetti.
Ensinnäkin, Pohjois-Koreaan en ole tarkemmin tutustunut, mutta Neuvostoliitto _ei_ ollut kommunistinen, eikä Leninin ajan jälkeen edes sosialistinen, vaan valtiokapitalistinen.
Kapitalismi on se, joka ei toimi. Jonain päivänä talouskasvun on pakko pysähtyä, ja silloin enemmistö, eli työläiset nousevat kapinaan ja käy Leninin ja Marxin ennustusten mukaisesti. Tämä on täysin loogista, ehkäpä sinäkin tajuat kun kasvat vähän isommaksi.
Yhteiskunnan tukea ja "sossunpalveluita" tarvitaan, koska kaikki eivät synny kullattuun sukupuuhun jossa pääsee helposti perheyritykseen töihin. Ja entäpä, jos olisit vammautunut tai syrjäytynyt, miten silloin selviäisit? "Sossunpalveluita" tulee aina olemaan, täydellisen kapitalismin jälki olisi liian tuhoisaa.
Eikä Irakissa ole sotaa ennenkuin USA hyökkää sinne. Ja mistähän johtuu, että USA:ssa on esim. erittäin korkeat tuloerot, korkeat rikollisuusluvut, ja ghettoja kuten New Yorkin Harlem? USA:ssa on myös muihin valtioihin, kuten Suomeen, verrattuna nelinkertaisesti psykopaatteja.
Joku muu saa tästä jatkaa.
Näistä "sossupalveluista" sen verran, että puhut osittain asiaa. Suurimmat palvelujen nauttijat tuntuu vaan olevan velttoja ja laiskoja suomalaisia, jotka ei halua mennä duuniin. Miks heidän pitäis mennä? Työkkäristä ja sossustahan tulee melkeen samat rahat ku duunistakin. Puhuit kans vielä, että sossutsydeemat on syrjäytyneille. Mikä estää syrjäytynyttä tekemään duunia?
Sen suhteen sä oot täysin oikeessa, että kommunismi ei oo toiminu eikä tuu koskaan toimimaankaan. Senkin suhteen sä puhut asiantynkää, kun selittelet sossupalveluista. Ainut juttu vaan onkin, että ne rahat menee täysin väärille henkilöille. Kyllä laiskat suomalaiset ja juopot saa sossusta fyrkkaa, mutta yksinhuoltajaperheet ei saa. Se on ikävää ja sille pitäis tehä jotakin. Jokanen nimittäin sais duunia ellei ne ois niin kriittisiä sen suhteen. Ei voida olla töissä ellei saa koulutustaan vastaavaa työtä.
Amerikka on niin perseestä ku maa vaan voi olla. Mä en oo tollaseen valtioon törmänny missään ja niiden presidentin idioottimaisuus on lähellä edesmenneiden kommarijohtajien vastaavaa ominaisuutta. Jenkeissä on eri yhteiskuntaluokkien väliset tuloerot vieläkin karseemmat kun Suomessa, joten miksi sellasta ihannettavaltiota pitää palvoa. Eihän se maa edes oo demokraattinen vaikka kuinka yrittääkin toimia demokratian lippulaivana.
Ja sitä vaan, että itekin nautin parhaillani yhteiskunnan tuesta. Oon nimittäin opiskelija. Mulla on koulua viitenä päivänä viikossa keskiarvolta 35-40 tuntia viikossa. Ei mulla oo aikaa käydä duunissa koulun ohella.