Mahdollinen raskaus?? auttakaa!

Jouduin alottamaan e-pillerit alusta hukattuani reseptin ja uuden saamiseen meni sen verran aikaa, että jäi monta päivää välistä pois. Olen odotellut kuukautisten alkua, mutta niitä ei kuulu, ovat siis noin viikon myöhässä. Voiko kyseessä olla vain hormoonitoiminnan häiriö joka johtuisi siitä, että jouduin jättämään pillerit ns. kesken ja aloittamaan alusta? En siis ole vielä ehtinyt aloittaa, kun ei menkkojakaan ole kuulunut. Ryntäänkö heti ostamaan raskaustestin, vai odotanko vielä joitakin päiviä? Tulen hulluksi, auttakaa!!!
4879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olette vaakamamboa harrastaneet ?

Äänestä

seksiä ilman ehkäisyä, raskaus on aina mahdollinen.
Mene otattamaan veritesti,sillä se selviää kaikkein nopeimmin.
Eli et siis ole vielä voinut aloittaa uutta "kierrosta", olit montaa päivää ilman pillereitä.
No, käytittekö te sinä aikana muuta ehkäisyä?
Ellette, on raskaus täysin mahdollinen.

Äänestä

Pilsujen "lopettamisen" jälkeen ilmeisesti normaalitaukoviikon vuoto tuli, mutta sitten ei ole kuulunut mitään??

Jos näin on ja et ole ollut suojaamattomassa yhdynässä, on syynä hormoonit. Tavallaanhan "lopetit" pillerit ja nyt olisit alottamassa uudestaan.. Eli pilsujen hormoonit vaikuttaa nyt suhun ja voi olla, ettei menkat ala puoleen vuoteen. Ja jos ne ei ala puolen vuoden sisään, kannattaa mennä käväseen lääkäris. Mutt ku itte lopetin ni kierto veny 40 päivää..

Eli jos pelkoa raskaudesta ei ole, odottele rauhassa, kyllä ne sieltä aikanaan alkavat.

Äänestä

kaverit kertoivat kokemuksesta, että pillerien lopettamisen jälkeen menkat saattavat olla paljonkin myöhässä. itsekin odottelen, että josko kohta alkais, että voisin taas alottaa pillerit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ines kirjoitti:

Jouduin alottamaan e-pillerit alusta hukattuani reseptin ja uuden saamiseen meni sen verran aikaa, että jäi monta päivää välistä pois. Olen odotellut kuukautisten alkua, mutta niitä ei kuulu, ovat siis noin viikon myöhässä. Voiko kyseessä olla vain hormoonitoiminnan häiriö joka johtuisi siitä, että jouduin jättämään pillerit ns. kesken ja aloittamaan alusta? En siis ole vielä ehtinyt aloittaa, kun ei menkkojakaan ole kuulunut. Ryntäänkö heti ostamaan raskaustestin, vai odotanko vielä joitakin päiviä? Tulen hulluksi, auttakaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu