Saako katsastamattoman, kilvettömän ja vakuutuksettoman auton hinata köydellä toisen henkilöauton perässä romuttamolle (n.5km)? Pitääkö hinaattavassa autossa olla toimivat valot?
Auton hinaus
4
5983
Vastaukset
- lain mukaan
Pitäisi olla siirtokilvet ja vakuutus. Tai sitten pitäisi viedä rekan lavalla. Nykyisillä metalliromun hinnoilla romuttamot hakee ilmaiseksi romuautot pois.
- romua kaikkialla
Miksi sitten kaikki kadut ovat täynnä hylättyjä autoja, jos romu on niin arvokasta? Miksi taloyhtiöt ovat raivoisaan, jos joku jättää kilvettömän romuauton parkkipaikalle? Miksi kaupunki ei siivoa nämä romut, vaan nämä romut seisovat metsiköissä ja tienvarsissa kuukausia, pahimmillaan vuosia ja saa tehdä kymmeniä ilmoituksia ennen kuin joku vie nämä "arvokkaat aarteet" romuttamoon?
- Pocce
romua kaikkialla kirjoitti:
Miksi sitten kaikki kadut ovat täynnä hylättyjä autoja, jos romu on niin arvokasta? Miksi taloyhtiöt ovat raivoisaan, jos joku jättää kilvettömän romuauton parkkipaikalle? Miksi kaupunki ei siivoa nämä romut, vaan nämä romut seisovat metsiköissä ja tienvarsissa kuukausia, pahimmillaan vuosia ja saa tehdä kymmeniä ilmoituksia ennen kuin joku vie nämä "arvokkaat aarteet" romuttamoon?
Vain puhelinsoitto ja romunkerääjä tulee hakemaan (hakevat vain omistajan ilmoittaman auton, ei toisten). Ihmiset ovat laiskoja tai tietämättömiä.
- Kirkkonummi
Hinauspuomilla saa, mutta valot pitää olla takana.
Puomilla saa myös hinata jarrutontakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?393001Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342228Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa792009Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541726Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571469Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161442Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1111186Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160915