Karjalan palautus on mahdollista,kun suomalaisten enemmistö saadaan ensin kannattamaan palautusta. Hallituspuolueet eivät voi sivuuttaa kansan enemmistön tahtoa,koska se johtaisi vaalitappioon seuraavissa vaaleissa.
Kansan enemistön painostamana Suomen hallituksen on pakko esittää neuvotteluja palautuksesta Venäjälle,eikä Kreml voi torjua neuvotteluja, koska se suututtaisi suomalaisten enemmistön liittymään Natoon ,mikä olisi Venäjälle vielä huonompi asia kuin Karjalan palautus.
Eli kun suomalaisten enemmistö saadaan kannattamaan palautusta, on Venäjän johdolla kaksi vaihtoehtoa.Joko palauttavat Karjalan tai Suomi liittyy Natoon.
Venäjän kannattaa ehdottomasti palauttaa Karjala
ja estää siten Suomen liittyminen Natoon.
Kansan enemistön painostamana Suomen hallituksen on pakko esittää neuvotteluja palautuksesta Venäjälle,eikä Kreml voi torjua neuvotteluja, koska se suututtaisi suomalaisten enemmistön liittymään Natoon ,mikä olisi Venäjälle vielä huonompi asia kuin Karjalan palautus.
Eli kun suomalaisten enemmistö saadaan kannattamaan palautusta, on Venäjän johdolla kaksi vaihtoehtoa.Joko palauttavat Karjalan tai Suomi liittyy Natoon.
Venäjän kannattaa ehdottomasti palauttaa Karjala
ja estää siten Suomen liittyminen Natoon.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomen poliittinen johto ei nimenomaan halua karjalaa. Jos Putin tarjoaisi - Lipponen kieltäytyisi kohteliaasti. Karjala on jäänyt jo unholaan, historian hämärään. Se on yksinkertaisesti meille vieras.
Karjala kuuluu karjalaisille, se on suomensukuinen heimo niin kuin inkeriläisetkin. Karjalan tasavaltaan voi nykyään muuttaa vapaasti - siellä on alempi veroastekkin. Ehdottaisin kaikille karjalaisille paluumuuttoa. Karjalan jälleenrakennus vaatisi raivaajahenkeä.
Karjalaiset tulee hyvin toimeen venäläisten kanssa - iloinen luonne yhdistää ja onhan pitkästä yhteiselosta tarttunut slaavilaista kaihomieltäkin.
Ei perus suomalainen veronmaksaja ala kustantamaan karjalan jälleenrakennusta karjalaisille! Emme me hesalaiset halua maksaa lappalaisillekkaan penniäkään ylimääräistä, tai savolaisille, tai turkulaisille jotka mongertaa omaa käsittämätöntä kieltään ja tulee liian hyvin toimeen ruotsalaisten kanssa. Suomi loppuu idässä Sipooseen, Lappeenrantakaan ei ole enää Suomea, se on itäinen maakunta - harmaa vyöhyke. Suomi on Helsinki, Tampere, Jyväskylä ja Oulu. Oulun jälkeen alkaa lappi - siellä me käydää korkeintaan skimbaamassa ja kiimaviikoilla. Tampere on teollisuuskaupunki ja JKL:ssä on yliopisto. Helsinki on Suomen keskus. Venäläiset vapautti suomalaiset turun mafian otteesta ja siirti pääkaupungin oikeaan paikkaan!
minkä Stalin ryösti Suomelta talvisodassa 1940.
OM VENÄJÄN PROPAGANDATEMPPPU ESITTÄÄ,ETTÄ SUOMESSA
MUKA VAADITAAN KARJALAN TASAVALLAN LIITTÄMISTÄ SUOMEEN.NIIN SAADAAN VENÄLÄISTEN ENEMMISTÖ VASTUSTAMAAN SUOMALAISTEN VAATIMUKSIA SAADA KARJALA TAKAISIN.VENÄJÄLLÄ TODELLA LUULLAAN,ETTÄ SUOMESSA VAADITAAN TAKAISIN KARJALAN TASAVALTAA.
EI KUKAAN HALUA SUOMESSA LIITTÄÄ SUOMEEN KARJALAN TASAVALTAA VAAN SUOMEN KARJALAN MINKÄ STALIN RYÖSTI SUOMELTA TALVISODASSA.
Eikä Suomen Karjalassa asu nykyään Karjalaisia vaan venäläisiä,jotka sinne pakkosiirrettiin 1944
kun kaikki karjalaiset olivat paenneet alueelta nykyisen Suomen alueelle.
PALAUTUSNEUVOTTELUISSA ON PÄÄTETTÄVÄ SAAVATKO KAIKKI VENÄLÄISET JÄÄDÄ KARJALAAN KUN SE PALAUTETAAN SUOMELLE VAI ONKO HEIDÄN LÄHDETÄVÄ VENÄJÄLLE.
SUOMIHAN PAKKOLUOVUTTI KARJALAN 1944 TYHJÄNÄ ASUKAISTA NL:LLE JA OLISI LUONNOLLISTA ETTÄ VENÄJÄ MYÖS PALAUTTAISI SEN TYHJÄNÄ ASUKKAISTA SUOMELLE.
Stalinille, se on ainoa oikea osoite.
Karjalan tasavallan väestöstä on enää vain 10 prosenttia alueen alkuperäistä väestöä karjalaisia.90 prosenttia tasavallan väestöstä on nykyään venäläisiä ja muita slaaveja.
Eli karjalaiset ovat enää vain pieni vähemmistö Karjalassa mikä tuntuu oudolta.
Vielä vuonna 1917 karjalaiset olivat enemmistönä
Itä-Karjalassa ,mutta Stalinin terrori 1930 luvun
luvun lopulla kohdistui alueella pahiten juuri karjalaisiin ja suomalaisiin joiden määrä vähentyi rajusti ja samalla venäläisten määrä lisääntyi Itä-Karjalassa.
Karjalan tasavallan nimi pitäisi muuttaa "Luoteis Venäjän tasavallaksi" koska 90 prosenttia alueen väestöstä on venäläisiä ,eikä karjalaisia.
ja hänen kanssaan Suomen johdon on pakko aloittaa neuvottelut Karjalan palautuksesta ,heti kun suomalaisten enemmistö saadaan kannattamaan neuvotteluja palautuksesta.
Hallituspuolueet ei voi demokratiassa sivuuttaa kansan enemmistön tahtoa, koska se johtaisi puolueet vaalitappioon seuraavissa vaaleissa.
Ja Venäjällä ei ole varaa kieltäytyä neuvotteluista ja Karjalan palautuksesta,koska se suututtaisi suomalaisten enemmistön liittämään Suomen Natoon.
Venäjälle on edullista palauttaa Karjala
tyhjänä asukkaista Suomelle ja olla siten suututtamatta suomalaisia liittymään Natoon.
Kitiset päivästä toiseen talvisodan vääryyksistä vähintäänkin hatarilla historiantiedoillasi ja epäjohdonmukaisella oikeustajullasi, vääristelet faktoja, heittelet absurdeja ja epärealistisia teorioitasi sekä nimittelet mielelläsi niitä jotka eivät ole samaa mieltä kanssasi, MUTTA et ole VIELÄKÄÄN osannut kertoa, mikä mahdollisesti voisi pakottaa venäläiset vasten tahtoaan neuvottelupöytään suomalaisten kanssa.
Juttusi Karjalasta ja sen palautuksesta on säälittävää ja ennenkaikkea TÄYSIN TURHAA suunpieksentää, ennenkuin pystyt AUKOTTOMASTI osoittamaan että Venäjän päättäjät ja kansa ovat vilpittömän kiinnostuneita luopumaan Karjalasta suomalaisten hyväksi, tai edes neuvottelemaan moisesta, tai että Venäjä voidaan jollakin keinolla muka pakottaa luopumaan Karjalasta.
Etkö jo vihdoin voisi palata maanpinnalle ja reaalimaailmaan agenttisalaliittoteorioidesi parista?
Suomen johdon on pakko aloittaa neuvottelut Karjalan palautuksesta ,heti kun suomalaisten enemmistö saadaan kannattamaan neuvotteluja palautuksesta.
Hallituspuolueet ei voi demokratiassa sivuuttaa kansan enemmistön tahtoa, koska se johtaisi puolueet vaalitappioon seuraavissa vaaleissa.
Ja Venäjällä ei ole varaa kieltäytyä neuvotteluista ja Karjalan palautuksesta,koska se suututtaisi suomalaisten enemmistön liittämään Suomen Natoon.
Venäjälle on edullista palauttaa Karjala
tyhjänä asukkaista Suomelle ja olla siten suututtamatta suomalaisia liittymään Natoon.
kautta varmasti moni muukin on huomannut, että enemmistö vastustaa mokomaa palautusta, ja ainakin enemmistö näillä palstoilla on hiljalleen jopa kyllästyneitä saman aiheen toistoon, varsinkin kun se pilaa näiden palstojen normaalin eteenpäin kulun, aivan kuten sekopäiden kirjoitukset Myyrmannin pommin aikoihin.
Joo lässytä vielä vähän lisää... enemmistö suomalaisista ei tule haluamaan Karjalaa takaisin prkl....ja joku Suomi on venäjälle varmaan loppujenlopuksi aivan vitun sama kuulutaanko me NATOpaskaan vai ei!½
Venäjällä pidetään erittäin tärkeänä asiana,että Suomi ei liity Naton.
Suomi on lähellä Leningradia ja Murmanskia, joita Venäjälle elintärkeitä kaupunkeja Nato voisi uhata Suomesta paremmin kuin mistään muualta vaikka lyhyen kantaman ohjuksilla
Naton ja Venäjän suhteet ovat nyt hyvät,mutta
voivat tulevaisuudessa muuttua huonoiksi
Näin ollen Venäjän ei todellakaan kannata provosoida Suomea liittymään Natoon.
USA:n presidentti Bush sanoi Lipposelle,että Suomi voi liittyä Natoon vaikka heti jos haluaa
Venäjän kannattaa todella palauttaa Karjala Suomelle tyhjänä asukkaista,jos sillä pidetään Suomi Naton ulkopuolella.
Jos suomalaisten enemmistö alkaa kannattamaan Karjalan palautusta tyhjänä takaisin Suomelle,
ei Venäjällä ole varaa torjua suomalaisten vaatimusta.
Jos suomalaisten enemmistö ei saa halutessaan Karjalaa takaisin,se suuttuu ja vie Suomen Natoon,mikä on Venäjälle suurempi takaisku ,kuin olisi Karjalan palautus tyhjänä Suomelle.
siinä ole kuin pikku ongelma sen enemmistön kanssa.
Vähän samanlainen juttu kun jos tätillä olis munat
se olisi lentävä lehmä.