Minusta henkisesti kypsyneiden aikuisten kanssa pitää kyetä keskustelemaan asioista järkevästikin, ilman kiihkoilua ja sitä, että kritiikki on heti joku henkilökohtainen loukkaus toista kohtaan. Kukaan meistä ei ole täydellinen. Ihmisinä olemme kaikki keskeneräisiä ja vajavaisia, kuka enemmän, kuka vähemmän. Emme voi aina ajatella niin, että oman ryhmämme (mikä kelläkin on) edustajat olisivat aina niitä puhtaita pulmusia, nuhteettomia ja väärinymmärrettyjä, sorrettuja ihmisiä.
MIKSI KAIKKI KRITIIKKI KÄÄNNETÄÄN
HETI ANTISEMITISMIKSI?
13773
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Perättömien negatiivisten mytomaani-informaation levittäminen on antisemitismiä ja Israelin valtion syyttely perättömiin väitteisiin johtuen on valtioantisemitismiä. Asiallinen ja todellisiin asiatietoihin perustuva kritiikki kylläkin on terveelistä.
väittänytkään. Pitää olla aina todellinen pohja väittämille, yleensäkin kaikessa asioissa, ei pelkästään juutalaisiin kohdistuvassa. Mutta mitä sitten, jos todellisuuden perustuvat väitteetkin leimataan "harhoiksi"?
jotakin todelliselle pohjalle pohjautuvaa kritiikkiä, niin katsotaan sen todellisuus.
Palestiinassa asui alle 10% juutalaisia 1800-luvun lopussa.
kysyn vaan, että miksi jaksatte tuota kristittyjen teidän liepeissänne hännystelyä, kun niiden perimmäinen tarkoitus on kuitenkin loppuviimeksi saada teidät alistettua ja nöyryyttäen myöntämään ja tunnustamaan Jeesus Messiaaksi?
Nyt en ymmärtänyt vastaustasi? Ap kysyi miksi usein syytetään antisemitistiksi vaikka väitteitä ei ole kuin erimielisyys politiikasta?
Mutta kerro, kuka hännystelee ketä?
Kristinuskon perimmäinen tarkoitus ei ole saada kukaan alistettua.
Jeesushan puhui paraabeleissa niin että voisi salata niiden sisällon niin että kaikki eivät ymmärtäisi.
Hänhän puhui ahtaasta portista jotka harvat loytävät ja vielä harvemmat menevät siitä sisään.
Ei kukaan täällä yritä ketään käännyttää, mutta jos tulee kyse uskon asioista niin jokaisella on oikeus kertoa oma kanta siihen. Oli se mikä tahansa.
Ihan yksinkertaisesti siitä ainoasta ja hyvin yksinkertaisesta syystä , että suomessa omat eivät
ole tarpeeksi mielenkiintoisia aviopuolisoiksi ja
juutalaismiehet ovat menneet naimisiin tosiuskovien
ristittyjen naisten kanssa .naiset tekevät tämän jotain ihme siunauksia saadakseen ja elävät elämäänsä jalat tukevasti ilmassa ihmeellisessä
transsitilassa .samoin juutalaisnaiset ovat menneet
tosiuskovien(lue : viidesläisten ) kanssa naimisiin,
Ben Z. on ihana poikkeus , koska perimmiltään juuta-
lainen ja ristitty ovat kuin itä ja länsi .
vähän potki! :)
En nyt oikein ymmärtänyt
Missä voisin nähdä naisen jolla on jalat tukevasti ilmassa ihmeellisessä transsitilassa?
voitko lähettää kuvan tai linkin tai osoitteen mistä voisin sellaisen nähdä?
Miten naisen ilmassa olevat jalat transsitilassa liittyy juutalaisuuteen?
Ja haluan myos nähdä miltä nuo omat joka eivät ole tarpeeksi mielenkiintoisia aviopuolisoiksi näyttävät.
Kuka nyt sanoi että pitäisi olla tarpeeksi mielenkiintoinen?
Vaikuttaa kirjoituksesi antisemitismiltä. Tästä tulee kuules poliisijuttu. Pyydä julkisesti anteeksi, niin voimme unohtaa tämän.
ihmistä :)!
Jos sinua joku nimittää anti-, ota se henk.kohtaisena arvonimenä, tiedät olevasi ainakin osittain oikeassa. Nuo nimittelijät eivät edes tajua termin sisältöä, siksi he heittelevät ko. termiä sinne sun tänne. Vrt. varkaudesta kiinni joutunut 'tumma' syyttämässä kiinniottajaa rasistiksi.
Rasistista ja antisemtistä on syyttää juutalaisia/juutalaisuutta Israelin tekosista. Itse kyllä syytän suosiolla valtioita ym instituutioita ratkaisuistaan. En rupea esim syyttämään kristittyjä siitä että jenkit uskonnon varjolla (nykyään on keksiny kyllä muitakin hienoja syitä) hyökkii ympäri maailmaa. Syytän korporaatioita ja öljyriippuvuutta. Jos Iran pumppais äkkiä kaikki öljynsä, maakaasunsa ym mereen, nii Maailman Poliisilla ei olis enää mitään syytä kiinnostua siitä hiekkalaatikosta.
Asiavirheeni saa korjata.