valoa....

Aero

Minkä ihmeen takia ihmiset nykyään ajavat pimeällä maantiellä lyhyiden ajovalojen kanssa? Pohdin ajellessani tuolla hämeessä, että onko siihen syynä kenties nykyaikaiset kaasunpurkauslamput, jolloin lähivalot ovat kirkkaammat kuin kaukovalot?
No kuitenkin tämä seikka minun kohdallani aiheuttaa ohitustarpeen, sillä tavoitteenani on havaita ne hirvieläimet ja lenkkeilijät jo hieman aikaisemmin kuin etupuskurin kohdalta.
Käytttäkää niitä kaukovaloja, sillä niitä hirviä on tosiaan siellä metsässä ja ulkoilijoita joilla kaikilla ei ole edes heijastinta.

4

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kateus häikäsee, ei valot.

      Luulen, että näitä "pimeitä" autoja ajavat juuri ne toisten sumuvaloista päivälläkin häikäistyvät peurasilmät.
      Joko he häikäistyvät omista pitkistään, tai pelkäävät häikäisevänsä hirviä tai peuroja.

      • ennen hyvä mutta ......

        kerrankin osuva teksti tänne "kakara palstalle" jossa kakarat ärsyttävät heikko hermoisia optio-juppeja


    • ;-)

      Asiahan voi olla niinkin, että ei yksinkertaisesti tiedetä, mistä ne pitkät valot saa kytkettyä. Taikka ei edes tiedetä niiden olemassaolosta.

      Valtavat määrät sumuvaloja valaistulla tiellä ja taajamissa pistää myös miettimään, että myyjä on ne ostohetkellä sytyttänyt, eikä niitä osata sammuttaa.

      Ja ketäpä nyt kaukana oleva hirvi kiinnostaa? Paljon vaarallisempi tilanne on silloin, kun se hirvi on siinä tienposkessa n. 40 metrin päässä. Silloin varsinkin on hyvä, että on sumarit päällä. Ehtii ehkä tajuta, mihin sekunnin kuluttua törmää.

      • Day or night

        Voin kyllä ihan hyvin kuvitella, että jotkut eivät edes osaa kytkeä kaukovaloja uusissa autoissa pääälle. Kun on tämä hieno valoautomatiikka jolloin mittarivalotkin palaa automaattisesti kun auton käynnistää niin ainoa mistä valokytkimen päivävaloasennon erottaa lähivaloasennosta on se, että pitkille vaihdettaessa toimiikin ainoastaan kaukovalovilkku. Itsekin on muutaman kerran tullut pimeällä vaihdettua pitkät päälle puoleksi sekunniksi, tästä ei vielä kaikki ehkä ymmärrä vääntää valokytkintä. Mielestäni olisi parempi se ainakin ennen joissakin autoissa ollut käytäntö, että päivävalojen ollessa kytkettnä mittarivalot ovat pimeänä. Tosin silloin taas pitäisi käännellä valokytkintä vaikkei pitkiä käyttäisikään, no jaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      170
      1519
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      336
      1146
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      49
      982
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      184
      852
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      39
      769
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      49
      720
    7. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      30
      615
    8. 56
      602
    9. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      117
      595
    10. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      74
      546
    Aihe