Onko teille änkyröille kova pala se, että Suomen johtajat ymmärtävät EU:n olevan Suomen kiistaton etu ja toimivat sen mukaisesti?
Suomen johtajat EU:n takana
talollinen
19498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Haittaa jos muutama punikki eu poliitikko kannattaa jotain mädännäisyyden kehtoa nimeltä eu:) savat ne raasut ihan vapaasti paasata eusta niin kauan kun niitä uskotaan nimittäin 10 sisällä loppuvat niiltä isänmaan pettureiltä työpaikat kun eu kaatuu:) on se ihana asia kun se eu kaatuu:)
EU on Eurooppalaisen kulttuurin kehto ja haluaa tukea kulttuuria niin, että sen tuotteet saavat olla EU:n siipien suojassa.
Ihannoimasi eun sivuja on poistettu netistä:) jotakin hyvää sentään on:)
olleet oikeassa?kyllä asianlaita on niin että vaikka eu:sta eroaminen vaikuttaisikin taloudellisesti vähän(mitä se ei tekisi) niin itsenäisyys on kuitenkin tärkeämpi asia kuin raha,vaikka porvari olenkin.
et kai talollinen sinäkään äitiäsi rahasta myisi,kuten suomi on myyty eu:lle?
soinia lainatakseni eu on taantuva järjestö,ja näin näppylät näyttävät olevan.
kyllä eta on paras tapa olla kimpassa.
ja tosiasiahan on se että moni suomen johtaja ei pidä enää eu:sta mutta ei uskalla sitä ääneen sanoa koska se olisi poliittinen itsemurha.
eu:n osakkeet ovat alhaalla ja kun joka vuosi maksamme uusille baltimaille sossurahaa,niin alemmas eu.n osakkeet menevät joka vuosi
Suomen johtajat ovat olleet oikeassa, sillä EU on osoittanut tarpeellisuutensa ja hyvät vaikutuksensa.
eu on osoittanut kuinka tarpeeton se on ja kuinka eussa rehottaa byrokratia sekä rikollisuus! eun on mätäpaise!!
Ei se mitekään kova pala ole. Ainoa mikä siitä tekee mädän on se, että isot monikansalliset yritykset pärjää isoilla investoinneilla kolmansiin maihin. Kun taas esim. minun oma yritys joka kuuluu pk-sektoriin ei pysty kilpailemaan isoja vastaan, vaikkakin suhteet on luotu kiinaa myöten. Syy siihen on se, että EU tukee rahallisesti näitä isoja yrityksiä muttei pk-sektoria siinä määrin mitä pitäisi. Ennen oli kaupan käynti rajojen ulkopuolelle paljon mielekkäämpää, mutta nykyään se on jotain ihan muuta. esim Lahjotaa, korruptiota ja niin edelleen.
Ja tämä Talollinen syöttää tämmöistä paskaa täällä, joka ei edes tiedä miten johdetaan suht isoa yritystä ja mitä hyötyä EU on tuonnut... Ei mitään muuta kuin paskaa niskaan. Siis suomeksi täysin vääristyneen kilpailun.
Ja tätä mieltä on myös monet monet kolleegat, jotka toimivat pk-sektorilla rajojen ulkopuolella.
Talollisen olisi hyvä istua muutamaksi vuodeksi ensin ison yrityksen johtoon ja tutustuua vientiin, Eu pryogratiaan, Kiinassa lahjontaan ja jne.. Voisi käsitykset muuttua tuosta fanaattisuudesta realistisemmaksi.
Pienen yrityksen omistan minäkin ja allekirjoitan mielipiteesi täysin. Talollinen on jonkinlainen luonnonoikku, joita aika ajoin ilmestyy ja häviää. Jos hän olisi elänyt 30 vuotta aikaisemmin, hän olisi ollut kiivas kommunisti ja 30-luvulla olisi varmaankin kannattanut kansallissosialismia, tuota 1000-vuotista aatetta - hehheh. Ei tällaisen yksilön kanssa voi syntyä mitään keskustelua, inttämistä se on, joten antaa hänen elää EU-Onnelassa. Taisin joskus todetakin, että hänen kirjoituslakkonsa - hekoheko - olisi mielellään saanut kestää pari vuosikymmentä.
En tiedä, kuinka johdetaan isoa yritystä, mutta tiedän, kuinka kannatetaan EU:ta.
Neuvoni: Kasvata yrityksestäsi niin suuri, että se pystyy kilpailemaan. Muuta vaihtoehtoa ei ole. Omavaraisten pikkukuntien ja -kaupunkien aika on ohi. Meidän täytyy hyväksyä, että Lidlin tuotteet ovat halvempia ja parempia!!!
Vaikka minä en olisi aina oikeassa, EU:sta löytyvät kuitenkin ne, jotka ovat oikeassa.
On totta sen verta että eun sisältä löytyy myös viisaita eun vastustajia jotka tietävät tosi asiat:)
Taas saatiin erittäin asiantunteva neuvo, joka käyttää saksalaisen halpa ketjun tuotteita. Haisee monopolilta ja sehän on kiellettyä Eu:ssa.
Kerrassaan loistavaa logikkaa talolliselta.
Vai olet sinä liidelin kannattajia:) köyhät ne justiin käyvätkin lidlesä ja sellainen aines jolla ei paljoa tietoa politiikasta ole,muuten sen liidelin tavara nyt ei niin kovin laadukasta ole:) itse ostan ostokset Suomalaisista kaupoista enkä mistää eu kaupoista:)
Huomasin hyvän näkökulman, joka liittyy tähän keskustelunaiheeseen.
"Suomen talous on kuralla. Meistä tulee kovaa vauhtia osa neuvostoliittoa, jos SDP saa hallita, ja ajaa Suomea kohti vararikkoa..."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000449&posting=22000000018282314
menee aivan Pohjois-Korean malliin.
NOMEXIA ÄLÄ MUITA EUN VASTUSTAJIA SILLÄ HE TEKEVÄT KUNNIAKASTA TYÖTÄ JA HEILLE PITÄÄ ANTAA PALKKINTO!!
EU:N VASTUSTAJAT EIVÄT OLE MINKÄÄN ARVOISIA, ELLEIVÄT HE OLE SISIMMÄSSÄÄN EU-USKOLLISIA!
Kullan arvoisia ja heidät palkitaan kultamitalien ja ruusujen kera eun vastustamisesta:) eun kannttajat joutuvat ikuiseen häpeääm ja heiltä viedään kansalais luottamus ja omaisuus joutuu Suomen valtiolle:)
Jopa sinullakin on tehtävä/rooli eu:ssa ja eu:ta varten.
Sinä maksat!!
Joku kaunis päivä jos eu kehittyy samaan suuntaan niin joudut myymään oman talosikin jos eu niin päättää,sitten on liian myöhäistä miettiä oliko viisasta kannattaa eu:ta.