Mistä johtuu autossa lämpötilojen "heiluminen"?? Kun moottori on lämmennyt esim lämpötila-asteikon puoleen väliin saattaa olla että kesken ajon lämmöt alkaa taas laskea. Ja sit taas nousee ja laskee... Kiusallinen vika!! Voisko johtuu tulpista?? Autoni on Accord -88 vuosimallia.
Lämmöt heittää.....
7
959
Vastaukset
- Kaapin paikka
Kannentiviste vuotaa, termostaatti tai lämpöanturi viallinen.
Jos ne ei heitä paljoa, niin se on normaalia; ts. termostaatti toimii kuten pitääkin
- °
voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..
- 85/100
° kirjoitti:
voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..
Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?
- °
85/100 kirjoitti:
Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?
Olla että sattui vain kaksi viallista yksilöä mutta näin kävi allekirjoittaneella.Myönnän kyllä että kuulostaa melkosen kummalta tämmöinen toiminta.Tiedä sitten näistä sahoista..
- hb
... ei varmaan ole sen kummemmasta, kuin että termostaatti alkaa olla väsynyt. Eli ei sulkeudu enää, vaan kierrättää vedet syylärin kautta koko ajan. Lämmöt on siis normaalissa, kun ajat kaupungissa tai jos autoa käytetään tyhjäkäynnillä. Maantienopeuksilla kone sitten vataavasti jäähtyy.
- huh huh hellettä
Itselläni on myös ongelmia lämpötilojen kanssa. Lämmöt nousevat kylmässä moottorissa normaalisti asteikon puoleen väliin ja saattavat pysyä siinä pitkänkin aikaa. Sitten yhtäkkiä mittari nousee hieman ja alkaa väpättämään voimakkaasti. Eikä sitten mene kauan kun moottori jo keittää. Jäähdytin on vaihdettu viime syksynä, jonka jälkeen lämpöongelmat alkoivat. Termostaatti on vaihdettu, mutta se ei auttanut. Myös kaikki letkut on tarkastettu ja järjestelmä ilmattu. Joku sanoi, että se voisi olla kannentiiviste?? Auto on BMW 316i vm -91.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17523Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502