Lämmöt heittää.....

Make

Mistä johtuu autossa lämpötilojen "heiluminen"?? Kun moottori on lämmennyt esim lämpötila-asteikon puoleen väliin saattaa olla että kesken ajon lämmöt alkaa taas laskea. Ja sit taas nousee ja laskee... Kiusallinen vika!! Voisko johtuu tulpista?? Autoni on Accord -88 vuosimallia.

7

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaapin paikka

      Kannentiviste vuotaa, termostaatti tai lämpöanturi viallinen.

    •   

      Jos ne ei heitä paljoa, niin se on normaalia; ts. termostaatti toimii kuten pitääkin

      • °

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..


      • 85/100
        ° kirjoitti:

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?


      • °
        85/100 kirjoitti:

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?

        Olla että sattui vain kaksi viallista yksilöä mutta näin kävi allekirjoittaneella.Myönnän kyllä että kuulostaa melkosen kummalta tämmöinen toiminta.Tiedä sitten näistä sahoista..


    • hb

      ... ei varmaan ole sen kummemmasta, kuin että termostaatti alkaa olla väsynyt. Eli ei sulkeudu enää, vaan kierrättää vedet syylärin kautta koko ajan. Lämmöt on siis normaalissa, kun ajat kaupungissa tai jos autoa käytetään tyhjäkäynnillä. Maantienopeuksilla kone sitten vataavasti jäähtyy.

    • huh huh hellettä

      Itselläni on myös ongelmia lämpötilojen kanssa. Lämmöt nousevat kylmässä moottorissa normaalisti asteikon puoleen väliin ja saattavat pysyä siinä pitkänkin aikaa. Sitten yhtäkkiä mittari nousee hieman ja alkaa väpättämään voimakkaasti. Eikä sitten mene kauan kun moottori jo keittää. Jäähdytin on vaihdettu viime syksynä, jonka jälkeen lämpöongelmat alkoivat. Termostaatti on vaihdettu, mutta se ei auttanut. Myös kaikki letkut on tarkastettu ja järjestelmä ilmattu. Joku sanoi, että se voisi olla kannentiiviste?? Auto on BMW 316i vm -91.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      532
      1746
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      853
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      711
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      687
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      65
      598
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe