Lämmöt heittää.....

Make

Mistä johtuu autossa lämpötilojen "heiluminen"?? Kun moottori on lämmennyt esim lämpötila-asteikon puoleen väliin saattaa olla että kesken ajon lämmöt alkaa taas laskea. Ja sit taas nousee ja laskee... Kiusallinen vika!! Voisko johtuu tulpista?? Autoni on Accord -88 vuosimallia.

7

960

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaapin paikka

      Kannentiviste vuotaa, termostaatti tai lämpöanturi viallinen.

    •   

      Jos ne ei heitä paljoa, niin se on normaalia; ts. termostaatti toimii kuten pitääkin

      • °

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..


      • 85/100
        ° kirjoitti:

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?


      • °
        85/100 kirjoitti:

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?

        Olla että sattui vain kaksi viallista yksilöä mutta näin kävi allekirjoittaneella.Myönnän kyllä että kuulostaa melkosen kummalta tämmöinen toiminta.Tiedä sitten näistä sahoista..


    • hb

      ... ei varmaan ole sen kummemmasta, kuin että termostaatti alkaa olla väsynyt. Eli ei sulkeudu enää, vaan kierrättää vedet syylärin kautta koko ajan. Lämmöt on siis normaalissa, kun ajat kaupungissa tai jos autoa käytetään tyhjäkäynnillä. Maantienopeuksilla kone sitten vataavasti jäähtyy.

    • huh huh hellettä

      Itselläni on myös ongelmia lämpötilojen kanssa. Lämmöt nousevat kylmässä moottorissa normaalisti asteikon puoleen väliin ja saattavat pysyä siinä pitkänkin aikaa. Sitten yhtäkkiä mittari nousee hieman ja alkaa väpättämään voimakkaasti. Eikä sitten mene kauan kun moottori jo keittää. Jäähdytin on vaihdettu viime syksynä, jonka jälkeen lämpöongelmat alkoivat. Termostaatti on vaihdettu, mutta se ei auttanut. Myös kaikki letkut on tarkastettu ja järjestelmä ilmattu. Joku sanoi, että se voisi olla kannentiiviste?? Auto on BMW 316i vm -91.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1542
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1117
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      881
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      873
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    8. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      109
      485
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe