Lämmöt heittää.....

Make

Mistä johtuu autossa lämpötilojen "heiluminen"?? Kun moottori on lämmennyt esim lämpötila-asteikon puoleen väliin saattaa olla että kesken ajon lämmöt alkaa taas laskea. Ja sit taas nousee ja laskee... Kiusallinen vika!! Voisko johtuu tulpista?? Autoni on Accord -88 vuosimallia.

7

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaapin paikka

      Kannentiviste vuotaa, termostaatti tai lämpöanturi viallinen.

    •   

      Jos ne ei heitä paljoa, niin se on normaalia; ts. termostaatti toimii kuten pitääkin

      • °

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..


      • 85/100
        ° kirjoitti:

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?


      • °
        85/100 kirjoitti:

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?

        Olla että sattui vain kaksi viallista yksilöä mutta näin kävi allekirjoittaneella.Myönnän kyllä että kuulostaa melkosen kummalta tämmöinen toiminta.Tiedä sitten näistä sahoista..


    • hb

      ... ei varmaan ole sen kummemmasta, kuin että termostaatti alkaa olla väsynyt. Eli ei sulkeudu enää, vaan kierrättää vedet syylärin kautta koko ajan. Lämmöt on siis normaalissa, kun ajat kaupungissa tai jos autoa käytetään tyhjäkäynnillä. Maantienopeuksilla kone sitten vataavasti jäähtyy.

    • huh huh hellettä

      Itselläni on myös ongelmia lämpötilojen kanssa. Lämmöt nousevat kylmässä moottorissa normaalisti asteikon puoleen väliin ja saattavat pysyä siinä pitkänkin aikaa. Sitten yhtäkkiä mittari nousee hieman ja alkaa väpättämään voimakkaasti. Eikä sitten mene kauan kun moottori jo keittää. Jäähdytin on vaihdettu viime syksynä, jonka jälkeen lämpöongelmat alkoivat. Termostaatti on vaihdettu, mutta se ei auttanut. Myös kaikki letkut on tarkastettu ja järjestelmä ilmattu. Joku sanoi, että se voisi olla kannentiiviste?? Auto on BMW 316i vm -91.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      58
      869
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      684
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      79
      660
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      584
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      35
      532
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      85
      505
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      103
      505
    8. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      37
      455
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      70
      436
    Aihe