Lämmöt heittää.....

Make

Mistä johtuu autossa lämpötilojen "heiluminen"?? Kun moottori on lämmennyt esim lämpötila-asteikon puoleen väliin saattaa olla että kesken ajon lämmöt alkaa taas laskea. Ja sit taas nousee ja laskee... Kiusallinen vika!! Voisko johtuu tulpista?? Autoni on Accord -88 vuosimallia.

7

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaapin paikka

      Kannentiviste vuotaa, termostaatti tai lämpöanturi viallinen.

    •   

      Jos ne ei heitä paljoa, niin se on normaalia; ts. termostaatti toimii kuten pitääkin

      • °

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..


      • 85/100
        ° kirjoitti:

        voipi olla kaksivaiheinen (tosin en näje siinä mitään järkeä mutta onpahan vastaan tullut) eli lämpöarvot esmes 85/100°C..? eli lämpenee satkuun,sitten aukee,jäähtyy kasiviiteen,menee kiinni ja niin edelleen..

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?


      • °
        85/100 kirjoitti:

        Eikös tuo tarkoita, että avautuminen alkaa 85 asteessa ja on täysin auki sadassa?

        Olla että sattui vain kaksi viallista yksilöä mutta näin kävi allekirjoittaneella.Myönnän kyllä että kuulostaa melkosen kummalta tämmöinen toiminta.Tiedä sitten näistä sahoista..


    • hb

      ... ei varmaan ole sen kummemmasta, kuin että termostaatti alkaa olla väsynyt. Eli ei sulkeudu enää, vaan kierrättää vedet syylärin kautta koko ajan. Lämmöt on siis normaalissa, kun ajat kaupungissa tai jos autoa käytetään tyhjäkäynnillä. Maantienopeuksilla kone sitten vataavasti jäähtyy.

    • huh huh hellettä

      Itselläni on myös ongelmia lämpötilojen kanssa. Lämmöt nousevat kylmässä moottorissa normaalisti asteikon puoleen väliin ja saattavat pysyä siinä pitkänkin aikaa. Sitten yhtäkkiä mittari nousee hieman ja alkaa väpättämään voimakkaasti. Eikä sitten mene kauan kun moottori jo keittää. Jäähdytin on vaihdettu viime syksynä, jonka jälkeen lämpöongelmat alkoivat. Termostaatti on vaihdettu, mutta se ei auttanut. Myös kaikki letkut on tarkastettu ja järjestelmä ilmattu. Joku sanoi, että se voisi olla kannentiiviste?? Auto on BMW 316i vm -91.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      158
      5997
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      203
      3431
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      13
      3175
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      56
      2893
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      93
      2624
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      25
      2223
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      24
      1947
    8. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1719
    9. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      53
      1699
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      73
      1658
    Aihe