e-pillereiden lopetuksen vaikutukset

Hei!
Olen syonyt viiden vuoden ajan Jasmine-merkkisia e-pillereita ja nyt olen miettinyt lopettamista, koska en ole vakituisessa suhteessa. Ennen kuin aloitin pillerit minulla oli aika runsaasti nappyja selassa, jotka havisivat pillerien myota. Nyt hermostuttaakin, etta tuleekohan kiusalliset napyt takaisin, jos lopetan? Entapa onko totta, etta karvoitus voi lisaantya myos (jostain luin..??)tai sen kasvu nopeutuu? Onko kellaan muita epamiellyttavia kokemuksia aiheeseen liittyen? Olisiko sittenkin parempi vain jatkaa?:)
5886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ei tullut mitään muita "haittavaikutuksia" kuin, että finnit palasivat:( Söin myös Yasmin e-pillereitä n. 2-3v. Sitä ennen söin Cilestiä ja Diane novaa. Lopetin Yasmin pillerit viime maaliskuussa ja nyt ajattelin syksyn tullessa aloittaa taas pillerit. (kumien kanssa pelaaminen vakisuhteessa ei innosta):) Lopetin pillerit ihan sen vuoksi, että halusin pitää pillereistä taukoa ja olla ihan luomuna:) Että näin täällä. Jos finnit ei haittaa, niin suosittelen lämpimästi e-pillereiden lopetusta.

Äänestä
  • minulla on myös viimonen liuska melianea menossa ja aion lopettaa syönnin siihen. ainoa syy että syön niitä on kun ne vie kuukkis-kivut pois ja kuukkikset on myös säännölliset tietty. nyt aion vetää buranaa silloin kun kuukkikset ovat alkamassa josko kivut sitten hälvenis. ja muutenki mukava tietää oonko erinlainen ihminen ilman hormoni-mömmöjä. voisko joku kertoa milloin voi sitten uudestaan aloittaa pillereiden syönnin kun on ollut jonkun aikaa ilman???ja kertokaa millä tavalla teihin vaikutti lopettaminen???

    Äänestä

  • rebeliina kirjoitti:

    minulla on myös viimonen liuska melianea menossa ja aion lopettaa syönnin siihen. ainoa syy että syön niitä on kun ne vie kuukkis-kivut pois ja kuukkikset on myös säännölliset tietty. nyt aion vetää buranaa silloin kun kuukkikset ovat alkamassa josko kivut sitten hälvenis. ja muutenki mukava tietää oonko erinlainen ihminen ilman hormoni-mömmöjä. voisko joku kertoa milloin voi sitten uudestaan aloittaa pillereiden syönnin kun on ollut jonkun aikaa ilman???ja kertokaa millä tavalla teihin vaikutti lopettaminen???

    lopetin Yasmin pillerit tammikuussa,Yasminea olin tuolloin käyttänyt 2 vuotta. Kuukautisia minulle ei tullut lainkaan pillereiden lopettamisen jälkeen, ei edes hormooninapeilla. Hiuksia alkoi lähteä huhti.toukokuulla todella runsaasti, näppyjä tuli, vaikka aiemmin en ole minkäänlaisista iho-ongelmista kärsinyt. Aloitin pillerit kesäkuun alussa lääkärin ohjeesta uudelleen lennosta ja ensimmäisen laatan jälkeen kuukautiset tulivat normaalista, kellon tarkkuudella =). Nyt kun kolmas laatta on jo menossa, on näpyt alkaneet hävitä, samaten hiustenlähtö on vähentynyt.

    Äänestä

  • sip kirjoitti:

    lopetin Yasmin pillerit tammikuussa,Yasminea olin tuolloin käyttänyt 2 vuotta. Kuukautisia minulle ei tullut lainkaan pillereiden lopettamisen jälkeen, ei edes hormooninapeilla. Hiuksia alkoi lähteä huhti.toukokuulla todella runsaasti, näppyjä tuli, vaikka aiemmin en ole minkäänlaisista iho-ongelmista kärsinyt. Aloitin pillerit kesäkuun alussa lääkärin ohjeesta uudelleen lennosta ja ensimmäisen laatan jälkeen kuukautiset tulivat normaalista, kellon tarkkuudella =). Nyt kun kolmas laatta on jo menossa, on näpyt alkaneet hävitä, samaten hiustenlähtö on vähentynyt.

    Aika pelottavaa etteivät kuukautisesi ilmestyneet enää, kun olit lopettanut pillerit. Kertoiko lääkäri syytä sille? Itse olen käyttänyt saman merkkisiä pillereitä nyt reilun vuoden. En haluaisi joutua syömään pillereitä kovin montaa vuotta, jotenkin tuntuu että sen jälkeen voi olla vaikeampi saada lapsia tai muuta vastaavaa. Pillerien lopettamisen jälkeen olisi varmasti odotettavissa, että kuukautiset eivät välttämättä heti alkaisi. Kunhan vain tulisivat, vaikka epäsäännölliset varmaan olisivatkin.

    Äänestä

Olen syönyt pillereitä todella monta vuotta, noin 10 vuotta yhteen putkeen ja nyt halusin lopettaa hormonien syömisen.Itselleni ei tullut mitään haittavaikutuksia, päinvastoin.
Olen rauhoittunut paljon, en enää tiuski turhista niin paljoa jne.
Ei ole tullut näppyjä eikä mitään muutakaan ongelmaa.Olen tyytyväinen päätökseeni ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


CHEE kirjoitti:

Hei!
Olen syonyt viiden vuoden ajan Jasmine-merkkisia e-pillereita ja nyt olen miettinyt lopettamista, koska en ole vakituisessa suhteessa. Ennen kuin aloitin pillerit minulla oli aika runsaasti nappyja selassa, jotka havisivat pillerien myota. Nyt hermostuttaakin, etta tuleekohan kiusalliset napyt takaisin, jos lopetan? Entapa onko totta, etta karvoitus voi lisaantya myos (jostain luin..??)tai sen kasvu nopeutuu? Onko kellaan muita epamiellyttavia kokemuksia aiheeseen liittyen? Olisiko sittenkin parempi vain jatkaa?:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu