Onko villikissasta lemmikiksi?

Siiri.

Pyydystimme viikonloppuna supiloukulla kissan, joka on pyörinyt metsissä koko kesän ellei pitempäänkin. Se on takkuinen ja jossain määrin villi, mutta tahtoisin yrittää saada siitä lemmikin. Se on nyt "hoidossa" maalaistalossa, joka hoitaa alueen löytöeläinasioita. Kissa päästää ihmisen ihan loukun viereen sähisemättä, jos ihminen liikkuu rauhallisesti ja hitaasti. Äkkinäiset liikkeet saavat kissan sähisemään. Vielä en ole nähnyt, kuinka kissa käyttäytyy supiloukkua isommassa tilassa, esim. huoneessa. Löytöeläimistä huolehtiva ihminen arveli kissan olevan tämän kevään pentuja. Mitä luulette, kesyyntyyköhän kissa vielä niin hyvin, että se pärjäisi lemmikkinä? Aikaa minulla kyllä on, enkä oletakaan, että saisin siitä viikossa sylikissan.

7

976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thorgrima

      Jos kissa on tosiaan ihan pentu vielä, siis ilmeisesti alle puolivuotias jos on tämänkeväisiä, ennuste taitaa olla aika hyvä. Aikaa se vie, mutta jos rauhallisesti ja kissan omalla tahdilla edeten mennään, niin siitä voidaan saada hyvinkin loistava lemmikki!

      Kissa tarvitsisi nyt paljon ihmisen läsnäoloa jotta tottuisi siihen, ja ennen kaikkea ihmisen yhdistämistä kivoihin asioihin (=yleensä ruoka). Huoneeseen päästessään ensimmäinen reaktio on varmasti piiloutuminen, sitten pikkuhiljaa kun huomaa ettei mitään pahaa tapahdu uskaltaa tulla tutustumaankin.

      Ehdotan että tarkempaa tietoa varten ottaisit yhteyttä Eläinsuojeluyhdistys Dewi Ry:seen, http://www.dewi.info/ , ovat hoitaneet tämänkaltaisia tapauksia menestyksekkäästi useita joten taatusti asiantuntevaa neuvontaa on saatavissa!

    • Tiialeh

      Hei vaan.
      Itse otin villikissanpennun luokseni tammikuun lopulla. Se sihisi ja murisi kuin koira ihmisille, eikä antanut ollenkaan koskea itseensä. Piileskeli sängyn alla tai kirjahyllyn takana viikkoja ja söi vain öisin kun ihmiset nukkuivat. Jos yritti ottaa väkisin syliin niin sai kamalia sätky raivareita ja olisi varmaankin repinyt silmät päästäni, joten parin yrityskerran jälkeen lopetin yrittämisen ja annoin sen elää rauhassa.
      Ruokaa laitoin sille jokapäivä, juttelin aina paljon ja yritin leikkiä naruilla yms..
      Noin kuukauden kuluttua lelut jo kiinosti sitä.
      Simba eli tämä kissa tuli meille n. arvioitavasti 4kk iässä. Ja sitten toukokuussa alkoi merkata reviiriään. Hirveän kokopäivä jahtauksen seurauksena sain sen koppaan ja vein leikkautettavaksi. Nyt noin pariviikkoa sitten simba lopetti sihinän alkoi kehrätä ja puskea nurkkia, mutta ei antanut koskea. Sitten pikkuhiljaa annoin ruokaa kädestä jne.. Nyt se tulee syliin antaa paijata ja rapsuttaa. On hirveän ihmisrakas. Ei pelkää edes vieraita eikä sisise kenellekkään.
      Olimme alussa toivottomia sen suhteen ja nyt se on meidän paras ystävä :) Puoli vuotta meni ennenkuin tottui ihmiseen, joten anna sille aikaa, ja ole ennenkaikkea kärsivällinen ja anna sen tottua rauhassa älä pakota sitä luottamaan itseesi. Se toimii kyllä.
      Villikissasta saa paremman ja uskollisemman lemmikin sen kesyyntyessä, kuin normaalikissasta. Onnea kesytyksellesi :)

      T: Tiia

      • aikana ei

        kissojen luonne ole muuttunut, niin kyllä onnistuu. Kissamme oli villikissan pentu, joka alkoi käydä emonsa opastuksella syömässä eteisessämme (ihan tahallaan pidettiin ovea auki ja syötettiin, että saataisiin kiinni).

        Saimme lukittua molemmat eteiseen, hävitimme äitin (aikuinen villikissa) ja otimme pojan itselle. Aluksi meinasi kaikki tavarat lentää ikkunalaudoilta, kun pentu yritti ulos, mutta pikkuhiljaa tottui (varsinkin,kun hyvää ruokaa tarjolla).

        Leikkautimme aikanaan pennun ja nyt jo 16-vuotias Joonaksemme on maailman paras kissa. Ei ole niin ihmisläheistä pörisijää vielä vastaantullut.


    • Novelle85

      Jos kissa on iältään nuori, se tottuu helposti jos sille on vain aikaa. Aikaa ja kärsivällisyyttä, niin saat kissasta mitä luultavammin mahtavan lemmikin. Ja se on sinulle ikuisesti kiitollinen sen pelastamisesta.

    • paha mieli, mutta...

      Itse hain joku aika sitten maalaistalosta kissanpennun, joka kuitenkin osoittautui villiintyneeksi (eli oli ollut pääasiassa vain emonsa kanssa, ei silitelty eikä muutenkaan juuri tottunut ihmisiin). Tänään käytimme sen eläinlääkärillä (tarkoitus oli rokottaa), joka kuitenkin kissan tarinan kuultuaan ja sen käyttäytymistä katseltuaan suositteli sen viemistä takasin.

      Nyt pentu on sitten taas kotonaan, emonsa ja muiden talon kissojen kanssa, jossa se saa juosta vapaana ja elää onnellisempaa elämää kuin ikinä kerrostalossa, johon se ei selvästikään sopeutunut.

      Eläinlääkäri kyllä sanoi, että pentu SAATTAA kesyyntyä, mutta jos näin ei tapahdu niin siitä luultavasti on luovuttava viimeistään kun hankimme perheenlisäystä ihmismuodossa. Joten helpompi oli nyt luopua, vaikka ikävöinkin sitä kovasti enkä tule ikinä unohtamaan. Olen kylläkin myös kuullut onnellisia tarinoita kesyyntyneistä villikissoista, mutta koskaanhan ei voi etukäteen tietää.

      Itselleni päätös kissasta luopumisesta oli vaikea, mutta tein kuten uskon olevan parempi niin itselleni kuin kissallekin. Toivon Sinulle ja kissalle parempaa onnea toisiinne tutustumisessa! :)

      • Anonyymi

        Voi kun et olis luopunut. Mutta teit ratkaisusi. Esimerkkinä äiti vainaa ja veljeni ottivat edesmenneeltä sedältäni villiintyneet pennut ja ne sähisivät kiinniottaessa kovasti, samoin kuin muiden tarinoissa aluksi arkailivat kalusteiden takana ja alla ja seurailivat sieltä ihmistä, yöllä söivät kun muu väki jo nukkui. Saattoi olla siirtynyt nukkumaankin jollekin kivalle pehmeälle kalusteelle, äitini kissan kehitystä seurasin enempi ja pennun uteliaisuus voitti kuitenkin pikkuhiljaa. Hiipi lähelle ja haisteli. Herkkuja alkoi ottaa kädestä ja pikkuhiljaa tuli jo silitettäväksi. Ja lopulta tosiaan ihmisläheisiä sylikissoja ja ihmistä pelkäämättömiksi. Nekin pennut sai pelastavat lopun elämän kodin. Itselläni on 3 ihan kesykissan pentuna otettuja aikuisia kissoja ja onhan se helpompi alku tietenkin kesyn kanssa. Yhtä lailla molemmissa tapauksissa niistä tulee ihania ihmisläheisiä. Leikkauttaa vaan niin ei tule sisäsiisteys ongelmia myöhemmin. Eikä niitä villikissa pentuja lisi omien kissojen kautta. Tsemppiä kissan etsintään👍😥


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi kun et olis luopunut. Mutta teit ratkaisusi. Esimerkkinä äiti vainaa ja veljeni ottivat edesmenneeltä sedältäni villiintyneet pennut ja ne sähisivät kiinniottaessa kovasti, samoin kuin muiden tarinoissa aluksi arkailivat kalusteiden takana ja alla ja seurailivat sieltä ihmistä, yöllä söivät kun muu väki jo nukkui. Saattoi olla siirtynyt nukkumaankin jollekin kivalle pehmeälle kalusteelle, äitini kissan kehitystä seurasin enempi ja pennun uteliaisuus voitti kuitenkin pikkuhiljaa. Hiipi lähelle ja haisteli. Herkkuja alkoi ottaa kädestä ja pikkuhiljaa tuli jo silitettäväksi. Ja lopulta tosiaan ihmisläheisiä sylikissoja ja ihmistä pelkäämättömiksi. Nekin pennut sai pelastavat lopun elämän kodin. Itselläni on 3 ihan kesykissan pentuna otettuja aikuisia kissoja ja onhan se helpompi alku tietenkin kesyn kanssa. Yhtä lailla molemmissa tapauksissa niistä tulee ihania ihmisläheisiä. Leikkauttaa vaan niin ei tule sisäsiisteys ongelmia myöhemmin. Eikä niitä villikissa pentuja lisi omien kissojen kautta. Tsemppiä kissan etsintään👍😥

        Onko korona aiheuttanut yksinäisyyttä ja tekemisen puutetta kun koko ajan nostat vanhoja keskusteluja ja kirjoitat satuja?
        Vai mikä sua vaivaa?
        Hanki ammattiapua!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe