Islamin hyödylliset idiootit

Kun Helsingissä on nyt ollut näitä ”Pysäyttäkää sota-verkoston” mielenilmaisuja, joista viimeisin oli jo väkivaltainen, niin tähän sopii hyvin tämä iranilaisen toisinajattelijan kirjoitus (suomennos, alkuperäinen linkissä)
Sopii miettiä, kenen joukoissa seisoo.

http://www.news.faithfreedom.org/index.php?name=News&file=article&sid=335

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1215241

ISLAMIN HYÖDYLLISET IDIOOTIT

Islamilla on suuri ja vaikutusvaltainen liittolainen ei-muslimien keskuudessa: Uusi ”Hyödyllisten idioottien” sukupolvi, ihmislaji, joka Leninin mukaan asusti vapaamielisissä demokratioissa ja edesauttoi kommunismin asiaa. Tämä Hyödyllisten idioottien uusi sukupolvi asustaa myös vapaamielisissä demokratioissa, mutta palvelee islamofasismin – toisen vihamielisen totalitaristisen ideologian tarkoitusperiä.
Hyödylliset idiootit ovat naiiveja, typeriä, välinpitämättömiä tosiasioista, epärealistisen idealistisia, unelmoijia, halukkaita tosiasioiden kieltämiseen ja petollisia. Heitä nousee kroonisesti onnettomien, anarkistien, vallankumoukseen pyrkivien, itse elämän kanssa sodassa olevien neurootikkojen, hallitukseen tyytymättömien vieraantuneiden, yritysten ja yhteisöjen, ja oikeastaan kaikkien yhteiskunnan instituutioiden riveistä. Hyödyllinen idiootti voi olla miljardööri, elokuvatähti, tunnustettu oppinut, poliitikko, tai mistä vain kansanosasta lähtöisin.

Kaikkein vaarallisin Hyödyllisen idiootin muoto lienee epäilemättä ”Poliittisesti korrekti”. Hän on mestari kiertoilmaisujen käytössä, kiemurtelemisessa, kaksinaamaisuudessa ja suoranaisessa pettämisessä.

Hyödyllinen idiootti saa tyydytyksensä olemalla järjestelmää vastaan. Hän saa perverssiä mielihyvää auttaessaan voimia, jotka tähtäävät vallitsevan järjestyksen horjuttamiseen, olkoon tämä sitten mitä vain, järjestelmää jota hän ei arvosta, eikä hän tunne olevansa osa tätä.
Hyödyllinen idiootti on ristiriitainen ja epärehellinen. Hän ei kykene itsetarkkailuun ja huomaamaan syitä omiin ongelmiinsa ja onnettomuuteensa samaan aikaan kun hän auliisti värvää itsensä sellaisten aatteiden palvelukseen, jotka vahvistavat hänen kieroutuneita näkemyksiään.

Ymmärrettävästi on helpompaa syyttää muita ja ulkopuolista maailmaa, kuin tutkiskella itseään tarkoituksena itsetuntemus ja itsensä kehittäminen. Edelleen, kritisointi ja valittaminen – Hyödyllisen idiootin vapauden suoma etuoikeus – vaativat vain vähän lahjakkuutta ja energiaa. Hyödyllinen idiootti on suuri nojatuolifilosofi ja ”maanantaiaamun pelinvetäjä.”

Hyödyllinen idiootti ei ole sama asia kuin henkilö, jolla aidosti ja rehellisesti on erilainen näkökulma asioihin. Yhteiskunta ilman rehellistä ja avointa mielipidekirjoa on kuollut yhteiskunta. Kriittiset, erilaiset ja tuoreet ajatukset ovat elävälle yhteiskunnalle elintärkeitä – pannaanjulistettuja yhteisöissä, joissa virallisessa asemassa oleva on pyhää.

Jopa ”tavallinen” henkilö kuluttaa suuren määrän energiaa korjatakseen itsensä ulkopuolisia asioita sen sijaan, että keskittyisi omiin heikkouksiinsa, tai tuottaisi hyvää yhteiskunnalle. Ihmisille ei mielekästä ajatella, että mitä he tekevät, tai jättävät tekemättä olisi syynä olosuhteisiin, jotka he kokevat epäoikeudenmukaisiksi.
Mutta Hyödyllinen idiootti vie asiat paljon pidemmälle. Hän, muun muassa, on mestari syntipukkien hakemisessa. Hän syyttelee muita samaan aikaan, kun vapauttaa itsensä vastuusta, hänellä on kätevästi tarjolla pitkä lista ehdokkaita, joiden syyksi voi laittaa mitä tahansa ja mitä vain, ja kieroudessaan auttaa yhteiskunnan ongelmatahoja.

Hyödyllinen idiootti saattaa jopa harrastaa tahallista väärän tiedon levittämistä ja harhautusta milloin se vain sopii hänen tarkoitusperiinsä. Sellaiset käsitteet, kuin ”poliittinen islam”, tai ”radikaali islam”, esimerkiksi ovat kuin lahja Hyödylliselle idiootille. Näitä käsitteitä ei edes esiinny Islamin omassa kielenkäytössä, siitä yksinkertaisesta syystä, että ne ovat tarpeettomia. Islam, syvimmältä olemukseltaan ja peruskirjansa - Koraanin – mukaan on radikaali poliittinen liike. Juuri Hyödyllinen idiootti pehmentää islamin kuvaa ja johtaa kansalaisia harhaan väittämällä, että ”aito islam” muodostaa uskonnon suuren rungon ja että tämä runko on ei-poliittinen ja maltillinen.

Valitettavasti suuri osa väestöstä myötäilee näitä paikkaansa pitämättömiä lievennettyjä ilmaisuja, joita käytetään islamin kuvailemiseen, koska se haluaa uskoa niihin. On vähemmän uhkaavaa uskoa, että vain pieni ”kaapattu” osa islamista on radikaalia, tai poliittisesti motivoitunutta ja että islamin valtaosa todellakin on maltillista ja ei-poliittista.
Mutta islam on ytimeensä saakka poliittista. Islamissa moskeija ja valtio ovat yhtä ja samaa – moskeija on valtio. Tämä järjestelmä juontaa juurensa Muhammadin aikoihin asti. Islam on myös äärimmäisen radikaalia. Jopa ”maltillinen” islam on radikaalia uskomuksissaan ja myös teoissaan. Muslimit uskovat että kaikki ei-muslimit, ketään säästämättä, ovat helvetin omia ja ansaitsevat tulla kohdelluksi kaltoin verrattuna uskoviin.

Minkäänlainen äärimmäinen barbaarinen pahanteko ei ole poissuljettu muslimeilta muiden kohtelemisessa. He ovat tuhonneet arvokkaita Buddhan patsaita, panneet matalaksi muiden uskontojen pyhiä monumentteja ja jyränneet ei-muslimien hautausmaita – muutamia esimerkkejä heidän äärimmäisestä ylenkatsonnastaan muita kohtaan.

Muslimit ovat radikaaleja jopa oman uskonsa sisäisten asioiden selvittelyssä. Eri ryhmittymät ja alaryhmät julistavat muita oppisuuntia ja niiden alaryhmiä harhaoppisiksi ja niiden kannattajia kuoleman ansainneiksi, naisia kohdellaan kuin irtainta omaisuutta, monet oikeudet heiltä kieltäen, käsiä katkotaan jopa leipäpalan varastamisesta, raiskauksesta tuomitaan kuolemaan kivittämällä ja paljon, paljon muuta. Nämä ovat arkipäivää valtavirrassa eläville ”maltillisille” muslimeille, jotka elävät kiviaikaisten Sharia lakien alla.

”Maltillinen” islamin valtavirta on ollut taipuvainen kansanmurhiin aivan alusta saakka. Heidän omat historioitsijansa mainitsevat, että Ali, shiiojen ensimmäinen imaami ja Muhammadin vävy, toisen miehen avustuksella katkoi kaulan 700 juutalaismieheltä profeetan läsnä ollessa. Allahin profeetta opetuslapsineen ottivat murhattujen miesten naiset ja lapset orjiksi. Muslimit ovat olleet ja ovat edelleen kaikkein julmimpia ja häpeilemättömimpiä orjuuden harjoittajia. Orjakauppa on jopa tänä päivänä kukoistavaa liiketoimintaa eräissä islamilaisissa maissa, joissa varakkaat, kieroutuneet sheikit hankkivat köyhien lapsia orjakauppiailta sadistiseen mielihyvään.

Muslimeja opetetaan harhauttamiseen ja valehteluun Koraanissa itsessään – tätä Muhammad harjoitti elämänsä aikana aina silloin, kuin havaitsi sen edulliseksi itselleen. Menestyneet islamilaiset hallitsijat ovat menetelleet samoin. Khomeini, vuoden 1979 iranilaisen vallankumouksen alkuunpanija esimerkiksi kokosi ihmiset yhteen demokratian lipun alle. Alusta asti hänen pyrkimyksensä demokratiaan ei ollut rehellisen miehen omistautumista, vaan juoni. Heti saatuaan vallan ohjakset käsiinsä, Khomeini kääntyi aikansa Hyödyllisiä idiootteja vastaan. Nämä Iranin parhaat pojat ja tyttäret, jotka olivat tulleet läpikotaisin petetyiksi ja hyväksikäytetyiksi taitavan petkuttaja-populisti-uskonoppineen taholta, joutuivat pakenemaan maasta välttääkseen kymmenien tuhansien vangittujen tai teloitettujen kohtalon.

Lähes kolme vuosikymmentä vuoden 1979 islamilaisen vallankumouksen jälkeen, islamin tukehduttava hallinto luo varjonsa Iranilaisten ylle. Ylpeää kansakuntaa, jolla on kadehdittava kulttuuriperintö, ryövätään systemaattisesti sen omasta identiteetistä ja pakotetaan ajattelemaan ja käyttäytymään barbaaristen ja suvaitsemattomien muslimien lailla. Iranilaiset, jotka ovat aina kohdelleet naisiaan tasa-arvoisesti, esimerkiksi, ovat nähneet kivikautisen papiston alentaneen heidät ali-ihmisen tasolle islamin opin mukaisesti. Kaikki yritykset Iranin naisten taholta haastaa Muhammadin mullahien naisia vihaava valta tukahdutetaan armottomasti. Naisia piestään, vangitaan, raiskataan ja tapetaan siinä missä miehiä tapetaan ilman armoa.

Opetus on selvä. Varokaa Hyödyllisiä idiootteja, jotka elävät vapaissa demokratioissa. Tietäen tai tietämättään, he toimivat tärkeimpinä vapaaehtoisina ja tehokkaina islamin sotureina. He raivaavat tietä islamin etenemiselle ja he vuorenvarmasti ovat aivan ensimmäisten islamin uhrien joukossa sen saadessa vallan.

AMIL IMANI

Amil Imani on iranilais-syntyinen USA:n kansalainen ja pro-demokratia-aktivisti.

http://amilimani.com/index/
9309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onpa joku h.i. tällekkin palstalle pesiytynyt.

Äänestä
  • h.i = high intelligence?

    Äänestä

  • Kansallinen häpeö kirjoitti:

    h.i = high intelligence?

    Idiootti. Siis hyödyllinen idiootti.

    Äänestä

  • Vakavanhaväiski kirjoitti:

    Idiootti. Siis hyödyllinen idiootti.

    tuli ;) lol

    Äänestä

ykskään hyödyllinen idiootti ole tähän kommentoinut mitään.

Aika tyhjentävää tekstiä, eikait mitään lisättävää.

Äänestä
  • taitaa olla. Turha kai olettaa, että joku laittais vastineen?

    Äänestä

Väkivallasta, alistamisesta ym. onkin paljon puhuttu, mielenkiintoista oli, että kirjoittaja nosti esille valheen. Jotenkin onkin aina tuntunut, kuten nyt tämän sodan aikana, että aina kun Libanonin tai Syyrian tai minkä muun tahansa Islam-voiman edustaja avaa suunsa, alkaa tulla korville valheita. He valehtelevat aivan sumeilematta!

Kommunisteja ja sosialisteja yleensäkin tuntuu myös vaivaavan sama tahallinen valehtelun tarve, suorastaan patologinen, perverssi, kieroutunut tarve vääristää asiat aivan muuksi kuin mitä ne ovat.

On aivan turha yrittää puhua näiden olentojen kanssa tosiasioista, koska he eivät halua perustaa toimintaansa tosiasioille vaan omille perversseille mielihaluilleen, kuten halulle alistaa toiset. Tällä palstalla esimerkiksi URHEILU-TIETÄJÄ on hyvä esimerkki olennosta, joka voi sumeilematta suoltaa valhetta vain omien päämääriensä edistämiseksi. Katsokaapa vaikka.

Äänestä
  • sitähän se on. Luvallista valehtelua, jos se edesauttaa islamin asiaa, tai jos muslimit ovat vähemmistönä ja eivät vielä voi toteuttaa islamin dogmaa. Tällöin taqiah on avuksi, Allah antaa anteeksi valehtelun tukalassa paikassa.

    Äänestä

todellista asiaa islamista ja sen tarkoitusperistä.
samaa jota muutama on täällä kertonut, mutta todella hyvin ilmaistuna.
koska itsellänikin on tuntumaa iraniin, niin voin kyllä vahvistaa sanoman oikeellisuuden.
islam on syöpä jonka havaitseminen ajoissa saattaa vielä pelastaa ihmiskunnan.
muistakaa, että afrikassa islam valtaa jatkuvasti uutta elinsijaa.
sudan ja somalia vain yhtenä esimerkkinä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kansallinen häpeä kirjoitti:

Kun Helsingissä on nyt ollut näitä ”Pysäyttäkää sota-verkoston” mielenilmaisuja, joista viimeisin oli jo väkivaltainen, niin tähän sopii hyvin tämä iranilaisen toisinajattelijan kirjoitus (suomennos, alkuperäinen linkissä)
Sopii miettiä, kenen joukoissa seisoo.

http://www.news.faithfreedom.org/index.php?name=News&file=article&sid=335

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1215241

ISLAMIN HYÖDYLLISET IDIOOTIT

Islamilla on suuri ja vaikutusvaltainen liittolainen ei-muslimien keskuudessa: Uusi ”Hyödyllisten idioottien” sukupolvi, ihmislaji, joka Leninin mukaan asusti vapaamielisissä demokratioissa ja edesauttoi kommunismin asiaa. Tämä Hyödyllisten idioottien uusi sukupolvi asustaa myös vapaamielisissä demokratioissa, mutta palvelee islamofasismin – toisen vihamielisen totalitaristisen ideologian tarkoitusperiä.
Hyödylliset idiootit ovat naiiveja, typeriä, välinpitämättömiä tosiasioista, epärealistisen idealistisia, unelmoijia, halukkaita tosiasioiden kieltämiseen ja petollisia. Heitä nousee kroonisesti onnettomien, anarkistien, vallankumoukseen pyrkivien, itse elämän kanssa sodassa olevien neurootikkojen, hallitukseen tyytymättömien vieraantuneiden, yritysten ja yhteisöjen, ja oikeastaan kaikkien yhteiskunnan instituutioiden riveistä. Hyödyllinen idiootti voi olla miljardööri, elokuvatähti, tunnustettu oppinut, poliitikko, tai mistä vain kansanosasta lähtöisin.

Kaikkein vaarallisin Hyödyllisen idiootin muoto lienee epäilemättä ”Poliittisesti korrekti”. Hän on mestari kiertoilmaisujen käytössä, kiemurtelemisessa, kaksinaamaisuudessa ja suoranaisessa pettämisessä.

Hyödyllinen idiootti saa tyydytyksensä olemalla järjestelmää vastaan. Hän saa perverssiä mielihyvää auttaessaan voimia, jotka tähtäävät vallitsevan järjestyksen horjuttamiseen, olkoon tämä sitten mitä vain, järjestelmää jota hän ei arvosta, eikä hän tunne olevansa osa tätä.
Hyödyllinen idiootti on ristiriitainen ja epärehellinen. Hän ei kykene itsetarkkailuun ja huomaamaan syitä omiin ongelmiinsa ja onnettomuuteensa samaan aikaan kun hän auliisti värvää itsensä sellaisten aatteiden palvelukseen, jotka vahvistavat hänen kieroutuneita näkemyksiään.

Ymmärrettävästi on helpompaa syyttää muita ja ulkopuolista maailmaa, kuin tutkiskella itseään tarkoituksena itsetuntemus ja itsensä kehittäminen. Edelleen, kritisointi ja valittaminen – Hyödyllisen idiootin vapauden suoma etuoikeus – vaativat vain vähän lahjakkuutta ja energiaa. Hyödyllinen idiootti on suuri nojatuolifilosofi ja ”maanantaiaamun pelinvetäjä.”

Hyödyllinen idiootti ei ole sama asia kuin henkilö, jolla aidosti ja rehellisesti on erilainen näkökulma asioihin. Yhteiskunta ilman rehellistä ja avointa mielipidekirjoa on kuollut yhteiskunta. Kriittiset, erilaiset ja tuoreet ajatukset ovat elävälle yhteiskunnalle elintärkeitä – pannaanjulistettuja yhteisöissä, joissa virallisessa asemassa oleva on pyhää.

Jopa ”tavallinen” henkilö kuluttaa suuren määrän energiaa korjatakseen itsensä ulkopuolisia asioita sen sijaan, että keskittyisi omiin heikkouksiinsa, tai tuottaisi hyvää yhteiskunnalle. Ihmisille ei mielekästä ajatella, että mitä he tekevät, tai jättävät tekemättä olisi syynä olosuhteisiin, jotka he kokevat epäoikeudenmukaisiksi.
Mutta Hyödyllinen idiootti vie asiat paljon pidemmälle. Hän, muun muassa, on mestari syntipukkien hakemisessa. Hän syyttelee muita samaan aikaan, kun vapauttaa itsensä vastuusta, hänellä on kätevästi tarjolla pitkä lista ehdokkaita, joiden syyksi voi laittaa mitä tahansa ja mitä vain, ja kieroudessaan auttaa yhteiskunnan ongelmatahoja.

Hyödyllinen idiootti saattaa jopa harrastaa tahallista väärän tiedon levittämistä ja harhautusta milloin se vain sopii hänen tarkoitusperiinsä. Sellaiset käsitteet, kuin ”poliittinen islam”, tai ”radikaali islam”, esimerkiksi ovat kuin lahja Hyödylliselle idiootille. Näitä käsitteitä ei edes esiinny Islamin omassa kielenkäytössä, siitä yksinkertaisesta syystä, että ne ovat tarpeettomia. Islam, syvimmältä olemukseltaan ja peruskirjansa - Koraanin – mukaan on radikaali poliittinen liike. Juuri Hyödyllinen idiootti pehmentää islamin kuvaa ja johtaa kansalaisia harhaan väittämällä, että ”aito islam” muodostaa uskonnon suuren rungon ja että tämä runko on ei-poliittinen ja maltillinen.

Valitettavasti suuri osa väestöstä myötäilee näitä paikkaansa pitämättömiä lievennettyjä ilmaisuja, joita käytetään islamin kuvailemiseen, koska se haluaa uskoa niihin. On vähemmän uhkaavaa uskoa, että vain pieni ”kaapattu” osa islamista on radikaalia, tai poliittisesti motivoitunutta ja että islamin valtaosa todellakin on maltillista ja ei-poliittista.
Mutta islam on ytimeensä saakka poliittista. Islamissa moskeija ja valtio ovat yhtä ja samaa – moskeija on valtio. Tämä järjestelmä juontaa juurensa Muhammadin aikoihin asti. Islam on myös äärimmäisen radikaalia. Jopa ”maltillinen” islam on radikaalia uskomuksissaan ja myös teoissaan. Muslimit uskovat että kaikki ei-muslimit, ketään säästämättä, ovat helvetin omia ja ansaitsevat tulla kohdelluksi kaltoin verrattuna uskoviin.

Minkäänlainen äärimmäinen barbaarinen pahanteko ei ole poissuljettu muslimeilta muiden kohtelemisessa. He ovat tuhonneet arvokkaita Buddhan patsaita, panneet matalaksi muiden uskontojen pyhiä monumentteja ja jyränneet ei-muslimien hautausmaita – muutamia esimerkkejä heidän äärimmäisestä ylenkatsonnastaan muita kohtaan.

Muslimit ovat radikaaleja jopa oman uskonsa sisäisten asioiden selvittelyssä. Eri ryhmittymät ja alaryhmät julistavat muita oppisuuntia ja niiden alaryhmiä harhaoppisiksi ja niiden kannattajia kuoleman ansainneiksi, naisia kohdellaan kuin irtainta omaisuutta, monet oikeudet heiltä kieltäen, käsiä katkotaan jopa leipäpalan varastamisesta, raiskauksesta tuomitaan kuolemaan kivittämällä ja paljon, paljon muuta. Nämä ovat arkipäivää valtavirrassa eläville ”maltillisille” muslimeille, jotka elävät kiviaikaisten Sharia lakien alla.

”Maltillinen” islamin valtavirta on ollut taipuvainen kansanmurhiin aivan alusta saakka. Heidän omat historioitsijansa mainitsevat, että Ali, shiiojen ensimmäinen imaami ja Muhammadin vävy, toisen miehen avustuksella katkoi kaulan 700 juutalaismieheltä profeetan läsnä ollessa. Allahin profeetta opetuslapsineen ottivat murhattujen miesten naiset ja lapset orjiksi. Muslimit ovat olleet ja ovat edelleen kaikkein julmimpia ja häpeilemättömimpiä orjuuden harjoittajia. Orjakauppa on jopa tänä päivänä kukoistavaa liiketoimintaa eräissä islamilaisissa maissa, joissa varakkaat, kieroutuneet sheikit hankkivat köyhien lapsia orjakauppiailta sadistiseen mielihyvään.

Muslimeja opetetaan harhauttamiseen ja valehteluun Koraanissa itsessään – tätä Muhammad harjoitti elämänsä aikana aina silloin, kuin havaitsi sen edulliseksi itselleen. Menestyneet islamilaiset hallitsijat ovat menetelleet samoin. Khomeini, vuoden 1979 iranilaisen vallankumouksen alkuunpanija esimerkiksi kokosi ihmiset yhteen demokratian lipun alle. Alusta asti hänen pyrkimyksensä demokratiaan ei ollut rehellisen miehen omistautumista, vaan juoni. Heti saatuaan vallan ohjakset käsiinsä, Khomeini kääntyi aikansa Hyödyllisiä idiootteja vastaan. Nämä Iranin parhaat pojat ja tyttäret, jotka olivat tulleet läpikotaisin petetyiksi ja hyväksikäytetyiksi taitavan petkuttaja-populisti-uskonoppineen taholta, joutuivat pakenemaan maasta välttääkseen kymmenien tuhansien vangittujen tai teloitettujen kohtalon.

Lähes kolme vuosikymmentä vuoden 1979 islamilaisen vallankumouksen jälkeen, islamin tukehduttava hallinto luo varjonsa Iranilaisten ylle. Ylpeää kansakuntaa, jolla on kadehdittava kulttuuriperintö, ryövätään systemaattisesti sen omasta identiteetistä ja pakotetaan ajattelemaan ja käyttäytymään barbaaristen ja suvaitsemattomien muslimien lailla. Iranilaiset, jotka ovat aina kohdelleet naisiaan tasa-arvoisesti, esimerkiksi, ovat nähneet kivikautisen papiston alentaneen heidät ali-ihmisen tasolle islamin opin mukaisesti. Kaikki yritykset Iranin naisten taholta haastaa Muhammadin mullahien naisia vihaava valta tukahdutetaan armottomasti. Naisia piestään, vangitaan, raiskataan ja tapetaan siinä missä miehiä tapetaan ilman armoa.

Opetus on selvä. Varokaa Hyödyllisiä idiootteja, jotka elävät vapaissa demokratioissa. Tietäen tai tietämättään, he toimivat tärkeimpinä vapaaehtoisina ja tehokkaina islamin sotureina. He raivaavat tietä islamin etenemiselle ja he vuorenvarmasti ovat aivan ensimmäisten islamin uhrien joukossa sen saadessa vallan.

AMIL IMANI

Amil Imani on iranilais-syntyinen USA:n kansalainen ja pro-demokratia-aktivisti.

http://amilimani.com/index/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu