Saksassa autot ovat

Repa

halpoja, mutta tietääkö kukaan paljonko Saksassa maksetaan auton käyttömaksuja/-veroja?

4

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C-class

      Käyttömaksu uusilla pikkuautoilla samaa luokkaa kuin Suomessa, esim. MB C ja BMW 3x = 180 DM, BMW 5x ja MB E-sarja 200 DM, eli n. 600 mk.

      Käyttömaksu määräytyy auton saastuttavuuden mukaan, eli vanhoilla katittomilla ja suurempimoottorisilla suurempi samoin dieselillä. Jollakin vanhalla BMW 850:llä tuo käyttömaksu taisi olla lähes kymppitonni Suomen rahassa.

      Vakuutusmaksut ovat reilusti kalliimmat. C-sarjan bensa-mersun uusi vakuutus (siis miinusbonuksilla) oli kaskoineen noin 4.600 DM / vuosi, eli n. 13.500 mk (Suomessa maksoin kaskoineen ja bonuksineen n. 2.200 mk/vuosi). Vakuutuksissa on runsaasti eroja, minulle ulkomaalaiselle varmasti myytiin se kaikkein kallein. Liikennevakuutus on muistaakseni n. 700 DM / vuosi.

      Bonukset toki voi siirtää Suomesta, jos joku sitä ihmettelee, minulla vain oli syyni jättää ne Suomeen. Vakuutuksenkin voisi kai ottaa Suomesta, mutta en viitsinyt tuohon alkaa, auton ostotapahtuma olisi venähtänyt pitkäksi.

      Jostain syystä dieseleillä on monikertaiset vakuutusmaksut bensa-malleihin verrattuna. Laskeskelin, että käytännössä Saksan dieselin kalliimpi käyttömaksi ja kalliimmat vakuutukset vastaavat hyvin lähelle Suomen dieselveroa.

      Tästä kaikesta seuraa se ironinen tilanne että jotkin 4-5 litraset vanhat BMW:t ja mersut ovat Saksassa hyvin halpoja, vaikka kilometrejä eikä ikääkään olisi paljoa. Tämä siksi, kun käyttökulut ovat Saksassa suuret (se joka pystyy tuollaisen pitämään, ei aja vanhalla). Suomessahan noista saisi mielettömiä summia.

      Muistaakseni jonkun vähän ajetun, kaikilla herkuilla varustellun 90-luvun alkupuolen BMW 850:n saa reilusti alle 50.000 mk:n.

      • C-class

        Oli sittenkin jemmassa oikeita esimerkkejä Saksan käyttämaksusta ja vakuutuksesta. Tosin vain noista halvimman pään mersuista ja bemareista. Tiedot ovat joltakin auto-rompulta, eli esim. vakuutushinnat lienevät keskenään vertailukelpoisia, mutta eivät välttämättä tarkkoja.

        Hinnat DEMeinä (1 DM = 3 mk), järjestyksessä käyttömaksu, liikennevakuutus, kasko.

        MB C180: 180 DM, 1352 DM, 1541 DM
        MB C200: 200 DM, 1444 DM, 1658 DM
        MB C200CDi: 594 DM, 1595 DM, 1856 DM
        MB C220CDi: 594 DM, 1909 DM, 2619 DM
        MB E200: 200 DM, 1097 DM, 1658 DM
        MB E200CDi: 594 DM, 1352 DM, 1962 DM
        MB E220CDi: 594 DM, 1752 DM, 3731 DM
        BMW 318i: 190 DM, 1444 DM, 1185 DM
        BMW 320i: 200 DM, 1517 DM, 1316 DM
        BMW 520i: 200 DM, 1444 DM, 1658 DM
        BMW 523i: 250 DM, 1517 DM, 1962 DM

        Eli moottorin koosta maksut näyttäisivät lähinnä riippuvan. Olisikin mielenkiintoista katsoa mitä jonkun MB S400CDi maksut ovat, kun 220CDi väyryselläkin tekevät yhteensä n. 18.000 mk. Tämän valossa kyllä Suomessa on pienet vuosittaiset maksut.


    • Näin muualla

      Maksu riippunee koneen koosta ja liikkuu tuolla 1000-2000 mk:n pinnassa vuodessa. Ero Suomen eduksi on häviävän pieni. Saksan halvemmat polttoainehinnat takaavat sen, että kokonaiskäyttömenot vuodessa ovat silti alhaisemmat.

      • P

        Eikös saksalaiset tienaa enemmän kuin suomalaiset?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      78
      4331
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      182
      3464
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      130
      3340
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      222
      2589
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      20
      2235
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2098
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2036
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1974
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1933
    10. Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla

      Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1875
    Aihe