Saksassa autot ovat

Repa

halpoja, mutta tietääkö kukaan paljonko Saksassa maksetaan auton käyttömaksuja/-veroja?

4

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C-class

      Käyttömaksu uusilla pikkuautoilla samaa luokkaa kuin Suomessa, esim. MB C ja BMW 3x = 180 DM, BMW 5x ja MB E-sarja 200 DM, eli n. 600 mk.

      Käyttömaksu määräytyy auton saastuttavuuden mukaan, eli vanhoilla katittomilla ja suurempimoottorisilla suurempi samoin dieselillä. Jollakin vanhalla BMW 850:llä tuo käyttömaksu taisi olla lähes kymppitonni Suomen rahassa.

      Vakuutusmaksut ovat reilusti kalliimmat. C-sarjan bensa-mersun uusi vakuutus (siis miinusbonuksilla) oli kaskoineen noin 4.600 DM / vuosi, eli n. 13.500 mk (Suomessa maksoin kaskoineen ja bonuksineen n. 2.200 mk/vuosi). Vakuutuksissa on runsaasti eroja, minulle ulkomaalaiselle varmasti myytiin se kaikkein kallein. Liikennevakuutus on muistaakseni n. 700 DM / vuosi.

      Bonukset toki voi siirtää Suomesta, jos joku sitä ihmettelee, minulla vain oli syyni jättää ne Suomeen. Vakuutuksenkin voisi kai ottaa Suomesta, mutta en viitsinyt tuohon alkaa, auton ostotapahtuma olisi venähtänyt pitkäksi.

      Jostain syystä dieseleillä on monikertaiset vakuutusmaksut bensa-malleihin verrattuna. Laskeskelin, että käytännössä Saksan dieselin kalliimpi käyttömaksi ja kalliimmat vakuutukset vastaavat hyvin lähelle Suomen dieselveroa.

      Tästä kaikesta seuraa se ironinen tilanne että jotkin 4-5 litraset vanhat BMW:t ja mersut ovat Saksassa hyvin halpoja, vaikka kilometrejä eikä ikääkään olisi paljoa. Tämä siksi, kun käyttökulut ovat Saksassa suuret (se joka pystyy tuollaisen pitämään, ei aja vanhalla). Suomessahan noista saisi mielettömiä summia.

      Muistaakseni jonkun vähän ajetun, kaikilla herkuilla varustellun 90-luvun alkupuolen BMW 850:n saa reilusti alle 50.000 mk:n.

      • C-class

        Oli sittenkin jemmassa oikeita esimerkkejä Saksan käyttämaksusta ja vakuutuksesta. Tosin vain noista halvimman pään mersuista ja bemareista. Tiedot ovat joltakin auto-rompulta, eli esim. vakuutushinnat lienevät keskenään vertailukelpoisia, mutta eivät välttämättä tarkkoja.

        Hinnat DEMeinä (1 DM = 3 mk), järjestyksessä käyttömaksu, liikennevakuutus, kasko.

        MB C180: 180 DM, 1352 DM, 1541 DM
        MB C200: 200 DM, 1444 DM, 1658 DM
        MB C200CDi: 594 DM, 1595 DM, 1856 DM
        MB C220CDi: 594 DM, 1909 DM, 2619 DM
        MB E200: 200 DM, 1097 DM, 1658 DM
        MB E200CDi: 594 DM, 1352 DM, 1962 DM
        MB E220CDi: 594 DM, 1752 DM, 3731 DM
        BMW 318i: 190 DM, 1444 DM, 1185 DM
        BMW 320i: 200 DM, 1517 DM, 1316 DM
        BMW 520i: 200 DM, 1444 DM, 1658 DM
        BMW 523i: 250 DM, 1517 DM, 1962 DM

        Eli moottorin koosta maksut näyttäisivät lähinnä riippuvan. Olisikin mielenkiintoista katsoa mitä jonkun MB S400CDi maksut ovat, kun 220CDi väyryselläkin tekevät yhteensä n. 18.000 mk. Tämän valossa kyllä Suomessa on pienet vuosittaiset maksut.


    • Näin muualla

      Maksu riippunee koneen koosta ja liikkuu tuolla 1000-2000 mk:n pinnassa vuodessa. Ero Suomen eduksi on häviävän pieni. Saksan halvemmat polttoainehinnat takaavat sen, että kokonaiskäyttömenot vuodessa ovat silti alhaisemmat.

      • P

        Eikös saksalaiset tienaa enemmän kuin suomalaiset?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      20
      2218
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1606
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1392
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1375
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      117
      984
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      12
      680
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      680
    Aihe