Tänään lähden viikonlopuksi tien päälle.
Vaihdan ajovaloihin 100 wattiset polttimot ja lisäpitkiin 120 wattiset. Ja jokainen vastaantuleva sumuvalopelle tulee saamaan silmilleen koko arsenaalin!
TÄNÄÄN!
13
1879
Vastaukset
- gti 16V
onhan sulla riittävän paksut piuhat noille valoille ettei kuormitu liikka ja sulata esim. sulakerasianpohjaa???
ps. ideasi kanssa olen samaa mieltä, itse teen samoin mutta vain jos edessä ajavalla on takasumuvalo päällä. (siis kun sitä ei tarvita) - Fog
Laskin tässä kerran piruuttani kuivalla syyskelillä
n.100 km matkalla ykköstiellä paljonko tulee vastaan
sumarit päällä ajavia 'sokeita'..Vastaus 37kpl.
Kaikki nämä ovat varmaan jo unohtaneet koko
kytkimen mistä valot on kerran päälle saatu.- Ylinopeus on myös laitonta
Laskin kerran 100 km matkalla kuinka moni vastaantulija ajaa selvää ylinopeutta..Vastaus 37 kpl.
Kaikki nämä olivat varmaan unohtaneet nopeusrajoitukset.
- Täällä ootetaan !
Ja jos joku tulee takana sumarit päällä, niin sitten laitetaan 'terästetyt' jarruvalot päälle !! (100 W).
- true
Yks lisäpitkä (100watin lampulla) "pakkivaloksi", ja suuntaus suoraan takana tulevan simmuihin,kyllä muuten toimaa,ja lamput sammuu tai sininen ja punanen valo vilahtaa.. :oD
Myös kuormausvalojen käyttö toimii.
- Fulltime 4wd
Miksi se niin harmittaa, jos joku ajaa aiheettomasti sumuvalot päällä?
- Jämpti on niin
Kun se on lainvaistaista. Jos joku tietoisesti rikkoo tieliikennelakia, niin kestäköön sitten valittamatta sen, että joku muukin saattaa kyseistä lakia rikkoa.
- n
Jämpti on niin kirjoitti:
Kun se on lainvaistaista. Jos joku tietoisesti rikkoo tieliikennelakia, niin kestäköön sitten valittamatta sen, että joku muukin saattaa kyseistä lakia rikkoa.
Myös 100W polttimoiden käyttö on lainvastaista.
- Valoa kansalle!
n kirjoitti:
Myös 100W polttimoiden käyttö on lainvastaista.
...mutta eipä ole ainoa asia suomessa, jossa lakia rikkomalla parannetaan turvallisuutta. Ootko koskaan ajellut 100 w tai tehokkaammilla lampuilla pimeässä paskakelissä maantiellä? Taidat olla joku kaupungissa firman autolla pyörivä sumarin polttaja!
- Toivottavasti tavataan
Haudon itsemurha-ajatuksia mielessäni ja mieltäni helpottaa tieto siitä että olet tienpäällä kanssani. Hyvä idea tuo sumuvalo! Nyt voin kaartaa autoni juuri sinun eteen, kun se kerran loistaakin niin hyvin. En voi olla missaamatta.
- Vittu mitä pellejä!
Aion ajaa tänään kotiin perse tuulilasissa. Näytän karvaista persettäni kaikille vastaantulijoille, ajovaloista riippumatta. En tiedä onko se laitonta, mutta vastaantulija voi kyllä ajaa kauhusta metsään.
Luuletko, että vastaantulijat ei pysty haikäisemään myös sinua pitkillään, vai aiotko ajaa hitsauslasit silmillä. Omassa autossani on sumarit ja hyvät ajovalot, jotka pidän puhtaana. Valotehoa riittää niistä sinullekkin takuulla. - Oma on murheesi
Toden näköisesti se olet sinä joka ajaa metsään moisesta tempusta. Kuulut niihin peurasilmiin, jotka eivät pysty kohdatessa siirtämään katsetta tien oikeaan reunaan, vaan tuijottaa vastaantulijaa suoraan valoihin. Takuulla vastaantulijat vastaavat sinulle omilla pitkillään ja sitten sinua viedään...
- järki tallella
minulla on neljä kp. xenon kaukovaloa scanian katolla ja päävalot on myös kunnon tavaraa niin älä yritä tuota ainakaan minuun sillä voit löytää itsesi jostain aivan muualta kun olet ajatellut kun taas näet jotain.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1864239"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?932777Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1452284Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8522516 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark312154- 192041
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836