Pöyhönen 2 vuotta sitten:
Voima-arvot kiinnostavat
Markus Pöyhönen tunnetaan nimenomaan voimajuoksijana, ja miehen muhkeat lihakset synnyttävät usein kysymyksiä siitä, millaisia rautoja salilla liikkuu.
- Penkkipunnerruksen ennätys on 155 kiloa pienellä pompulla otettuna. Pysäyttämällä nousee noin 135-140 kiloa, mutta yleensä treeneissä käytän pientä ponnautusta.. Hauiskäännössä olen tehnyt 36 kilolla yhdellä kädellä nelosen puhtaasti, ei millään heilautuksella, Pöyhönen luettelee.
- Ei ehkä mitään kovin hurjia lukemia, mutta pitää huomioida, että niitä tekee 78-kiloinen kaveri, Pöyhönen muistuttaa.
Käsivoimia merkityksellisempää pikajuoksijalle on kuitenkin se, kuinka paljon ruutia jaloista löytyy.
- Kyykkyä en juuri tee selän takia, en varsinkaan isommilla painoilla. Voisi sieltä ihan hyvin lähteäkin. 250 kilolla otin voimanostokyykystä aika terävästi muutaman toiston ilman mitään rensseleitä, mutta koko ajan joutui hakemaan keskivartalolla hyvää asentoa. Se ei tuntunut hyvältä, eikä paljon enempää ainakaan uskalla laittaa.
- Käyttämäni jalkaliikkeet ovat yhden jalan jalkaprässi ja yhden jalan takareisiliike, askelkyykky Smith-telineessä ja pakaraliikkeet Schnell-laitteella tai etureisipenkissä, hän jatkaa.
- Yhden jalan prässistä olen ottanut 425 kiloa. Sille on todistajiakin. Pyysin kaksi tyttöä laskemaan, että paljonko tässä kelkassa oikein on, Pöyhönen nauraa.
- Ero kahden jalan prässiin on kuitenkin suhteellisen pieni, vaikka monet toisin kuvittelevat. Kahdella jalalla ei todellakaan nouse 800 kiloa. Vaikea edes arvioida, paljonko saisin kahdella jalalla, ehkä jotain 500-600 kiloa, Pöyhönen pohtii.
Kovat tulokset ja isot lihakset eivät ole syntyneet ilman työtä. Etenkin punttisalilla maamme pikajuoksun keulakuva käyttää paljon aikaansa.
- Viikossa on parhaimmillaan viisi punttiharjoitusta, ja löysilläkin jaksoilla ainakin kolme voimaharjoituskertaa. Puolet on yläkropan treenausta ja puolet jalkoja. Vatsaa teen melkein joka punttitreenissä.
http://www.varaslahto.net/artikkelit.php?aid=57
110 aituri Olli Talsi:
rinnalle raakana 3x160kg, kapea penkki 100 kg*10 jne.
Pöyhönen ja aituri /
15
3346
Vastaukset
- ja pah
horkkaheikkien tulokset ei pahemmin nappaa!
- melkoinen.....
Melkoisia tuloksia. 36kg hauiskääntö *4 yhdellä kädellä!? Kahdella kädellä varmaankin sitten 80kg? =D he he.
- Unto Kuutamo
Paskapuhetta suurin osa. Haluaisimpa olla todistamassa edes yhden noista väitteistä livenä. Tuskin nousee nuo raudat.
- dippimies
Yhden jalan prässistä 425 kiloa. Niinpä niin...
Olisipa hauska nähdä tuo livenä, liikerata varmaan muutaman sentin. - tietoa olli Talsista
"Alkoi oikein huvittamaan nämä omat tulokset, kun luin uudesta yleisurheilun kuvalehdestä, että pika-aituri Olli Talsi vetää rinnalle raakana 3x160kg, kapeaa penkkiä 10x140kg ja 1x165kg...ja kaveri painaa 87 kiloa ja on 192 cm pitkä, ottakaa opiksenne..."
http://www.freebok.net/books/shotputbook/view.html?page=3- just Göteborgissa
110 metrin aidat. Lihaksikas body!
- Punttari
Mutta mahdollisia pikajuoksijalle... jaloissa oltava hemmetisti räjähtävää voimaa joka jotenkin selittäisi tuon 425 yhen jalan prässin...
Penkistä 155 ei ole kovin kummoinenkaan tulos kun treenaa niin paljon kuin pöyhönen, vertauksena keihäänheittäjät nostavat saman verran tai enemmän...- mikä tekniikka?
Pikajuoksijat tuskin tekee mitään syviä kyykkyjä/prässejä, niistä lienee haittaa nopeuteen. Hyvin lyhyitä liikeratoja, ja sitten niillä pokkaillaan. No aivan sama, itseään vaan huijaavat.
- elisuhheikkojätkä
itse en urheile, kuntoilen , 168/70 teen 100lla syväkyykkyjä, 140kg enempää en ole normi kykykystä kokeillut kun ei keskiv pidä, rannallekan ei mee kuin 100 ja penkistä 50x50kg ja 60kglla 1 toisto leukoja
- aitoBlueteam
itse työntelen liikennekartiolla menemään ja syvälle
- upeetaM
78 kiloiselle hienot tulokset!
- voimanhaltija
78 kg on kynäniska mieheksi.
isomman miehen tekemänä arvostaisin enemmän...
- Ouhwf
Tuo hauiskääntö on kyllä kova tulos jos pitää paikkaansa.. ja yhdenjalan prässi.
- miesjokatietää1
"- Ei ehkä mitään kovin hurjia lukemia, mutta pitää huomioida, että niitä tekee 78-kiloinen kaveri, Pöyhönen muistuttaa."
Hah hah hah! ja vielä kerran hah!
pöyhönen on alle 80 kg mikki-hiiri ja muistuttelee ja yrittää lässyttää tuloksiaan paremmiksi kun on vässykkä! ha ha ha ha !
tulokset on paskoja, eikä ne muuksi muutu, painoi mitä painoi!
kasvattakoon vaikka läskiä siihen pikkutytön vatsaansa 20kg niin ei ne tulokset siitä kasva.
hahahaha! - kkjknbk
Paljonkohan nykyään pöyhösen vastaavat tulokset...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27415289Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12710242Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089410Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237176Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826577Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766267Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335665Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole495143Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282022IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511727