Riittääkö kouluun sellainen lääkärintodistus jossa on vain oma nimi, lääkärillä käyntiaika, tk.n leimat ja allekirjoitus vai pitäiskö siinä olla myös jotain juttua siitä minkä takia on käynyt tai että lääkärin ois tavallaan pitänyt mainita siinä että suositeltavaa pitää sairaslomaa tms.?
lääkärintodistus
tyhmä??
7573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jotain latinankielisenä...kyllä lääkärit siihen laittavat mitä laittavat, et voi heitä auttaa tekemään sitä todistusta.
Itse kun kävin tänään lääkärissä ja pyysin todistuksen mukaan, ei siihen kirjoitettu mitään muuta kuin mun nimi, käyntiaika ja sitten tk.n leima ja lääkärin allekirjotus.
Eli riittääkö tuo kouluun?
kysyä tuota sieltä sun omasta koulusta eikä mistään netin keskustelupalstoilta.
Ku kouluja on tuhansia tässä suomenmaassa eikä todellakaan kaikkien käytännöstä tiedetä.
riittää, ole onnekas että jotain todistus kappaletta sait !
Ei lääkäri välttämättä kirjoita siihen syytä käynnille.
siitä, että olit ollut lääkärin vastaaotolla? Näin ymmärsin, tavallaan todistuksen siihen että voit olla poissa tietyn ajan.
Jos sairaslomaa kirjoitetaan niin siihen tulee kyllä ICD-luokituksen koodi, ja nehän löytyvät esim. netistä.
Sairaslomatodistuksessa (sinun lienee vain lääk.luona käyntitodistus) on AINA oltava diagnoosikin.
Ja ne koodit löytyneen täältä:
http://sty.stakes.fi/FI/koodistopalvelu/koodisto.htm