törkeetä rahastusta

sain kaverilta lainaan vaunun ja ny piti mennä leirintä alueelle. kun kyselin vapaita paikkoja, niin nehän alko kyseleen jotain leirintämaksuja. eikö mikään enään ole ilmaista
112039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

leirintäalueitten ylläpito/kunnossa pito mitään halpaa lystiä ole .

Äänestä

ei siihen kannata ryhtyä vastailemaan tämän enempää.

Äänestä
  • Oli provo tai ei niin tuollainen itsekkyys, kiittämättömyys ja muiden hyväksikäyttäminen on valitettavan yleinen ilmiö.

    Äänestä

Asiallinen ja aiheellinen kysymys: Miksi kaiken olisi oltava sinulle maksutonta? "Kaverin" kalliin ja erityistä vastuullisuutta edellyttävän omaisuuden olet ruinannut käyttöösi ilman mitän maksua ja nyt vielä olisi päästävä käyttämään toisten tonttia ja infrastruktuuria ja palveluita ilman mitään maksua. Eikö ruinaamisella ja kiitämättömyydellä ole mitään rajaa? Eikö sinua hävetä aina vain ottaa ja ottaa ja ottaa ilman edes tuntuvaa kiitollisuutta? Takuulla tuo "kaverikin" on tyypillinen suomalainen kuka ei kykene kieltämään mitään ja kiittämättömyytesi ohessa pelkää tulevia ruinauksia ja pelkää vaununsa puolesta.

Suosittelen kokeilemaan muiden arvostamista jopa siinä määrin että maksat mukisematta mitä vapaaehtoisesti käyttämistäsi palveluista veloitetaan ja suosittelen myös jollain tuntuvalla tavalla kiittämään "kaveria" anteliaisuudestaan. Voit huomata että maksaminen ja kiittäminen onkin paljon parempi vaihtoehto kuin maksamisen, arvostamisen ja kiittämisen välttely.

Äänestä

kaverille rahaa vaunun lainasta,mikäs se semmoinen kaveri on joka ilman ei lainaa. eikö ole mitään kaupungin tai kunnan pitämää ilmaista leirintä-aluetta- olisi tarkoitus matkustaa nokia-vaasa-rovaniemi-kuopio-lahti-tampere. olisko missään ilmaista. kaikki ei ole syntynyt hopeelusikka suussa

Äänestä
  • Autokin kuluu. Polttoaine on kallista, ja sitä kuluu enemmän vaunun kanssa ajettaessa. Säästä hyvä ihminen kaikessa, ja pyydä kaverisi itse vetämään vaununsa kylpylän parkkipaikan takakulmaan. Asustele siellä lomasi, ja pummaa ruokarahat kylpylässä kävijöiltä. Koitas, jos vaikka saisit elää ilmaiseksi koko viikon.

    Äänestä

En maksanut mitään yhdestäkään yöstä tänä kesänä. M-autolla pysäköin yleisille alueille - ne kuuluu veronmaksajille. (p-alueita, sallittuja levähdysalueita, uimarantoja, satamia ne ). Kävin lomareissulla kylässä tuttujen luona (pyysivät - en "kerjännyt" yösijaa enkä muutakaan palvelua) ; he osoittivat autolle vieraspaikat; siinä oli hyvä parkkeerata.

Ilta vietettiin kohteliaisuussyistä heidän kiinteässä asunnossa, mutta yö nukuttiin m-autossa. Illan tullen jopa m-automme sai iltamyssyn ottamiselle kohteliaisuusvierailun; oli oikein kodikasta ja kivaa.

En sotkenut ymäristön paikkoja ja kunnioitin kaikkien muidenkin rauhaa. En ollut joillakin p alueilla yksin eli oli useampi auto / vaunu joukko samassa paikkaa.


Siispä älä mene leirialueille - ilmaisiakin paikkoja on esim. Hossa (kansallispuisto) - siellä on leiriytymisalueita (kaikki ei tietenkään mahdu) ; mutta en ollut myöskään vailla mitään palveluja. Siellä on tietysti myös maksullinen alue, taisi olla 10€/yö - ei ollut kallis kun siihen kuului saunaa jne. palvelua ja onhan se kaunis alue. Käyppä joskus siellä. Sijaitse Kuusamon läheisyydessä. http://www.loma-hossa.fi/

Vaunun kanssa oltava ”tarkempi” vrt m-autoon; mutta p-alueet ylensä ovat ihan hyviä kunhan ovat jonkin verran kauempana tien metelistä.

Karavaanarius alussa hieman hämmästyttää ja koko ajan oppii "kikkoja", jolloin huomaa säästämiskeinot. Minusta leirilueille meneminen on menemistä "mölisijöiden joukkoon" - jos ei sitten ole lapsia mukana ja heille pitää saada ohjelmaa. Laskeskelin että noin 3 vko:n yöpymiset saattavat maksaa a) 20 € kpl eli 20€x21 pvä = 420 € eli vanhoissa markoissa liki 2500 mk.
Sillä rahalla saa matkakassaan mukavaa säästöä - mutta muistettava on sitten että "omilla olet liikkeellä" - ruuat kaupasta - autosssa tiskaamiset / wc ( niitäkin on p-alueilla ) ja juomavesiä saa ruokakaupoista - isompia vesiä esim vesiposteista, joskus huoltoasemilta, joskus r-kaupoista ja aina leirialueilta ( mutta se saattaa vaatia leiriytymismaksun; ei kuitenkaan kaikkialla ). Esim Keskinen, tuuri lienee vieläkin eräs edullisimmista leiriytymisalueista - http://www.keskinen.fi/onnela.html
I osa, 131 sähköpaikkaa, on tarkoitettu ympärivuotiseen käyttöön.
Sähköpaikan hinta 1.6. alkaen 10 euroa.

II osa, 98 vaunupaikkaa, on tarkoitettu kesäkäyttöön. Sähköttömän vaunupaikan hinta 1.6. alkaen 5 euroa.

Tuo oli ennen ilmainen alue.

Osta jotain kaupasta jonka tiedät olevan ainakin 5€ edullisempi yleistä tasoa, niin saat tavallaan hinnan takaisin :)

Siis kyllä löytyy ilmaisia, edullisia, halpoja ja sitten tosi rahastuksen makuisia yöpaikkoja.

Äänestä

jonkun yöpyvän tai muuten vaan leiriytyvän p-paikoilla ohi ajaessani päinan piiiitkäään torvea

Äänestä
  • Ja saat varmaan orgasminkin samalla!

    Äänestä

  • Sinäkin tervehdit karavaanaria omalla tavallasi tiellä kulkiessa. On se hienoa, että näinkin paljon myönteistä huomiota saamme osaksemme muilta kulkijoilta !!!

    Äänestä

  • tuollaisia varten

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maire j kirjoitti:

sain kaverilta lainaan vaunun ja ny piti mennä leirintä alueelle. kun kyselin vapaita paikkoja, niin nehän alko kyseleen jotain leirintämaksuja. eikö mikään enään ole ilmaista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu