GT mistä sanoista

italiaako alunperin

muistaakseni 50, 60- luvulla tuli EUROOPALAISIIN autoihin GT merkki--aluksi se EI tarkoittanut mitä Tuuning-rassai ??

mitä kieltä mistä maasta ?
K

8

1812

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morgens

      Gran Turismo, oliskohan italiaa?

      • kkkkkkkkk

        Gran Turismo eli siis "matkailuauto". Ei asuntoauto vaan auto jolla voi ajaa satoja kilometrejä kapeita alppiteita kovalla nopeudella.


      • ++oo++
        kkkkkkkkk kirjoitti:

        Gran Turismo eli siis "matkailuauto". Ei asuntoauto vaan auto jolla voi ajaa satoja kilometrejä kapeita alppiteita kovalla nopeudella.

        ...vanha, mutta tosi tarina.


    • kuka tietää

      mikä on GT-ahlämi. Vihjeeksi ajelee mm Merkavalla.

    • tälleen tällä kertaa

      Mutta harvat taitavat nykyisin tietää, mikä sitten on Gran Tour. Nimitys tulee siltä ajalta, kun herraskaiset nuoret miehet kävivät ulkomailla opiskelemassa elämää ja tapoja. Tuollainen Gran Tour kesti vuoden pari ja kulki yleensä varsin monien maiden kautta.

      Tänäkin päivänä voisi monelle tehdä hyvää elellä esimerkiksi vaikka ennen opiskeluja vuosi pari ulkomailla. Harvempaa haittaisi varmaankaan, jos käytössä olisi vielä joku laatuluokan Gran Tourismo, jonka pappa betalar.

    • mootospoot

      Gay Turism

      • menkää suoraan niille

        tota 5 vuotiaan huumoria EI kiitos näille autosivuille !!!!!


    • Sampza84

      GT on oikeasti kait ranskaa ja tulee sanoista Gran Tourisme'

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1444
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      138
      671
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      36
      580
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      551
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      203
      551
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      530
    Aihe