Eli miten kestävä kyseinen kone on?
FORD
1.8TD
4866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hyvällä hoidolla ja oikealla käytöllä varmatoiminen peli. Tosin vaatii webaston kaverikseen talvella, joka on muuten ainakin focuksissa ja uudemmissa mondeoissa(ainakin vm2000) vakiovaruste. On luonteeltaan kierroskone, joten turhaa isolla vaihteella jurraamista tulisi välttää.
Varmista jakohihnan edellinen vaihto(katketessa täystuho) vaihtovälejä vuosimallista riippuen 60-115tkm.
omalla mondeo 1,8TD:llä vuodessa n.60 000km ilman murheita, mittarissa n.280 000km. enkä vielä ole edes harkinnut uutta tai muun merkkistä.
Lopuksi yhteenveto: varma ja taloudellinen.
kyllä kestää, mutta vaihteiston kanssa on meillä vähän ongelmia sen suuren väännön takia. Ei oo vissiin mitoitettu sitä lootaa sille väännölle. Toi ehotus kierrosten käytölle on varmaan ihan hyvä sen vaihteiston kannalta.
koneel rullattu 308000km, taitaa aika lujia olla, vaihelaatikko alkuperänen, kytkin alkuperänen,
heikko lenkki ainakin tässä autossa noi sisemmät vetonivelet, tulee vittumainen tärinä vika niihin, kumeista tulee rasvat pihalle ja sit vesi menee niihin, on se surkea rakenne
Ajettu 435000 km.
Toimii kaikin puolin.
Konetta ei oo koskaan aukastu.
Ei syö öljyä,eikä savuuta.(paitsi käynnistettäessä)