taas tänä aamuna herätessäni huomasin savunhajua
tulevan veli venäläisen puolelta tänne Espooseen.
Montakohan hehtaaria siellä on jo palanut?.Nehän meinaa siellä että antaa palaa vaan loppuun saakka.
tulevan veli venäläisen puolelta tänne Espooseen.
Montakohan hehtaaria siellä on jo palanut?.Nehän meinaa siellä että antaa palaa vaan loppuun saakka.
Vastaukset 8
Vanhimmat
palaa, mutta nyt sattui tämä pitkä hellekausi ja tuulensuunta olemaan meille epäedullinen. Eihän tällaista kesää moni muistakkaan, en minä ainakaan. Toivotaan vesisadetta, se sammuttaisi suurimman osan paloista. Luultavasti Venäläiset eivät itse kärsi, näin paljon, kun me Suomalaiset. Savu nousee ensin ylöspäin ja vasta jäähtyessään laskeutuu alas, siis meille, tässä tapauksessa.
pienistä savuhaitoista. Kymenlaaksossa tätä on saatu nauttia monta viikkoa ja todella kunnon savuja, ei mitään pieniä savuhaittoja.
Ei auta kuin odottaa vettä ja todella kunnon vesi sadetta.
Haisee jo Länsisuomessakin, lähellä Poria, liekö sitten Venäjältä.
hiukkasten nousua ilmakehään!
Ei näytä hyvältä!
sen kuuluukin palata.
Mitenköhän monta on paloalueella?
Ongelmajätelaitokset on Venäjällä harvassa, joten mitä kaikkia MYRKKYJÄ voi palaa kaatopaikoilla!
Savumääristä päätellen kokonaan palanut alue on jo suurempi kuin entinen Neuvostoliitto. Siellä ei ole enää ketään sammuttamassa, koska kaikki ovat palaneet hengiltä.
Nyt olisi varmaankin Suomen lähetettävä sammutusosastoja ja muutama armeijan yksikkö ottamaan tyhjä maa valvontaansa.
Kakaralla ärtyy silmät ja on pakko pysyä sisätiloissa. Tuulettaakaan ei voi, kun savu tunkee sisään. Alkaa vähitellen vaikuttaa tarkoitukselliselta savustukselta. Holocaust oli pientä tähän verrattuna.