Mitenkäs, kun oon kristitty, ja mulla tuo patsas tuossa hyllyllä, niin miten siihen pitäis suhtautua? En mitenkään palvo sitä, vaan se mulle edustaa hyvyyttä ja mielenrauhaa? Entä, mitä jos harjoittaa noita buddhan oppeja, vaikkei itseä buddhalaisena pidä? Olen ollut aina siinä luulossa, että syntiä on kaikki heikkoudet, mitkä menee äärimmilleen, olipa se vaikka ruoan ja juoman kulutus. Olenko ihan hakoteillä?
Buddhan patsas sisustuksessa?
4
541
Vastaukset
- kotona näkyvillä
edelleen. Ihan huoletta.
Ja kun hän ( Pyhä Henki) tulee, niin hän näyttää maailmalle todeksi synnin, vanhurskauden ja tuomion: synnin, koska he eivät usko minuun; vanhurskauden, koska minä menen Isän tykö, ettekä te enää minua näe; ja tuomion , koska tämän maailman ruhtinas on tuomittu. Joh.16:8-11
Jeesus opettaa rakastamaan Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi. Mark.12:29-31
Jeesukseen uskovana Pyhä Henki näyttää minulle henkilökohtaisesti asiat, jotka elämässäni murehduttavat Pyhää Henkeä. Koska rakastan Jeesusta, niin tahdon miellyttää häntä ja mielelläni karsin turhat jutut pois. Jeesuksella on aina parempaa tilalle ja vaikka ei olisikaan, niin hän itse on vaivan arvoinen!- Sentinel
... Että haluatko pitää epäjumalan-kuvaa (saatanan kuvaa), siellä hyllyllä? Onko se sen arvoista?
- Ykslutikka
Jos sinulla patsas on ja harjoitat sen oppeja, niin olet ihan taivaan selvästi buddhalainen, sehän on maalais- ja kaupunkilaisjärjen mukaan niin!
Kristitty ei saa tehdä jumalankuvaa itselleen, kristinuskon Jumala sanoo vihaavansa tällaisia patsaita. Buddha on muuten ihmisen kuva, eikö vain? Ei minkään persoonallisen "jumalan".
Kristus sanoi: "Minun rauhani minä annan teille. En minä anna niinkuin maailma antaa.." Eli sinulla on täysin toinen rauhakin. Ajatuksesi synnistä voi kuulua moneenkin uskontoon, ei yksin kristinuskoon.
Miksi et siis pitäisi itseäsi buddhalaisena? Muutoin olet mielestäni hakoteillä. Kristittyä buddhalaista ei voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647