Jälleen tapahtuu

Alaikäinen tyttö yritettiin raiskata Helsingin Tapulikaupungissa viime yönä. Poliisi on ottanut kiinni teosta epäillyn Suomessa asuvan ulkomaalaisen miehen.
4487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kirveelle töitä.

Äänestä

Ja vähemmistövaltuutettu vastustaa niiden karkotettavaksi aiottujen somalirikollisten palauttamista!

Äänestä

Lahtelaisen 14-vuotiaan koulutytön tapon yrityksestä epäilty 37-vuotias somalimies piti hänelle määrättyä vuoden lähestymiskieltoa tarpeettomana.

2005 määrätyn lähestymiskiellon syynä oli tuolloin vasta 12-vuotiaan koulutytön seuraaminen. Ahdistelu käynnistyi uudelleen, kun kielto päättyi.

Viime lauantaina mies käänsi autonsa pyörätielle ja ajoi suoraan tytön päälle. Tyttö loukkaantui vakavasti. Hän on kotihoidossa, mutta ei pysty käymään koulua.

Perheellinen mies alkoi vainota tyttöä, kun kesällä 2004 Mukkulan uimarannalla sattunut välikohtaus eteni käräjäoikeuteen.

Mies oli uhkaillut puukolla lahtelaisperhettä uimarannalla ja kertonut hukuttavansa perheen pienimmät lapset. Mies joutui syytteeseen laittomasta uhkailusta, kunnianloukkauksesta ja pahoinpitelystä. Tyttö oli todistajana.

Pari päivää ennen käräjiä mies ilmestyi Launeen Citymarketiin, jossa tyttö oli jouluapulaisena. Mies seisoskeli tytön lähellä ja tuijotti. Työvuoron päätyttyä ahdistelija kyttäsi kaupan ulkopuolella ja seurasi bussiin.

Käräjiä seuranneella viikolla mies lähti seuraamaan tyttöä Mukkulan ostoskeskuksessa. Pari viikkoa myöhemmin hän varjosti tyttöä vielä Kivistönmäen Lidlissä, ja yritti estää hänen poispääsynsä lähigrillistä. Kun tyttö lähti pyöräilemään kotiinsa, juoksi ahdistelija yli kilometrin tytön perässä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ketä sinä tulet äänestämään? kirjoitti:

Alaikäinen tyttö yritettiin raiskata Helsingin Tapulikaupungissa viime yönä. Poliisi on ottanut kiinni teosta epäillyn Suomessa asuvan ulkomaalaisen miehen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu