Voisiko kukaan laittaa ohjetta, että miten motskarin akku hapotetaan? Itselle on sattunut aikaisemmina vastaan vain hapotettuja ja valmiikksi täytettyjä akkuja. Miten paljon sitä happoa laitetaan?
akun hapotus
gdhjdjh
41636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ole
No ei ole tarvinu happojen kanssa pelailla mutta kaveri kokeili ja tulos oli että akun sisältö "suli"?! Jotain magiikkaa kai tässä tarvitaan? Suosittelen etsimään jonkun akku kauppiaan jolla homman teettää. Ei varmaan maksa kuin kympin?
Biltemasta sain akun hapot ja ohjeet. Siitä on jo pari vuotta joten en muista miten se tarkalleen ottaen tehtiin. Laturina on kuitenkin oltava moottoripyörälaturi (1,5 A). Jos vähänkin epäilyksiä osaamisesta, niin teetä akkuliikkeessä.
juuri kannata itse hapottaa. Säästö noin -5mk. Mihin ajattelit sen lopun hapon laittaa - anopin booliinko ?