Ebersprächer

Miten toimii ja mistä saisi halvalla? Auto pahuksen kylmä tuossa kadulla joka aamu eikä mitään paikkaa jossa voisi lämmittää öisin.
6670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

riippuen osto-/asennuspaikasta ja mallista luokkaa 1150e-2000e asennettuna.

Äänestä
  • Sitten kaupan päälle Eberi on aina tyhjentänyt
    akun, niin ettei auto käynnisty.

    Äänestä

  • kadulla? kirjoitti:

    Sitten kaupan päälle Eberi on aina tyhjentänyt
    akun, niin ettei auto käynnisty.

    se tyhjentää akun. Ei ole tarkoitus huudattaa tuntikausia tuota lämmitintä, kuten lohkoa yleensä.
    15 minuuttia riittää omassa autossa moottorin ja sisätilan lämmitykseen normaalisti. Ja ehkä 25 minuuttia, jos on -20C pakkasta...

    Ajaa autolla pitää sama aika kuin mitä tuota laitetta käyttää, jos siis käyttää sisätilan lämmititystä. Jos ei käytä sisätilan puhaltimia, niin ei tuo itse eberi kuluta normaalia akkua 10h käytölläkään tyhjäksi.

    Ja jos pelottaa tuon akun tyhjeneminen voi autoon laittaa isomman akun. Esim. vanhassa Golfissani minulla oli 60Ah akun tilalla 100Ah akku, jottei joka kerta tarvinnut pelätä akun tyhjenemistä, jos emäntä ei ollut muistanut ajaa tarpeeksi pitkään :)
    Nykyisen TDI Golfin 80Ah akku ei ole normaali käytössä kertaakaan hyytynyt.

    Järkeä vain käyttöön niin on erinomainen laite...

    Äänestä

  • kadulla? kirjoitti:

    Sitten kaupan päälle Eberi on aina tyhjentänyt
    akun, niin ettei auto käynnisty.

    Omassani on varolaite joka sammuttaa lämppärin kun akku tyhjenee liikaa. Eikä sitä saakaan kuin maksimissaan puoleksi tunniksi pääle joka kyllä riittää. Tosiaan akun lataus ajamalla on tärkeää.

    Äänestä

Mistä johtuu suomalaisten villitys kirjoittaa Eberspächerin nimeen tuo ylimääräinen r-kirjain? Ainakin kaksi kolmesta kirjoittaa Ebersprächer, kun nimi oikeasti on todellakin Eberspächer!

Katsokaa vaikka linkin www.eberspaecher.de takaa löytyvää sisältöä.

Äänestä
  • Voi hyvät hyssykät.
    Se lämmitin ei varmaankaan lämmitä niin tehokkaasti kun se ylimääräinen r-kirjain tukkii lämmityRskanavat ja polttoaineen syRöttöletkut.
    On tosiaankin onni että etten ole kirjoittanut sitä yhteenkään paperiin tuolla ylim.R-kirjaimella niin on omassa eberissä lämpöä piisannut.
    Se vekotin ei varmaankaan olis sit tajunnu et just sen pitää lämmittää kun se olis luullu et virkaveli EberspRächer hoitaakin hommaa.
    Pitää muistaa olla varovainen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eb kirjoitti:

Miten toimii ja mistä saisi halvalla? Auto pahuksen kylmä tuossa kadulla joka aamu eikä mitään paikkaa jossa voisi lämmittää öisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu