Tervetuloa 1000 euron käyttömaksu...
Älkää ihmiset luulkokaan ettei menetettyä summaa oteta jostain takaisin. Loogisin kohde on vuotuisen 'väliaikaisen'käyttömaksun nostaminen vastaavasti (mitä väliä sillä on, että siitä kärsivät kaikki, myös niiden autojen omistajat, joista on aikanaan maksettu jopa yli 100 % veroa). Oikeudenmukaista olisi nostaa käyttömaksua vain alhaisemmilla veroilla maahantuotujen autojen kohdalla.
Autoharrastaja, jolla saattaa olla useita autoja rekisterissä (eikä silti pysty ajamaan kuin yhdellä kerrallaan!) kärsii totaalista vääryyttä.
Silti en voi olla tuntematta vahingoniloa KHO:n päätöksestä, sillä verotus Suomessa on kaiken kaikkiaan täysin epäoikeudenmukaista ja ...seestä.
Älkää ihmiset luulkokaan ettei menetettyä summaa oteta jostain takaisin. Loogisin kohde on vuotuisen 'väliaikaisen'käyttömaksun nostaminen vastaavasti (mitä väliä sillä on, että siitä kärsivät kaikki, myös niiden autojen omistajat, joista on aikanaan maksettu jopa yli 100 % veroa). Oikeudenmukaista olisi nostaa käyttömaksua vain alhaisemmilla veroilla maahantuotujen autojen kohdalla.
Autoharrastaja, jolla saattaa olla useita autoja rekisterissä (eikä silti pysty ajamaan kuin yhdellä kerrallaan!) kärsii totaalista vääryyttä.
Silti en voi olla tuntematta vahingoniloa KHO:n päätöksestä, sillä verotus Suomessa on kaiken kaikkiaan täysin epäoikeudenmukaista ja ...seestä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Syksyn autoveropäätöksen jälkeen uusien autojen myynti on noussut 7% ja vielä nämä tuontiautot päälle joista valtio saa lisää veroeuroja. Mistä ihmeen menetyksistä sinä puhut? Niinistö ja Kuitunen ovat menettäneet kasvonsa mutta ei sen takia tarvitse käyttömaksua nostaa!
Moi,
Ensinäkin 1000€ käyttömaksu on aivan liikaa
vastahan se oli laskettu jossain ohjelmassa
... oli muistaakseni alle 500€.
Ja henkilökohtainen mielipiteeni on, että
ennemmin käyttömaksu kuin nykyinen 'systeemi'.
Varmasti käyttömaksun toteutuessa jotkut henki-
löt tuntevat kokevansa vääryyttä, tulee mieleen
esim. Olet ottanut lainaa 20 000€ ja käyttömak-
sun tullessa ja autoveron poistuessa autosi
ei välttämättä ole tuon 20 000€ arvoinen ....
Jos autovero pienenee ja siirtyy käyttömaksuun, niin häviäjät ovat vanhojen autojen omistajat, koska aikasemmin sillä 1000 euron autolla pystyi ajamaan pienellä käyttämaksulla, tulevaisuudessa sitä käyttömaksua pitää jo maksaa puolet auton arvosta.
Voittajia ovat uuden ostajat. Eli tulon siirto köyhiltä rikkaille.
Köyhyyden jakamistahan tämä Suomen politiikka on muutenkin. Katselkaa kansantulon jakotilastoja. Reaalisesti eivät palkkatulot ole kasvaneet kokonaispottina juuri lainkaan. Kuitenkin sanotaan, että pohjoismainen hyvinvointimalli perustuu työllisyydelle ja palkkatulojen verotukselle. Ja palkkatulojen verotuksen ja kuluttamisen verottamisen osalta se totisesti pitää paikkansa.
Sen sijaan pääomatulot, jotka ovat lähes kolminkertaistuneet 90-luvulla, ovat kansainvälisestikin vertailtaessa varsin kevyesti verotettuja ja lisähelpotuksia kaavaillaan. Ei ihme, että kaikki asiat menevät päin persettä, kun kansan työn tulokset valuvat muualle kuin sen itsensä hyväksi.
Siirtymällä käyttöveroon (vuosittaiseen) nimenomaan suositaan köyhiäkin ihmisiä. Ei tarvitse kikkuloida vanhalla ja romulla autolla vuosia vaan voi järkevästi sijoittaa rahojaan uudempaan autoon. Köyhällä kun tunnetusti ei ole varaa ostaa halpaa :)
Kyllä minua ainakin (köyhänä) enemmän kirpaisee se, että pitää olla rahaa hirveä tukku kun kipaisen autokaupassa (nykyinen malli) kuin se, että kohtuu ikäisiä autoja saa naurettavaan hintaan. Katsokaa saksasta. Viisivuotta vanha auto ja hinta todella naurettava verrattuna suomen hintoihin. Tämä todellakin vain jos uusienkin autojen verotus muuttuu... Muuten taas tallotaan EU:n lainsäädännön (ohjeistuksen) varpaille...
Ja nyt narisee autoharrastajat, että vanhoista autoista joutuu maksamaan paljon. Niin, maailma ei ONNEKSI ole musta valkoinen. Harrasteautoille voidaan määrätä erilaiset käyttömaksut. Esim kuukausittain joku summa tai alennettu summa. Kyllä tähän jonkinmoinen porrastus tulee. Tätähän EU ajaa, eli verotus siirretään käyttöön. Saksassakin auton ikä ja moottorin koko (saastepäästöt) vaikuttavat vuosittaiseen veroon. Kun auto sitten on tarpeeksi vanha ja se voidaan ottaa harrasteautona käyttöön siitä maksetaan huomattavasti vähemmän veroa kuin normaaleista KÄYTTÖautoista.
Vali vali viu viu taas. Suomen kansa on köyhä ja siksi jää... nimittäin järjeltään...
Niin, tarkennettakoon etten alkuperäisessä kirjoituksessani puhunut erityisesti köyhistä tai rikkaista, vaan nimenomaan autoharrastajan kannalta.
Olisi nimenomaan oikeudenmukaista ja hyväksyttävää että maksuihin tulisi porrastus esim. todellisten käyttökuukausien tai autosta alunperin maksetun autoveroprosentin perusteella, mieluiten molemmat huomioiden.
Käytäntö vain on ikävä kyllä opettanut, että yli mennään siitä mistä aita on matalin, eli kaikille jotakuinkin sama maksu riippumatta siitä käyttääkö autoa 3 kk vai 12 kk.
Miksi ei käyttömaksua voida sitoa niiden päivien määrään, jotka ajoneuvo on vakuutuksessa? Esim. vanhasta autosta perittäisiin vakuutusmaksun yhteydessä e0,25/vrk jonka vakuutusyhtiö edelleen tilittäisi valtiolle.