kertokaapas hieman perunkirjoitusasiaa. Kun se on tehty, toimitetaan verotoimistoon. Jostain luin, että vapaaehtoisesti myös maistraattiin. Mikä merkitys maistraatilla on? Vaikuttaako esim. perijän avioehto asiaan?
Perunkirjoitus
Vilpertti
62292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on velvollisuus lain nojalla säilyttää perukirjat. Perukirjat ovat arkistoituna 1.9.1994 lähtien verotoimistoissa. Tätä vanhemmat perukirjat on rekisteröity paikallisessa alioikeudessa. Verotoimistoon perukirja on tilanteesta riippumatta toimitettava perunkirjoituksen jälkeen.
Maistraatti voi tarvittaessa vahvistaa perukirjan osakasluettelon (esimerkiksi pankkia varten) tai jos kuolinpesään sisältyy kiinteistö. Vahvistamiselle ei ole määräaikaa eikä laki sitä vaadi. Vahvistamistaan osakasluetteloista ja perukirjoista maistraatti säilöö oman kappaleensa. Siltikin perukirjasta pitää toimittaa yksi kappale verotoimistoon perintöverotuksen toimittamiseksi ja arkistoitavaksi.
Toivottavasti tämä selkeytti tilannettasi.
http://www.lakiopas.com/lakitietoa/perunkirjoitus/
Siellä vahvistetaan, että perukirjassa on mainittu kaikki perilliset. Sen jälkeen ei tarvitse sukuselvityksiä yms., kun perikunnan asioita hoitelee. Tuo maistraatin "virallinen" perukirja riittää.
Perunkirjaa tehtäessä tulee olla aukoton sukuselvitys eli ei maistraatti jälkikäteen mitään perillisiä tarkistele tosin etukäteen voi perunkirjoitusta varten tilata sukuselvityksen mutta virkatodistukset ajavat saman asian. Maistraatti kylläkin valvoo alaikäisten yli 15000€ omaisuuksia ja perinnön kautta näitä usein syntyy eli se on se syy miksi maistraatti on kiinnostunut.
Olen joutunut tilaamaan perukirjoja lainhuutoa varten. Vanhat, käräjäoikeudesta, olen saanut kaikki niin että virkatodistukset tulevat mukana. Nyt jouduin tilaamaan kaksi uudempaa verovirastosta, toisessa, ensin kuoleen puolison perukirjassa oli maistraatin leima, ei virkatodistuksia, verovirastossa niitä ei kuulema ole, toinen jäljemmin kuollut, veroviraston leima, ei virkatodistuksia, ei maitraatin leimaa,ei kelpaa lainhuutoja hakiessa. Kaikki käräjäoikmeuden perukirjat on aina käynneet.
vai iin