Henkilöstövuokrausfirmoista kysymyksiä

hmmmm

Teille joilla on tietoa tai kokemusta näistä asioista, kiitos etukäteen jos vastaatte.:)

-Mitenkä tälläisissä vuokrausfirmoissa (esim.staff point, selekta, varamiespalvelu)menetellään kun sinut kutsutaan työhaastatteluun?

-Jos sopiva työpaikka löytyy jota he tarjoavat sinulle, kerrotaanko siinä työpaikan nimi, työtehtävä, työnkesto, palkansuuruus ennenkuin hyväksyt paikan?

-Milloin työsopimus kirjoitetaan?

Ajattelin täältä kysyä, kun olen kuullut sellaista että et saa tietää työpaikasta muutakuin millä alueella se on ja ettei saa välttämättä tietää edes tarkemmin työtehtävästään.
Miten sellaista työpaikkaa voi edes hyväksyä jos ei tarkkaan tiedä kaikkia asioita.

7

1309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korson komia

      1.Työ haastattelu on kuin missä tahansa työhaastattelussa kysellään mitä osaat ja mitä haluaisit tehdä.
      2.
      Ainakin se ensimmäinen työpaikka jota sinä haet on tiedossa tehtävä työnkesto palkka, kaikki nämä asiat pitää SINUN kysyä ellei ne tule muuten ilmi jos kaikki ok kirjoitat työsopimuksen joko heti tai sitten kun työ alkaa luultavasti heti.
      Käytännössähän sillä ei ole väliä kummassa kohtaa sen kirjoitat. Ainoastaan jos työn alkamispäivästä ei ole tietoa ei välttämättä kannata sopparia kirjoittaa.

      ps. ymmärräthän että palkkaa saat vain ajalta kun olet töissä vuokrafirma ei maksa palkka välipäiviltä eli jos teet maanantaina sopimuksen ja työ alkaa perjantaina palkkakin alkaa juosta vasta perjantaina.

      Kannattaa itsekin tutkia alan työ ehtosopimusta jotta vuokrafirma ei "kuseta" sinua heitä koskee tes semalla tavalla kuin sinuakin.

      esim. ylityökorvaukset iltalisät yms.

    • rabbe

      Vuokrafirma haastattelee sinut ensin ja kuten yllä mainittiin, selvittää halusi ja kykysi eri työtehtäviin. Tämän jälkeen toinen haastattelu asiakasfirmassa ja lopuksi vasta sopimus.

      Kannattaa kysellä kaikki TESsiin liittyvät asiat, kuten työnvaativuusryhmä ja tarkastaa että tarjoavatko oikeaa palkkaa. Monet vuokrafirman rekrytoijat eivät tiedä asiakasfrimojensa työtehtävien vaativuusryhmää, joten laittavat automaattisesti palkkataulukon pienimmän summan palkaksi. Itseäni huijattiin moisella toiminnalla puolisen vuotta ennenkuin tajusin tekeväni liian vaativia hommia liian pienellä palkalla.

      Kysy myös saatko pekkaset vapaana vai rahana ja onko työterveyshuoltoa. Vältä "voimassa toistaiseksi" sopimuksia ja yritä tingata määräaikainen lappu.

      Töitten alettua muista tarkastaa jokainen palkkakuitti. Joissain vuokrafirmoissa palkanlaskijoina on toisinaan alottelijoita tai muuten vaan hajamielisiä. Puuttuu työtunteja, lisiä, lomarahoja ym.

      Niin - yleensä mahdollisuuksiasi saada työ vähentää ammattiliiton jäsenyys.

    • Kiippi

      Muista kysyä palkka, työterveys ja muut asiat ennen kuin pistät nimen työsopimukseen. Näissä on eroja ainakin Varamiespalvelulla ei ole lainkaan työterveyshuoltoa.

    • Kuustinen

      Vastaukset voi olla mitä vaan mutta jos et saa niitä kirjallisesti ja valvo oikeuksiasi liiton kautta niin sinua viedään kuin litran mittaa.

    • Anonyymi

      Selekta ja Promesta maksukyvyttömät. Saneeraus / Konkurssi tulossa.

    • Itse olin joskus eräällä vuokrafirmalla töissä ja tein samat tunnit toisen työntekijän kanssa joka oli myös saman vuokrafirman kautta, palkka samasta tuntimäärästä oli mulla puolet huonompi kuin kollegalla ja työssä vaadittavat tarvikkeet olis pitäny itse kustantaa

    • Anonyymi

      Selekta ja Promesta edessä Saneeraus / Konkurssi. Samasta kassasta toimii kaiketi TekijäRent ja Varsinais-Suomen Apuvoima… varmaan omistaja Lyyski on kelvannut varat jemmaan itä naapuriin ja lyllertää jonkin kiven alle piiloon. Ehkä Ranskaan jonne on keplotellut omaisuutta. Siellä läski voi istua Nizzan talossaan ja odottaa noutajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe