on this site we see the jews of morocco , who came from europe escaping there extermination in year 1800 . we see on some of the pictures some rabbit with king of morocco mohammed5 and hassan2 .
in morocco we have alot of jews and they live with us as morocco peaple with no problemes at all .
my question is why the jews are now want to exterminate the arabes , and the killing has no end ?
in morocco we have alot of jews and they live with us as morocco peaple with no problemes at all .
my question is why the jews are now want to exterminate the arabes , and the killing has no end ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.modia.org/tora/maitrmaroc.html#hiloula
marokon juutalaiset ovat mielenkiintoinen ilmiö. siellä on hienoja vanhoja synagogia myös. harmi vain kun sionistit perustivat israelin valtion. suurin osa marokon juutalaisista lähti israeliin ja muualle maailmaan. ehkä osittain johtuen marokkolaisten epäluuloista juutalaisten isänmaallisuudesta ja muutakin kitkaa juuri tuon israelin vuoksi.
perusjuttua:
http://rickgold.home.mindspring.com/
http://www.bh.org.il/communities/Synagogue/Fez.asp
harmi:"harmi vain kun sionistit perustivat israelin valtion. suurin osa marokon juutalaisista lähti israeliin ja muualle maailmaan." kuka haluaisi oman valtion jos voi olla dhimminä muslimimaassa? Taas osoitus juutalaisten kiittämättömyydestä.
sanaleikkejä. Marokon juutalaisiin kohdistunut etninen puhdistus olikin siis vaan sitä, että he "lähtivät". Silloinhan ns. vaeltavaan kansaan liitetty sorto olisi hyväksyttävä ja mitä luonnollisin toimenpide. Tästä en jaksa sen enempää keskustella.
Voisit kuitenkin vielä puntaroida suhdettasi sionismiin ja sitä, miten miellät suhteen juutalaiset - ei-juutalaiset. Monien muidenkin vähemmistöjen tavoin juutalaiset ovat olleet monissa maissa sorrettu vähemmistö. Siksi sionismi, ajatus siitä, että juutalaisetkin päättävät itse asioistaan (jopa itsenäisenä valtiona) merkitsee tasa-arvoa juutalaisille. He itse päättävät olla tasa-arvoisia muiden kanssa.
Minusta koko sionismi on tällä palstalla jo loppuunkaluttu juttu. Keskustelu pitäisikin suunnata toiseen puoleen. Kun sorrettu päättää olla tasa-arvoinen, niin automaattisesti myös toisen osapuolen asema muuttuu. Sinunkin näyttää olevan vaikea hyväksyä sitä, että juutalaiset ovat päättäneet olla tasa-arvoisia ja päättää itse omasta kohtalostaan (vrt. jos esim. joku gabonilainen keksisi sanoa minulle, että suomalainen kansallisuusaate ei ole hyväksyttävä, niin pitäisin kommenttia vähintäänkin kummallisena ja sanoisin hänelle, että mitäs se sinulle kuuluu).
Yhteenvetona: Ei sionismissa sinällään ole ongelmaa. Sinun asenteissasi on ongelmaa. Ei tasa-arvossa pitäisi mitään pelättävää olla.