ANSIOSIDONNAINEN työttömyys

Ansiosidonnainen työttömyyskorvaus on sosialistileirin tapa houkutella työntekijöitä vasemmalle.

Ansiosidonnainen työttömyyskorvausjärjestelmä tulee ehdottomasti irrottaa poliittisesta toiminnasta.

Ko. korvaus työttömyyden sattuessa tulee kuulua automaattisesti työnantajan maksamiin suuriin sosiaalikuluihin.
1110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ansiosidonnainen työttömyyskorvaus ei houkuttele oikealle tai vasemmalle. Sen saa liittymällä työttömyyskassaan. Joko liiton kassaan tai "Loimaan" kassaan. Valinta on vapaa.

Eikös poliittinen toiminta ole yhteisten asioiden hoitamista. Mitäs muuta tämä on. Ei kuitenkaan puoluepoliittista. Ihan omaa asiaa yhdessä muiden kanssa.

Irtisanominen saisi olla kalliimpaa Suomessakin. Vähintään saman hintaista kuin keskimäärin EU:ssa. Tyonantaja maksaa nykyisinkin noin 60% sivukuluja palkan lisäksi. Kaikki mitä siihen lisätään on taas palkasta pois. Ei hyvä.

Liity kassaan, niin olet ansiosidonnaisen korvauksen piirissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korvausjokaiselle..... kirjoitti:

Ansiosidonnainen työttömyyskorvaus on sosialistileirin tapa houkutella työntekijöitä vasemmalle.

Ansiosidonnainen työttömyyskorvausjärjestelmä tulee ehdottomasti irrottaa poliittisesta toiminnasta.

Ko. korvaus työttömyyden sattuessa tulee kuulua automaattisesti työnantajan maksamiin suuriin sosiaalikuluihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu