on pakkoruotsin vankkumaton kannattaja?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000108&posting=22000000018681564
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000108&posting=22000000018681564
Vastaukset 4
Vanhimmat
liimatukka-sivari on.
"Olen yrittänyt välttää tätä puheenaihetta, koska sitten ei mistään muusta puhutakaan (=huudeta).
Ruotsin kielen nykyinen asema tasavertaisena kansalliskielenä ja kaikille pakollisena oppiaineena ei ole perusteltavissa, ja siksi lakia on muutettava. Kaikki vasta-argumentit kaatuvat siihen yksinkertaiseen tosiasiaan, että Suomen kielilaki on ainutlaatuinen friikki maapallolla. Siispä: Jos Suomen tilanne on "normaali", koko muu maailma on epänormaali.
Ruotsinkielisten asema on mielestäni järjestettävä samaan tapaan kuin saamelaisten (tai venäläisten). Kaikilla väestöryhmillä olkoon oikeus saada opetusta äidinkielellään ja pyörittää tv-, radio- ja painotoimintaa, niissä puitteissa kuin omat kukkaronnyörit antavat myöten. Se ei vetele, että vastahankainen enemmistö joutuu rahoittamaan illusorista kaksikielisyyttä, josta on enemmistölle pelkkää harmia.
Tässä kantani lyhykäisyydessään. Koska tästä aiheesta ei Suomessa voi kiihkotta puhua, pyydän jo etukäteen, että asian käsittely jätetään tähän."
http://www.freebok.net/books/scripta/view.html
...jatkuvasti tekosyitä, jotta pakettiajattelun* omaksuneet kansallismieliset eivät äänestäisi Halla-ahoa. Kansallismielinen pakettiajattelu ei kuitenkaan ole rationaalinen valinta silloin kun äänestetään kansankunnan tärkeimmästä kysymyksestä eli onko Suomi vielä suomalainen tuleville sukupolville.
*paketti-ajattelu on ns. klönttiajattelua, jota ilmenee kaikissa ideologioissa, joissa pyritään monoliittiseen ja siksi näennäisen koherenttiin maailmankuvaan. Tämä ilmenee esimerkiksi siinä, että jos on muukalaiskriittinen kansallismielinen, ei hän voi myöskään pitää ideologisista syistä sivareista, huumeista ja homoista. Siviilipalvelus ja homoseksuaalisuus eivät kuitenkaan liity mitenkään siihen, kuinka paljon Suomessa tallustelee päiväntasaajan porukkaa. Ideologisesti löyhä äänestäjäkunta ajattelee kuitenkin toisin. Moni äänestysikäinen voi kannattaa siivilipalvelusta ja pilven pössyttelyä, mutta ei silti pidä Afrikan sarven loisivista maahantunkeutujista. Hekin ymmärtävät, että asioilla on tietty prioriteeti ja ulkomaalaiskysymys on niistä tärkein. Siksi he äänestävät Halla-aho. Siksi sivareita inhoava laskelmoiva nationalisti äänestää Halla-ahoa. Siksi homoja kurkuttavia muslimeja pelkäävä liberaali homoseksuaali äänestää Halla-ahoa. Toisaalta homoja inhoava ja sivareita vihaava monikultturisti ei äänestä Halla-aho, koska hänellekin muukalaiskysymys on se tärkein kysymys. Monikultturisti haluaa sosialismin jälkeisen romahduksen jälkeisessä krapulassa tuhota Suomen ja suomalaiset. Kansansa hyvinvointia ja kulttuura ajattelevat kansalaiset haluavat säilyttää Suomen ja suomalaisuuden.
Kansamme yhdistäjä.