Onko sinulla myynnissä sopiva asuntoauto mikä sopisi 4h perheelle ensiautoksi mutta mihin ei
innostus lopahda heti alkuunsa?
Vuosimalli 88->, pitkä akseliväli (tilava), esim. ducaton alustalla. Kilometrit mielellään alle 200t, tarttis olla kuiva ja hyvin pidetty.
Vain diesel-kone.
Ei tarvii maksaa maltaita, 10000 paikkeilla, hyvästä autosta oikea hinta.
Soita tai laita tiedot autostasi mailina puh. numerolla varustettuna.
puh. 0500-458467
email: j.karha(at)localnet.fi
innostus lopahda heti alkuunsa?
Vuosimalli 88->, pitkä akseliväli (tilava), esim. ducaton alustalla. Kilometrit mielellään alle 200t, tarttis olla kuiva ja hyvin pidetty.
Vain diesel-kone.
Ei tarvii maksaa maltaita, 10000 paikkeilla, hyvästä autosta oikea hinta.
Soita tai laita tiedot autostasi mailina puh. numerolla varustettuna.
puh. 0500-458467
email: j.karha(at)localnet.fi
Vastaukset 9
Vanhimmat
Näytti asialliselta, oliko tietokonekin?
on oikea paikka hakea, ei täältä
Kts keskustelupalstan linkki http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=591&posting=22000000018739973
ja
http://kotisivu.mtv3.fi/carolli/vwlt.htm
Oli ainakin kuvassa pyytämiesi kriteerien kokoinen peli ja olihan siinä vielä se ilmoittajan puh.rot jne.
En ole sen myyjä mutta tässä se pyyteetön apu sinulle jos kelpaa
Saatan tuosta vw-knausista soittaa mutta se ei välttämättä ole se auto mitä haen vaikka hintapyyntö täsmääkin.
VW voittaa Fiatit "mennen tullen palatessa". Jos se VW on huollettu, hihnat pumput kunnossa niin sillä ajaa pitkään kohti nousevaa aurinkoa.
Kone kuulostaa olevan 6 sylinterinen - se tarkoittaa voimaa - ja tuossa taitaa olla takaveto (kannattaa kysyä) - jos on niin se tarkoittaa vakaata kulkua - ja jos on vielä paripyörät alla takana niin ei huisku kummemmasti ajon aikana /painu pehmeällä maahan.
Kannattaa kysyä kokonaispainoa - se vaikuttaa ajokortin ominaisuuteen ja myös dieselveroon ja käyttömaksuun. Ne kannattaa kysyä.
Nopeasti katsottuna puutteellinen osa on pieni vesisäiliö (vain 40 l; pitäisi olla 100 l).
Kosteusmittaus kannattaa ottaa /olla olemassa / on se sen verran iäkäs / ja varmasti ovat tiivisteet rapistuneet jos niitä ei ole kohennettu.
Kaikki toiminta pitää tarkistaa -
vedet (kylmä,lämmin (myös lämmitys siihen; kaasu?)
(keittiö, wc (myös pönttö ja sen tyhjennysjutut), suihku),
lämmitykset (kaikki),
jääkaappi (sähkö(12 V), kaasu, sähkö (220V),
liedet, kaasut jne ja myös
koeajo omistajan ollessa mukana.
Mene itse myös matkustajaksi ja pidä korvat auki; kuuntele mikä paikka murisee, kilisee, suhisee.
Onko ikkunat ok,luukut ok, jne.
Kaikki matkailuautoon liittyvä korjaus on kallista - siksi ne pitää saada heti tietoon ja sopia korjauksista tai hinnan alennuksesta.
Renkaat maksavat paljon - katso niiden kunto ja talvirenkaat mukaan ilman muuta kaikki muutkin termopeitot jne. Käy myös katolla katsomassa miltä näyttää ja tarkista ulkopuoli "20 cm päästä" - listat, ruuvit, luukut, jne.
Joka paikasta voi vesi mennä läpi mikä ei ole kiinni.
Ei tuo noiden mainossanojen valossa saata olla kovinkaan "paha" yksilö - mutta usko vain omia silmiäsi.
Juu, ei tässä sinänsä mitään automerkkiä suljeta pois. Odottelen tässä että saan tuon myyjän kiinni.
Kiitoksia asiallisesta viestistä. Mm. "usko vain omia silmiäsi" on kyllä hyvä neuvo sen perusteella mitä tässä on kokemusta kertynyt, siitä mitä mainoskuva kertoo.
Tuo on kumminkin 20v vanha auto... mutta eihän ikä siitä loppua tee.
Ja laittakaa vaan tarjouksia jos jotain löytyy.
Minä kyllästyin käymään liikkeissä etsimässä autoa (pk-seutu), sen verran vakuutuin että löytyy parempi yksilö yksityiseltä.
On niitä muutama esim.
http://www.karavaanarit.fi/vaunut_ja_autot/karavaanarin_porssi/
Omani ei ole myynnissä - ei kata odotuksiasi ja mutta kyllä niitä muita sopivia näin syksyllä varmasti tulee - eikä tosiaan - anteeksi nyt vaan kaikille - mutta ei "trokareille" kannata maksaa.
Itse kirjoittelen tätä Pohjois-Suomesta, täälläpäin niitäkin on mutta matkaa on katsomiseen. Kts kelt.pörssi jne ilmoituksia. Ja anna puhelimen "laulaa".
Onnea etsintään
http;//www.matkailuauto.info
sökö