tiemaksut

Pitihän tuo arvata..Toisaalta verotuksen painottaminen pelkästään korkeisiin käyttömaksuihin ja polttoaineiden veronkorotuksiin on jo loppuunkaluttu ajatus..
6519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mutta jotenkin EU:n veropusiin on saatava rahaa, mutta sähköistä gps tiemaksujärjestelmää ei voi järjellisesti perustella kuin ehkä Helsinkiin,

muualle suomeen pakotettuna se on järjen vähyyttä,koska ruuhkaa ei mainittavasti ole kehä-3:n ulkopuolella.
Maaseudulla on paikkapaikoin tyhjät tiet,varsinkin jos tulee "kauniit ja rohkeat" /yms.

Tuskin helsinkiläiset ilahtuvat korkeista maksuista?


Tämä tietää työmatkoille lisää kulueriä. Ei hyvä

http://72.14.221.104/search?q=cache:x7ufhkaiO3YJ:www.matkalehti.fi/arkisto.asp%3FUutinenId%3D652+tiemaksu&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=19

Eikä verotuksessa varmasti kompensoida tätä lisälaskua 100% jos olenkaan.
Hyvä päättäjät, Taas kerran!

Äänestä
  • ei järkevää, mutta paremmin menisi läpi kilometrikohtainen tiemaksu. =) stadissa paljon äänestäjiä, joten voisivat äänestää kilometrikohtaisen mallin. Rokottaisi pahasti maaseutua.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    ei järkevää, mutta paremmin menisi läpi kilometrikohtainen tiemaksu. =) stadissa paljon äänestäjiä, joten voisivat äänestää kilometrikohtaisen mallin. Rokottaisi pahasti maaseutua.

    keppihevosena on ympäristö niin saattaa hyvinkin mennä läpi...

    Äänestä

Ja suurinta kansanhupia tulee olemaan maksujärjestelmän huijaaminen. :) Vakavasti, missä näin sanotaan?

Äänestä

jossa olisi pienet käyttömaksut ,pieni autoverotus ja polttonesteiden verotusta bensan kohdalla ei nostettaisi niin tuo voisi olla toisaalta ympäristönkin kannalta paras vaihtoehto koska liikenteen haitat ja autojen päästöt on suurimmillaan juuri kaupunkiköröttelyssä ruuhkassa..

Äänestä

bensavero on edullinen järjestelmä kerätä rahaa, tavallisen auton käyttäjän kannalta paras bensaveron ja vuotuisen käyttömaksun yhdistelmä.
Ruuhkamaksujärjestelmä kallis ylläpitää, tukholmassa oli kokeilun kustannukset 330 milj euro ja rahaa saatiin kerättyä muistaakseni alle tämän..lisäksi ihmiset alkoivat me´nnä töihin ennen 6.30.
Bensaveroa nostamalla ja vuotuista käyttömaksua nostamalla ja työmatkavähennystä korottamalla maaseutualueilla päästään hyvään lopputuloseen.
No näin kansantaloudellisesti jayksityisen ihmisen kannalta virkamiehillä on oma lehmä ojassa tässä asiassa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulee... kirjoitti:

Pitihän tuo arvata..Toisaalta verotuksen painottaminen pelkästään korkeisiin käyttömaksuihin ja polttoaineiden veronkorotuksiin on jo loppuunkaluttu ajatus..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu