Stalin oli luvannut länsiliittoutuneille kesäkuun alussa 1944 merkittävän suurhyökkäyksen tukeakseen Normandian maihinnousua. Tämä hyökkäys alkoi Suomea vastaan valtaisin voimin, miehiä oli kuin meren mutaa, tankkeja, tykkejä ja lentokoneita vaikka muille jakaa. Suomen armeijan ylijohto oli laiminlyönyt hyökkäykseen valmistautumisen, siitä sai miehet rintamilla maksaa. Yllätyksen ansiosta venäläiset saivat alkumenestystä. Paniikista puhuminen on liioittelua mutta joukot olivat hetken hänmmennyksissä.
Tali-Ihantalassa vihollisen valtaisa vyöry pysäytettiin. Vaikka venäläisillä oli suunnaton ylivoima eivät he päässeet läpi, heidät heitettiin verissäpäin takaisin. Huonosti varustetut suomalaiset tekivät sen mihin saksalaiset aseveljet eivät pystyneet, pysäyttivät valtavalla voimalla päälle vyöryneen vihollisen.
Tali-Ihantalassa vihollisen valtaisa vyöry pysäytettiin. Vaikka venäläisillä oli suunnaton ylivoima eivät he päässeet läpi, heidät heitettiin verissäpäin takaisin. Huonosti varustetut suomalaiset tekivät sen mihin saksalaiset aseveljet eivät pystyneet, pysäyttivät valtavalla voimalla päälle vyöryneen vihollisen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miesvoiman osalta, Gusevin 21. armeijan tultua kannakselle, oli puna-armeijalla miehissä kaksinkertainen ylivoima. Tykkien, panssarien ja lentokoneiden osalta 3 - 5 kertainen ylivoima.
Mutta asiaan: Viipuri, tuo pohjolan Stalingrad, on ikuisesti pysyvä suomalaisen taistelijan tunnusmerkkinä!
Tuumaakaan periksi antamatta suomalaiset kaivautuivat kaupungin raunioihin. Taistelua ei käyty kortteli korttelilta vaan talo talolta ja huone huoneelta.
Suomalaiset kaivautuivat niin lähelle venäläisten asemia ettei näiden lentokoneiden antamasta ilmasuojasta ollut hyötyä.
Lopulta suomalaisten pihdit sulkeutuivat Viipurin ympäri ja Govorovin ja Gusevin joukot jäivät saarrettuina Viipuriin. Lopulta 200 000 venäläistä antautui ja tie Leningradiin oli avoin.
Tässä vaiheessa Stalin pyysi rauhaa eikä vaatinut Suomelta mitään. Suomi kuitenkin päätti hyvän tahdon eleenä laittaa poliittisen johtonsa vankilaan, maksaa sotakorvauksia ja luovuttaa lisäksi Petsamon.
Stalin oli iloinen ja kohotti maljan Viipurin voittamattomille puolustajille. "Olkoon taistelu Viipurista aina suomalaisen sotilaan vertauskuva, puolustakaa naisianne aina yhtä suurella antaumuksella kuin Viipuria!"
"Kippis ja kurlau", hän vielä sanoi.
Suomalaisten torjuntataistelu kesällä 1944 ei aina ole sitä miltä se näyttää. Unohdetaan nimittäin mainita, että koko armeijamme oli vetäytynyt linjalle Viipurinlahti - Ilomantsi. Sitä Jäämerelle on vielä lähes 1000 km:n verran, jota puolustivat saksalaiset.
Eli ilman saksalaisten apua olisi venäläinen ollut Oulussa ja Vaasassa vain marssimalla.
Suomi voitti kaksi puolustussotaansa, niin Talvi - kuin Jatkosodan. Erillissotina.
Mutta sitten tehtiin tyhmästi: liittouduttiin sotaan liittoutuneiden puolelle ja heti hävittiin sota saksalaisia vastaan Lapissa. Koska voittajan pitää maksaa korvauksia, maksoivat sakutkin jotain rakennusten polttamisesta.
Ajatelkaa sellainen kiiluvasilmäinen suomalainen naiskompanja, jossa jokainen näyttää heidihautalalta ja AK 47-pyssy tiukasti ojossa. Kyllä hizzpojat sieraimet levällään hetken vain seuraisivat ja viskaisivat vintohkansa menemään. Kallistaisivat riisuntasotilaat kouppansa seinämälle. Kerrankin tämä naarasaliupseerien ja -upseerien pullottavapuseroinen sakki olisi hyödyksi. Voi sitä menoa kuumassa hiekassa! Mitä siinä olisi yksi kehuskeleva häggigustaa kirjoinee
Ketä suomalaista sotilasta tarkoitat?
Siellä oli niin monentasoista äijää sotimassa, että vaikea mennä kehumaan koko armeijaa. Kehut pitää osoittaa yksittäisille taistelijoille. Tai korkeintaan joukko-osastoille.
Esimerkiksi minun vaarini oli sotilas. Mutta ei maailman paras. Hän toimi huoltojoukoissa ja oli omien sanojensa mukaan erikoistunut toimittamaan viinaa upseereille. Maailman paras sotilasko? Noh, riippuu näkökulmasta. Kyllä varmaan monen janoisen kapteenin ja majurin näkökulmasta...
"Huonosti varustetut suomalaiset tekivät sen mihin saksalaiset aseveljet eivät pystyneet, pysäyttivät valtavalla voimalla päälle vyöryneen vihollisen. "
Vai niin.
Saksalaisten lento-osasto Kuhlmay kylläkin pelasti Suomen armeijan pommituslennoillaan. Sen tietävät jo kaikki historiaa objektiivisesti tarkastelevat ihmiset.
Se on objektiivinen totuus! Suomen tykistö oli erittäin tarkkaa ja putket osattiin keskittää, se on torjuntavoiton salaisuus. Ja tietysti peräänantamaton jalkaväki!
Kuhlmayn stukat olivat Immolan lentokentällä nyk. Imatralla. Minä olin poikanen sen vierellä. Näin jokaisen stukan lähdön ja paluun. Kyllä niitä meni ja palasi, mutta eivät ne voineet ratkaista Talissa. Apuna ne varmasti olivat. Kuulin jokaisen stukan pommin räjähdyksen. Arvelisin niitä olleen noin 1/1000 tykistön paukuista. Moni tuntemani mies oli siellä tykkien takana.
Venäläiset tuhosivat Immolan lentokentän elokuussa 1944. Siinä menivät saksalaisten koneet ja tavarat. Väitettiin venäläisiä lentokoneita olleen 800. Seuraavana pyhänä tuho täydennettiin.
Immolan lentokenttä oli sama mihin Hitler tuli 1942. Kone lensi Immalanjärven yli ja kotitaloni yli matalalla.
Venäläiset maataistelukoneet surmasivat 1944 Immalanjärveen lapsuustovereitani jotka olivat uimassa. Me uimme omassa rannassa ja säilyimme.
Kuhlmayn panosta liioitellaan kovasti. Ei parikymmentä stukaa ratkaisseet kannaksella.
muistakaa, että stukaan sopi pari pommia n. 1000 kg. Saman verran suomalainen tykistö pystyi anpumaan muutamassa minuutissa ja yhtä tarkasti.
Tali-Ihantala oli Suomen armeijan voitto, niin tykistön kuin jalkaväenkin. Se oli myös neuvostoliiton viimeinen yritys.
Tässäpä epä-prolle pari vastausta ja ei taida olla mieluisia????
>>- Mutta missä oli Kulhmey 20. kesäkuuta 1944 >- Tai missä oli Kuhlmey 25. kesäkuuta 1944
Täältä on lähes koko ketju sensuroitu poissa ja vain tynkä on jäänyt jäljelle. Taisi ottaa kovasti luontoon se taannoinen tappio!
Jätkä otti ja livisti kesken skaban!
Antaa olla ...
Kirjoittanut: PRO-PANSSARIPRIKAATI 23.8.2006 klo 20.10
Full Stop!