vti minipillereistä

Syön cerazettea nyt toista laattaa. Ongelmana on yhdynnänjälkeiset virtsatietulehdukset. Onko mahdollista, että jostain syystä johtuvat pillereistä? Koskaan ennen minulla ei ole tulehduksia ollut ja nyt olen sellaisen saanut jokaisen yhdynnän jälkeen. Kumppani ja seksitahti edelleen sama kuin muidenkin ehkäisyjen kanssa, joten nekään eivät voi olla syynä.
1203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pillerit kuivattavat limakalvoja ja siitä seuraa tulehduksia. Itse lopetin juuri cerazette-pillereiden syönnin jatkuvien emätintulehdusten ja limakalvojen kuivuuden takia. Tosin mulla myös yhdistelmäpillerit kuivattaa limakalvoja eli paras ratkaisu olis lopettaa kaikki hormonaalinen ehkäisy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


n21+ kirjoitti:

Syön cerazettea nyt toista laattaa. Ongelmana on yhdynnänjälkeiset virtsatietulehdukset. Onko mahdollista, että jostain syystä johtuvat pillereistä? Koskaan ennen minulla ei ole tulehduksia ollut ja nyt olen sellaisen saanut jokaisen yhdynnän jälkeen. Kumppani ja seksitahti edelleen sama kuin muidenkin ehkäisyjen kanssa, joten nekään eivät voi olla syynä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu