Pillerit/vuotoa kesken levyn?!

Eli kertokaa nyt kiltit ihmiset jos jollekin on käynyt samoin, että mistä voi johtu tämmöinen: Olen syönyt samanmerkkisiä pillereitä (mercilon) ehkäisyyn n. 4 vuotta, aina on toimineet hyvin ja kuukautiset olleet niiden aikana niukemmat ja vähemmän kivuliaat, eli olen ollut tyytyväinen :) Kunnes nyt viimeksi menkat olivat ihmeen runsaat ja sattuikin monena päivänä :( Olen aina ottanut oikeaan aikaan ja säännöllisesti pillerit. Nyt sitten kun olen noin viikon syönyt tätä levyä, niin verenvuoto alkoi uudestaan?! Ja sattuu taas mahaan :( En ymmärrä mistä on kyse kun ei oo mitään unohduksia sattunut tai muuta.. ja ennen toimineet hyvin..! Mistä tämä voi johtua osaako kukaan sanoa?
3430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Söin samaisia pillereitä vuoden ilman sen kummempia ongelmia kunnes alkoi tuollainen kuvailemasi ylimääräinen vuoto. Lääkäri sanoi, että pillereiden hormonitaso on liian matala kropalleni eli ne eivät enää kykene pitämään limakalvoja aisoissa koko levyn verran. Ongelma katosi pillerimerkkiä vaihtamalla.

Äänestä
  • No just, jotain tämmöstä epäilinkin.. kuulostaapa todella luotaantyöntävältä syödä koko ajan sitten vahvempia ja vahvempia hormoneja.. :(

    Äänestä

  • yksi vaan kirjoitti:

    No just, jotain tämmöstä epäilinkin.. kuulostaapa todella luotaantyöntävältä syödä koko ajan sitten vahvempia ja vahvempia hormoneja.. :(

    Eihän tällaista tilannetta toki kaikille tule. Eikä tuo myöskään tarkoita, että täytyy vähän väliä olla vaihtamassa vahvempiin hormoneihin. Seuraava merkki voi jo olla se, joka toimii koko sen ajan kun haluat hormonaalista ehkäisyä käyttää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksi vaan kirjoitti:

Eli kertokaa nyt kiltit ihmiset jos jollekin on käynyt samoin, että mistä voi johtu tämmöinen: Olen syönyt samanmerkkisiä pillereitä (mercilon) ehkäisyyn n. 4 vuotta, aina on toimineet hyvin ja kuukautiset olleet niiden aikana niukemmat ja vähemmän kivuliaat, eli olen ollut tyytyväinen :) Kunnes nyt viimeksi menkat olivat ihmeen runsaat ja sattuikin monena päivänä :( Olen aina ottanut oikeaan aikaan ja säännöllisesti pillerit. Nyt sitten kun olen noin viikon syönyt tätä levyä, niin verenvuoto alkoi uudestaan?! Ja sattuu taas mahaan :( En ymmärrä mistä on kyse kun ei oo mitään unohduksia sattunut tai muuta.. ja ennen toimineet hyvin..! Mistä tämä voi johtua osaako kukaan sanoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu