Saksalaisia suomessa?

Kuinka monta Saksalaista muutti suomeen 1500-1900 lukujen välillä? veikkaisin että noin 10-20 tuhatta.
2436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

niitä tuli jopa 3 miljoonaa.

Äänestä

Ei nyt mahottomia määriä ...

Pitää muistaa että Saksalaisia on tullut kauppiaiksi, sotilaiksi ja käsityöläisiksi kaupunkeihin joiden väkiluku on ollut yleensä alle 1000 ihmistä esim. keskiajalla.

Talonpojiksi ja työläisiksi niitä ei ole tullut, pääosa väestöstä on ollut näitä talonpoikia ja muita maaseudun köyhälistöä, eli noin 95 %:tia väestöstä on asunut kaunpunkien ulkopuolella.

Ei noin pienissä kaunpungeissa tarvita suutareita, räätäleitä, seppiä tai muita porvareita kuin ehkä yksi tai kaksi ammattikuntaa kohti.
Tynnyrintekijät ja nahkurit on todennäköisesti olleet omasta takaa ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gfhg kirjoitti:

Kuinka monta Saksalaista muutti suomeen 1500-1900 lukujen välillä? veikkaisin että noin 10-20 tuhatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu