Haluaisin kyseistä lääkettä käyttävien kokemuksia. Auttaako hyvin spastisiteettiin? Onko lääkkeellä muita haittavaikutuksia, kuin väsymys? Minkälaista vahvuutta käytätte? Otatteko lääkkeen yötä vasten?
Sirdalud
Nuori mies
5985
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pitkätehoisesti. lihaskramppiin niitä söin ilman huomaamaani apua.
Seuraavalla sivulla tästä lääkkeestä on enemmänkin juttua. Vastaan nyt sitten kuitenkin tähänkin.
Väsyttää vallan mahdottomasti. Uni tulee ihan väkisin, joten päiväkäyttöön ei ainakaan itselleni soveltunut. Tehokkaampi unilääke, kuin mikään kokeilemistani/ käyttämistäni unilääkkeistä. Esim. tälläkin hetkellä laatikosta löytyy Insominia ja sekään ei vie uneen yhtä väkisin kuin Sirdalud (4mg).
Itselleni Sirdaludia kirjoitettiin mahdollisia lihasjännityksiä laukaisemaan, mutta en kyllä kovin vakuuttunut sen tehosta ollut. Tosin mun olisi pitänyt ottaa 3 pilleriä päivässä, muiden tulehduskipulääkkeiden ohella, mutta enhän minä tätä voinut ottaa päiväsaikaan.
mutta ei tehonnut mulla ainakaan siihen. Enkä montaa kertaa ottanutkaan, kun sain hirveän krapulan tyyppisen olotilan niistä. Saatoin herätä keskellä yötä reporankana hikisenä ja evääkään en pystynyt liikauttamaan, tosi rento olo. Kuin olisin ollut naulattu patjaan kiinni. Uni ei ollut levollista, vaan painajaisten täyttämää.
Ei sopinut mulle tuo lääke.
huonot kokemukset on minullakin sirdalukseista, pöhnäinen olo ja päätä särkee. Kyllä se alussa poistaa tiettyä lihas jännitystä, mutta sen jälkeen toivoton olo, ei pysty yhtikääs järkevää hommaa tekemään, muuta kuin yrittää nukkua. PÄIVÄ ON NIIN PILALLA ! Tästä aion sanoa lääkärilleni, ei oiketa lääke ole joka lihas jäykkyyteen.
Olen käyttänyt Sirdaludia aina silloin tällöin selkäsärkyyn ja kyllä siitä olen "apuva" saanut. Ainoa ongelma on tuo väsyttäminen ja suun kuivuminen, mutta kyllä siihenkin tottuu muutaman päivän käytön jälkeen.