kuiva yskä

Moi!
Löytyykö keltään neuvoa miten pärjätä aina flunssan yhteydessä tulevan kuivan yskän kanssa..Tuntuu varmaan monesta pieneltä kiusalta mutta hymy hyytyy kun yöt menee valvoessa kun kurkkua kutittaa koko ajan ja yskänpuuskat jatkuu melkein oksentamiseen asti.Rintakehä on kuin tulessa ja vatsalihakset saa tahtomattaan semmosen treenin että...
Lääkärin kautta saatu "cocillana" kolmiolääke ei tepsi vaikka sen piti olla varma nakki..Jos jollain heittää keinoa miten pärjäisi edes yöt niin olisin tosi kiitollinen !!
620805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ehkä antibiottikuuri olisi paikallaan. Ehkä sinulla on poskiontelotulehdus (tai jokin muu tulehdus)ja elimistö yrittää helpottaa oloasi yskän avulla. Eli kun hoidat tulehduksen ylä-hengityselimissä niin yskäkin poistuu.

Äänestä

kuivaan yskään turkinpippuria. Minulla on kahvilautanen yöpöydällä johon laitan turkinpippurin jos en kokonaan jaksa yöllä imeskellä. Kyllä muukin salmiakki käy - mynthoneita voi myös kokeilla jos salmiakki on liian kirpakkaa.

Äänestä

saattaa auttaa. Tosin en tiedä annetaanko sitä muutoin kuin astmaatikoille ja allergisille, mutta on tehokas. Kärsin itse vuosia kuivasta yskästä, johon määrättiin jos jonkinlaista yskänlääkettä. Mikään ei auttanut ja sain avun vasta ventoline-inhalaattorista.

Äänestä

Ethän ole aloittanut jonkun uuden lääkkeen käyttöä. Osa verenpainelääkkeitä (uudet,edulliset) aiheuttavat osalle käyttäjistä yskää.

Äänestä

Alituinen kakominen käy jopa lähiomaisten hermoille. Useita kertoja minuutissa
toistuva kuivasta kurkusta johtuva kakistelu on johtanut siihen että vältän seuraa.

Vaivaan on määrätty Ventoline Diskus inhalaattoriannoksia.
Päivällä tätä yksi annos ja Karmoliittamunkin ja Carmolistippoja päiväksi.
Illalla ja yöllä annokset Ventolineä.

Tippoja saa luontaistuotehyllyllä isoista marketeista ja tavarataloista.

Äänestä
  • okei,tää yritti saada työpaikkalääkäriltä "piippua" mutta eipä irronnut, pitäisi olla "astmapohjainen,pitkäkestoinen yskä..."
    -Sain taas pullollisen yskänlääkettä kokoelmiin.Huomenna pääsen testaamaan tuota carmolis-systeemiä,katotaan mitä se auttaa.Ei kyllä naurata enää yhtään,alkaa valvominen haitata jo työntekoa ja siinä pysyy mukavasti koko mökki hereillä samalla!Mutta iso kiitos sinulle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hermot menee kirjoitti:

Moi!
Löytyykö keltään neuvoa miten pärjätä aina flunssan yhteydessä tulevan kuivan yskän kanssa..Tuntuu varmaan monesta pieneltä kiusalta mutta hymy hyytyy kun yöt menee valvoessa kun kurkkua kutittaa koko ajan ja yskänpuuskat jatkuu melkein oksentamiseen asti.Rintakehä on kuin tulessa ja vatsalihakset saa tahtomattaan semmosen treenin että...
Lääkärin kautta saatu "cocillana" kolmiolääke ei tepsi vaikka sen piti olla varma nakki..Jos jollain heittää keinoa miten pärjäisi edes yöt niin olisin tosi kiitollinen !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu